Put do titule: Dinamo je prolazio kroz čak tri krize, nudio se konkurentima na pladnju, ali je na kraju uspio
Vrijeme Čitanja: 12min | ned. 15.05.22. | 22:59
Dinamo je s trijumfom na Šubićevcu protiv Šibenika osvojio 23. naslov prvaka Hrvatske i 33. ukupno. Do nove titule stigao je teško, najteže u posljednjih 16 godina dominacije. Iako se konkurentima ‘nudio na pladnju’, kvaliteta zagrebačkog sastava na kraju je isplivala na površinu.
Piše: Niko Rukavina
Dinamo je 23. put u povijesti osvojio naslov prvaka Hrvatske i stigao do svoje 33. nacionalne titule uopće nakon što je u Šibeniku svladao istoimenog prvoligaša s 2:0. Izvještaj s utakmice i reportažu s tribina pronađite u nastavku.
Dinamova dominacija traje već punih 17 sezona. U tom periodu Plavi su osvojili 16 naslova prvaka države, a jednu titulu, prije pet godina, ponijela je Rijeka. Ne računajući sezonu 2016/17, Dinamo je u aktualnoj bio najbliži prepuštanju naslova jednom od konkurenata. Kojih ove sezone nije manjkalo. U aktualnoj sezoni u konkurenciji za naslov pronašli su se povijesno najveći Dinamov rival Hajduk, najveći konkurent u posljednjih 10 godina Rijeka i najveći konkurent u posljednje dvije sezone, Osijek.
Četiri kluba dugo su pretendirala za naslov, prva je pokleknula Rijeka, pa Osijek, a ‘nikad bolji’ Hajduk držao je san o tituli sve do pretposljednjeg kola. Razloga za tako zanimljivo prvenstvo ima nekoliko. Glavni je, svakako, pojačana konkurencija. Prvenstveno Hajduk, a onda i Osijek i Rijeka bili su jači nego prošle sezone. Sva tri kluba vodila su kvalitetni treneri, a u trenucima su imali i veliku navijačku podršku u svojim lokalnim sredinama.
S druge strane, Dinamo se drastično oslabio u odnosu na prošlu sezonu u kojoj su Plavi osvojili duplu krunu i igrali četvrtfinale Europske lige. Iz kluba su otišli reprezentativci Joško Gvardiol, Lovro Majer, Kristijan Jakić, Mario Gavranović, Petar Stojanović i Lirim Kastrati. A pojačanja se, treba reći, nisu pokazala kao adekvatne zamjene. Barem ne još.
Ne zaboravimo i na ozljede koje su s terena na duži period izbacile Arijana Ademija, Luku Ivanušeca, Dinu Perića, Rasmusa Lauristena, Bartola Franjića. Iz jednadžbe ne smijemo izostaviti ni ‘neprepoznatljivog’ Brunu Petkovića koji je u određenim utakmicama pokazao svoju genijalnost (Legija, Rijeka, Genk, Rapid, Osijek), ali je u većem dijelu sezone bio debelo ispod svoje razine.
Dinamo ove sezone nije imao toliko kvalitetan i širok kadar kao posljednjih sezona. Slijedom toga, Plavi su kroz sezonu proživjeli tri krize, od kojih je jedna bila velika, a dvije manje. No, dovoljno velike da Hajduk, Osijek i Rijeka cijelo vrijeme pušu za vrat čak trojici Dinamovih trenera koji su vodili klub u još uvijek tekućoj sezoni. Ali, nedovoljno velike da Dinamo ispusti naslov prvaka.
Atmosfera unutar kluba je bila daleko od idealne, u trenutku se činila i kaotičnom. No, borba za naslov prvaka, i mogućnost da Hajduk osvoji naslov, mobilizirali su Dinamove trupe te su Plavi imali fantastičnu navijačku podršku. Pogotovo na proljeće kada su Bad Blue Boysi u nekoliko navrata ispunili gostujuće sektore (Poljud, Rujevica, Kušek Apaš, Velika Gorica, Kranjčevićeva, Šubićevac...)
Sve u svemu, formula za ovako neizvjesnu sezonu i razlog zašto je Dinamo toliko dugo čekao za potvrdu titule je sljedeća:
Pojačani konkurenti + odlazak reprezentativaca + nedokazana pojačanja + veliki broj utakmica + brojne ozljede prvotimaca + slaba forma Brune Petkovića + loša atmosfera u klubu + dvije promjene trenera.
