Ususret nastavku HNL-a: Osijek i Rijeka žele upropastiti svibanjski derbi za prvaka Dinama i Hajduka
Vrijeme Čitanja: 8min | pon. 24.01.22. | 09:42
Nakon 40 dana stanke u petak se dvobojem Istre 1961 i Gorice u Puli otvara proljetni dio našeg nogometnog prvenstva u kojem je u prvom planu, napokon, nadmetanje za prvaka i to čak četiri kluba. Za najboljeg strijelca prvenstva nastavlja se dvoboj Josipa Drmića (14 golova) i Marka Livaje (13), Hrvatskom dragovoljcu treba čudo da se spasi ispadanja, a tucet tinejdžera nameće se za ključne uloge u ligi čijeg je kadra prosječna starost gotovo 25 godina.
Što bi dale najjače lige Europe i svijeta da im se za naslov bore četiri najveća kluba, s najvećim proračunima i tradicijom, među kojima su predstavnici najvećih gradova triju regija izazivači prvaku koji dolazi iz glavnog i najvećeg grada? Mnogi poklonici nogometa mogu danas zavidjeti Hrvatskoj, da ne pretjerujemo, barem na neizvjesnosti koju nudi prvenstveno natjecanje nakon odigranih 20 od 36 kola.
Proći će točno 40 dana nakon zadnje jesenske utakmice, derbija Hajduka i Osijeka na prepunom Poljudu, do prve ‘proljetne’ utakmice, sraza Istre 1961 i Gorice u Puli u petak 28. siječnja (18.00). Druga je ovo pandemijska sezona HNL-a, no za razliku od prošle, koja je u proljetni nastavak ušla s 10 zaostalih utakmica, ovaj put čeka nas samo jedna odgođena i to ne bilo koja, nego najveći hrvatski derbi, koji bi mogao presuditi prvaka, Hajduk - Dinamo u Splitu, kako trenutno stvari stoje, 20. travnja…
Također, za razliku od lani, Kup je stigao do polufinala i bit će manje gusti ritam prvoplasiranoj petorki 16 kola prije kraja. Podsjećamo, u polufinalu Kupa (2. ožujka) sučelit će se Hajduk i Gorica te Rijeka i Osijek, a klub iz Velike Gorice prezimio je na petome mjestu, drugi je put zaredom među zadnja četiri borca za Rabuzinovo Sunce…
Ovaj put, dakle, nema ‘uljeza’ u borbi za vrh poput, usredotočimo se samo na zadnjih devet sezona Lige 10, Lokomotive (2. mjesto 2020., četvrto 2015. i 2016.) ili RNK Splita (4. mjesto 2014.). Dinamo, Rijeka, Osijek ili Hajduk, nekome od njih zazvonit će šampionska zvona 21. ili 22. svibnja, sa Svetog Marka i ostalih zagrebačkih crkava ili Svetog Vida, Dujma ili Petra i Pavla? Osim novog prvaka, još su najmanje četiri pitanja u fokusu zanimanja. No, krenimo redom…
TKO ĆE DO TROFEJA?
Dinamo je prezimio na prvome mjestu uz utakmicu manje, Hajduk za vodećom trojkom zaostaje pet bodova uz utakmicu manje, jedni i drugi u glavama su si ukalkulirali već ta tri boda iz odgođenog derbija 9. kola koji će po svemu sudeći biti odigran tek između 31. i 32. kola. U međuvremenu će se zagrebački Plavi i splitski Bijeli sastati 13. ožujka također u Splitu, možda I po buri marčanoj, no o tom potom… Ždrijeb je odlučio da se u posljednjem, 36. kolu, dva najveća hrvatska kluba sastaju u Maksimiru i kad bi ta utakmica odlučivala o naslovu bio bi to dosad neviđeni šlager na kraju sezone, derbi u kojem bi mnogi željeli vidjeti Dinamo na koljenima kako moli za milost…
Međutim, zasad još nije Hajduk najveći konkurent najtrofejnijem hrvatskom klubu, nego je to Osijek, jedini od vodećeg kvarteta koji još nije bio prvak, ima samo Kup iz 1999. godine. Bijelo-plave predvodi ‘osvetnik’ Nenad Bjelica, trener koji je ne tako davno pisao povijest Modrih, a sad je ponovno žarko želi obilježiti, ali s druge strane. Osijeku je Dinamo uzeo Peru Bočkaja, ali je u grad na Dravi stigao Mijo Caktaš (ističemo samo najzvučije prelaske), jedni i drugi smatraju se jačima u odnosu na jesen. Prijelazni rok traje do 15. veljače pa ne možemo špekulirati o konačnim sastavima…
Favorit iz sjene je Rijeka, koja je u zadnjih 15 godina stekla epitet majstora za Kup (ovaj put je domaćin polufinala), no momčad Gorana Tomića svakome može otkinuti bodove i na neizravan način možda i presuditi budućeg prvaka. Što više reći nego podsjetiti da Dinamo ove sezone još nije pobijedio Rijeku (dvaput 3-3, u četvrtfinalu Kupa 1-3), koja ove nedjelje stiže u Zagreb pomrsiti račune momčadi Željka Kopića.