No, unatoč svim tim ‘jednadžbama’ Dinamo je uspio prvi proći kroz ciljnu ravninu kolo prije kraja.
A formula za novu zasluženu titulu Dinama je sljedeća:
Najjači igrački kadar + najširi igrački kadar + pobjednički mentalitet + pobjede u ključnim derbijima (izuzev Hajduka) + mobilizacija navijača u završnici sezone.
U nastavku, sumirat ćemo Dinamovu sezonu, od njenih početaka do nedjeljne utakmice na Šubićevcu.
DOMAĆI KIKSEVI ODMAH U STARTU
Dinamo je prvi hrvatski klub koji je započeo s još uvijek tekućom sezonom. Sada već davnog 7. srpnja, Plavi su na Maksimiru dočekali islandski Valur. Na krilima duple krune iz prošle sezone i četvrtfinala Europske lige Dinamo je igrao lijepo, lepršavo, imao je prednost od 3:0 i pregršt propuštenih šansi. A onda se dogodio 'blackout' i Valur je s dva pogotka u samoj završnici zakomplicirao situaciju. Ta dva pogotka natjerala su Damira Krznara da aktivira umorne reprezentativce (Euro 2020 je tek nedavno završilo) i Dinamo je u punom sastavu slavio na Islandu s 2:0 i prošao u iduću fazu natjecanja.
Međutim, tri dana kasnije, na otvaranju sezone protiv Slaven Belupa, na teren je istrčao izmiješani sastav i Dinamo je doživio prvi ovosezonski šok. Slaven je slavio s 2:0 i najavio tešku sezonu za novog-starog hrvatskog prvaka.
Raspoloženje su popravili izbacivanje Omonije iz drugog pretkola Lige prvaka (ukupnih 3:0) i uvjerljiva pobjeda na gostovanju kod povratnika u ligu, Hrvatskog dragovoljca. No, ti su dvoboji ujedno donijeli i ozljedu Arijana Ademija koji je prvi put morao izbivati s terena.
Ipak, Dinamo je u dobrom ozračju dočekao prvi derbi sezone. Na Maksimir je 1. kolovoza stizala Rijeka, Dinamo je igrao odlično prema naprijed. No, obrana je bila propusna i Rijeka je na odmor otišla s prednosti od 3:2. Plavi su se uspjeli vratiti, ali samo do osvojenog boda. Već je treće kolo, a Dinamo je na Maksimiru ispustio pet bodova.
Za potrebe dvoboja trećeg, ključnog pretkola Lige prvaka Dinamo je odgodio prvenstveni dvoboj protiv Istre 1961. Legija je pala s ukupnih 2:1, nakon minimalne pobjede u uzvratnoj utakmici u Varšavi (Bartol Franjić).
ŠAMAR U LIGI PRVAKA I PRVA MINI-KRIZA
Prva domaća pobjeda u prvenstvu stigla je u petom kolu. Dinamo je ‘rutinski’ svladao Goricu u dosta čvrstoj utakmici bez puno prigoda, autogolom Albija Doke. Ta utakmica bila je uvertira u prvu Dinamovu mini-krizu. Plavi su u Tiraspolj otputovali puni samopouzdanja, da ne napišemo i bahatosti. Očekivao se rutinski trijumf nad Šerifom, a uslijedio je hladan tuš i poraz od 0:3. A moglo je biti i gori.
Dinamo je potom na Maksimiru s minimalnih 1:0 nadvisio Lokomotivu, a mogao je izgubiti nove domaće bodove. Dvoboj protiv Šerifa na Maksimiru završio je bez pogodaka, a to je ujedno bila posljednja utakmica Lovre Majera u Dinamovom dresu.
Dinamo je 29. kolovoza odigrao jednu od ključnih utakmica sezone. Plavi su na drugi sezonski derbi, protiv Osijeka na Gradskom vrtu, stizali u moralnom nokdaunu, a Osijek u velikom naletu. No, Dinamo je odigrao jednu od najzrelijih utakmica sezone, pobijedio s 2:0 i dokazao da će, unatoč turbulencijama, i dalje biti glavni kandidat za naslov. Tom pobjedom zaključena je prva Dinamova 'mini-kriza', a na istoj se od Dinama golom oprostio još jedan reprezentativac, Kristijan Jakić.
Nakon reprezentativne pauze, uslijedile su uvjerljive pobjede nad Šibenikom i Slavenom u prvenstvu te Orijentom u Kupu, između kojih se ugurao i očekivani poraz od West Hama na Maksimiru. Dinamo je europsku klasu pokazao u drugom kolu Europske lige, s 3:0 pao je Genk u Genku, a briljirao je Bruno Petković. Nakon tog dvoboja Plavi su upisali najuvjerljiviju pobjedu sezone, 8:0 na Maksimiru protiv Hrvatskog dragovoljca, netom prije nove reprezentativne pauze.
NAJVEĆA KRIZA KLUBA U SEZONI, UZ JEDNU SVJETLU TOČKU
Uslijedio je novi derbi s Rijekom i novi šok. Drmić i društvo nakon 45 minuta imali su prednost od 3:0. No, Bruno Petković i Komnen Andrić uspjeli su vratiti Dinamo u život i u nastavku utakmice stigli do 3:3. Taj remi je, ujedno, bio početak druge Dinamove krize, ovaj puta ne ‘mini-krize’.
Uslijedio je razočaravajući poraz i još razočaravajuće izdanje u Beču i 1:2 poraz od Rapida, potom dobra igra, ali razočaravajuće ispuštanje domaćih bodova od Istre 1961 (sedmi domaći bod u sezoni), a onda i teško izborena pobjeda protiv drugoligaša Bijelog brda. U 14. kolu Gorica je pala u utakmici na rubu regularnosti s 0:2. Jedina svjetla točka u tom periodu datira iz 4. studenog kada je na Maksimiru pao Rapid s 3:1 i Dinamo je napravio veliki korak prema novom prezimljavanju.
Međutim, ubrzo su uslijedila nova razočaranja. Dinamo je protiv Lokomotive i Osijeka odigrao dobre utakmice, ali je osvojio samo jedan osvojeni bod. Lokosi su šokirali Plave i slavili s 1:0, a Osijek je uspio izvući 1:1. Dinamo, potom, nije uspio svladati ni Genk na Maksimiru. S rezultatom 1:1 izboreno je proljeće u Konferencijskoj, ne i Europskoj ligi.
Tri boda u 1.HNL osvojena su na mjestu današnje sreće, u Šibeniku. I to teže od očekivanog (2:1). Potom je Rijeka šokirala Dinamo u Kupu, slavila je s 3:1 i prouzročila prvi otkaz na klupi Plavih. Damir Krznar sam je odstupio s mjesta Dinamovog trenera, a klupu je preuzeo Željko Kopić. Tada kao v.d. prvog trenera kluba.
I onda je stigao, do ovog trenutka, najbolniji poraz sezone. U Kopićevom debiju Hajduk je na Maksimiru odigrao jednu od najboljih utakmica unazad nekoliko godina i na krilima sjajnog Marka Livaje slavio s 2:0. Dinamo je tada bio na samom dnu. Ispao je iz Kupa, izgubio je derbi, a činilo se da neće prezimiti ni u Europskoj ligi.
Dinamo je u posljednjem kolu Europske lige išao na noge West Hamu koji je bio sigurni prvi u skupini Europske lige. Grogirani Dinamo reagirao je sjajno i slavio nakon fantastičnog pogotka Mislava Oršića na samom otvaranju utakmice.
SAVRŠEN UČINAK DO KRAJA SEZONE I NA ZIMSKIM PRIPREMAMA
Nakon poraza od Hajduka Željko Kopić do kraja godine vodio je klub rezultatski savršeno. Dinamo je u prvenstvu svladao Slaven Belupo 3:0, Istru 1961 (u zaostaloj utakmici 4. kola) 2:0 i na kraju Hrvatski dragovoljac s istovjetnim rezultatom. Dinamo je uspio osvojiti neslužbeni jesenski naslov.
S dobrom igrom Dinamo je nastavio na pripremama u Sloveniji u kojoj je slavio u svim utakmicama, a možda i najbolju utakmicu pod Kopićevim mandatom Plavi su odigrali u prvom proljetnom kolu, kada je na Maksimiru pala Rijeka s 2:0. Prije prve ‘proljetne’ utakmice u Europi, Dinamo je s 2:1 svladao Istru 1961 i Goricu. U obje utakmice teže od očekivanog.
TREĆA KRIZA DINAMO SKORO KOŠTALA NASLOVA
Dinamo je Goricu slomio golom Mislava Oršića u 89. minuti utakmice, a taj dvoboj obilježio je početak treće krize u aktualnoj sezoni. Dinamo je u Sevilli odigrao dobru utakmicu, ali je izgubio s 1:3. Koliko je Dinamov kadar ove sezone tanak, pokazuju kiksevi nakon europskih utakmica. Uslijedio je remi protiv Lokomotive na Maksimiru, a upravo smo nakon te utakmice objavili tekst da će Dinamo, u slučaju da prođe Sevillu, ostati bez titule.