Hajduk se stabilizirao pod Valdasom Dambrauskasom u završnici jeseni, leti na krilima Marka Livaje, hoće li mu se do sredine veljače pridružiti i načelno već dogovoreni Nikola Kalinić ostaje za vidjeti, no najbolja je prilika ‘majstorima s mora’ za trofej - Kup, čiji je finale zakazan na Poljudu 26. svibnja. Najveću pogrešku Bijeli bi napravili kad bi pomislili da će lako preko Turopoljaca u polufinalu…
TKO ĆE U EUROPU?
Hrvatska i sljedeće jeseni ima četiri mjesta u eurokupovima, jedno u kvalifikacijama za Ligu prvaka, a tri za Konferencijsku ligu, među kojima su dva iz prvenstva, a jedno je rezervirano za pobjednika Kupa. ‘Problem’ može nastati ako Gorica osvoji Kup, tada će netko od ‘velike četvorke’ ostati bez Europe najesen. Iako svi sanjaju naslov, na kraju dana ni Hajduk ni Rijeka ni Osijek vjerojatno ne bi imali ništa protiv da im zasja Sunce, a budu četvrti.
Hrvatskoj nasušno treba još barem jedna momčad koja će igrati eurojesen, osim redovitog sudionika Dinama, a bilo bi idealno kad bi se sva tri naša predstavnika plasirala u grupnu fazu Konferencijske lige i počela osvajati bodove za nacionalni koeficijent, pa da za nekoliko godina možda dobijemo izravnog sudionika grupe faze Lige prvaka i mjesto u kvalifikacijama za Europsku ligu. Takav iskorak još nedostaje Osijeku, koji jedini od kvarteta koji se bori za vrh nikad nije igrao skupinu, pamti tek prosinačko ispadanje iz Europe od praške Slavije 2000. godine, prije nego je igrač Bjelica otišao u Kaiserslautern…
TKO ĆE ISPASTI?
Gorica se bori za trofej u Kupu, teško će Velikogoričani do četvrtog mjesta koje načelno ističu kao ambiciju, no moraju paziti da ih ne zaskoči šestoplasirana Lokomotiva. Nepredvidiva pomlađena momčad s Kajzerice ima tek dva boda više od Šibenika, koji je tri odnosno četiri boda ispred Slaven Belupa i Istre 1961 i taj se redoslijed može promijeniti u dva-tri kola. Narančasti sa Šubićevca promijenili su vlasnika (Kolumbijci više nisu većinski), posljedično i trenera, Ferdo Milin se nada nastaviti putem koji je utabao Španjolac Mario Rosas.
Predodređen za ispadanje već je dugo Hrvatski dragovoljac, no u stanci su se u Sigetu dogodile možemo slobodno reći tektonske promjene, HD je potpisao suradnju s Rijekom, došlo je šest igrača s Rujevice, plus novi trener Dragan Tadić, no puno je starosjedilaca otišlo zbog neisplaćenih plaća…
Crni će zasigurno pokušati sustići 11 bodova zaostatka za Puljanima i 12 za Koprivničanima, barem na startu proljeća ne treba računati na to da će se “dragovoljci” natjecateljski predate, a ako ništa drugo, borit će se svi ti igrači za svoju bolju budućnost sljedeće sezone i motiva im ne bi trebalo nedostajati. Iako, realno, pred njima je ‘Nemoguća misija’…
TKO ĆE BITI GOLGETER LIGE?
Josip Drmić i Marko Livaja nositelji su ovosezonskih rezultata Rijeke i Hajduka, predvode ljestvicu strijelaca sa 14 odnosno 13 pogodaka, Šibenikov Marin Jakoliš zabio ih je deset, dočim se Dinamo i Osijek ne mogu pohvaliti golgeterima koji bi se izdvojili: Komnen Andrić, Bruno Petković i Mislav Oršić zabili su po pet golova, dok je najuspješniji Bijelo-plavi jesenas bio Ivan Fiolić s četiri gola. Kako stvari stoje, dakle, između napadača Rijeke i Hajduka odvijat će se borba za ‘zlatnu kopačku’ HNL-a, no to ne znači da o naslovu prvaka neće odlučivati neki drugi igrači. Nikad nije dobro kad je momčad ovisna o pojedincima, to je prednost Dinama i Osijeka, koji u trenucima dok ovo pišemo imaju širi kadar i više mogućih igrača odluke od Rijeke i Hajduka. Podsjećamo, prijelazni rok bit će gotov tek sredinom veljače, nakon tri proljetna kola…
Ne zaboravimo ni tko su bili najbolji klupski strijelci prošle kalendarske godine: vedete Bijelih i Plavih, Livaja i Oršić s po 25 pogodaka. Svima je poznato kako to izgleda kad Oršu krene, a momčadski naslov ionako je bitniji od individualnog. Lanjski golgeter Ramon Mierez (22 pogotka) ove je sezone zabio samo triput, no zasigurno bi se složio da apstinira do kraja, ali da mu Osijek bude prvak…
KOJI ĆE KLINCI ISKOČITI?
Lukas Kačavenda ili Luka Stojković (Lokomotiva), Dion Drena Beljo, Mateo Lisica ili Mauro Perković (Istra 1961), Mario Veljača ili Matija Frigan (HD), Martin Baturina (Dinamo), Stipe Biuk ili Marin Ljubičić (Hajduk), Niko Rak (Šibenik) ili Lovro Zvonarek (Slaven Belupo), koji je već prodan Bayernu… Tko će biti nasljednik Joška Gvardiola, najboljeg mladog igrača prošle sezone, koji se kao tinejdžer iz Dinama prodao u RB Leipzig, pa ostao igrati za Modre cijelu sezonu, a potom postao nezamjenjiv i u prvih 11 hrvatske reprezentacije, jedini uz kapetana Luku Modrića? Ili Roka Šimića, koji je na Kajzerici ‘dobio krila’ i nastanio se u Salzburgu?
Na Kačavendu je već oko (i ruke!) bacio Dinamo, kad mu je već ‘pobjegao’ Šimić; Beljo je najbolji Osijekov strijelac prošle jeseni, ali svih je šest pogodaka zabio kao posuđeni igrač Puljana (ostat će do kraja sezone); Frigan je iz Orijenta kao Rijekin igrač upravo posuđen HD-u, Veljaču je u razvoju zaustavila ozljeda, Baturinu manjak prilike za minutažom u plavom dresu, Biuk i Ljubičić bliještili su ‘na refule’, kao i Šibenikov Rak, Lisica i Perković primili su puno pohvala, a Zvonarek već zna da ima budućnost u Bavarskoj, također se jesenas nije naigrao zbog ozljede.
Nismo nabrojali sve tinejdžere u Prvoj HNL, samo one najistaknutije. Prosječna dob svih registriranih igrača je 24,9 godina, 39,5 posto kadra u naših 10 prvoligaša su stranci, nije se lako mladima nametnuti, ali najbolji uvijek isplivaju, po onoj “nije važno koliko ima godina, nego koliko si dobar i koliko možeš dati”.
Ima u našim klubovima još klinaca koji bi ako ne na proljeće, a onda ove kalendarske godine mogli iskočiti, no moguće je i da budu prodani prije nego ostave trag na hrvatskim travnjacima, ponekad je nemoguće othrvati se ponudama bogatih europskih klubova, bilo da pritisak rade igrači (čitaj, njihovi roditelji), bilo klubovi.
Najveći prihod većini naših klubova su upravo izlazni transferi, prodaja supstance, ali koliko god isticali kao iznimke one koji su otišli mladi, a uspjeli, rijetkima koji su mladi reprezentativci ili na vratima A-vrste uspijeva ostati u HNL-u do 22-23 godine. Spomenuli smo Gvardiola, koji ima sve preduvjete za top-karijeru, no Lovro Majer sigurno nije zažalio što je tek u 24. godini otišao iz Dinama, nije iznenađenje da se odmah snašao u francuskoj Ligue 1, koja je sve samo ne lagana za nekog iz HNL-a. Najveća opasnost da će morati prodati nekog talenta nadvila se na Hajduk, čiji su juniori prvaci Hrvatske i plasirali su se u razigravanje za osminu finala Lige prvaka s Atletico Madridom 9. veljače. I skauti inozemnih klubova već kruže oko njih…