Dinamo je u uzvratu slavio, ali samo s 1:0. Na taj način se klub dostojno oprostio od sezone, ali nije kompromitirao svoju poziciju u prvenstvu. Međutim, danak europskom ritmu platili su Plavi već u idućem prvenstvenom kolu kada je upisan novi poraz, ovaj puta od Osijeka (0:1).
Nakon tog poraza, Dinamo je nanizao šest pozitivnih rezultata, ali uz prilično lošu igru. Najbitniji su, dakako, bili ‘nula’ na Poljudu i teško izborena pobjeda u završnici dvoboja protiv Rijeke na Rujevici (2:1).
PROPUŠTENE DVIJE 'CHAMPIONSHIP LOPTE'
I onda je stigao treći derbi sezone, drugi na Poljudu. U zaostaloj utakmici devetog kola Dinamo je imao praktički prvu meč loptu za naslov. S pobjedom je mogao u potpunosti izbaciti Hajduk iz utrke za titulom i otići na veliku udaljenost od Osijeka. No, Nikola Kalinić zabio je jedini pogodak na utakmici i ponovno zakomplicirao prvenstvo. Željko Kopić je nakon tog poraza dobio otkaz, a Dinamo trećeg trenera u sezoni. Bivšeg hrvatskog izbornika Antu Čačića.
Njegov primarni zadatak bio je razdrmati potonulu momčad. To je u uspio, Dinamo je u Velikoj Gorici djelovao dobro, ali je do pobjede stigao tek u 85. kasnim pogotkom Ademija. U idućem kolu Plavi su ponovno mogli doći na korak do titule. Ali je slavlje u Kranjčevićevoj zaustavila Lokomotiva (1:1). I onda, ključni derbi sezone. Dinamo – Osijek na Maksimiru. Oba kluba u utakmicu su ušla s imperativom pobjede. Dinamo je slavio s 3:0 i došao na korak do titule. Plavima je za naslov trebala pobjeda ili dva boda u posljednja dva kola.
Do te pobjede Plavi su stigli već u Šubićevcu te će se derbi u posljednjem kolu igrati za čisti prestiž. Dinamo slavi novi naslov prvaka.
Sve utakmice Dinama u sezoni 2021/22:
Kval. za LP 1. pretkolo (7. srpnja 2021.) Dinamo – Valur 3:2 (Ademi 2, Majer)
Kval. za LP 1. pretkolo (13. srpnja 2021.) Valur – Dinamo 0:2 (Ivanušec, Oršić)
1. kolo 1.HNL (16. srpnja 2021.) Dinamo – Slaven Belupo 0:2
Kval. za LP 2. pretkolo (20. srpnja 2021.) Dinamo – Omonia 2:0 (Majer, Jakić)
2. kolo 1.HNL (23. srpnja 2021.) Hrvatski dragovoljac – Dinamo 0:4 (Majer 2, Gavranović, Šutalo)
Kval. za LP 2. pretkolo (27. srpnja 2021.) Omonia – Dinamo 0:1 (Menalo)
3. kolo 1.HNL (1. kolovoza 2021.) Dinamo – Rijeka 3:3 (Perić, Majer, Oršić)
Kval. za LP 3. pretkolo (4. kolovoza 2021.) Dinamo – Legia 1:1 (Petković)
Kval. za LP 3. pretkolo (10. kolovoza 2021.) Legia – Dinamo 0:1 (Franjić)
5. kolo 1.HNL (13. kolovoza 2021.) Dinamo – Gorica 1:0 (Doka – ag)
Kval. za LP playoff (17. kolovoza 2021.) Šerif – Dinamo 3:0
6. kolo 1.HNL (21. kolovoza 2021.) Dinamo – Lokomotiva 1:0 (Oršić)
Kval. za LP playoff (25. kolovoz 2021.) Dinamo – Šerif 0:0
7. kolo 1.HNL (29. kolovoz 2021.) Osijek – Dinamo 0:2 (Jakić, Lončar – ag)
8. kolo 1.HNL (11. rujna 2021.) Dinamo – Šibenik 2:0 (Ivanušec, Lauritsen)
1. kolo Europske lige (16. rujna 2021.) Dinamo – West Ham 0:2
2. kolo Hrvatskog kupa (22. rujna 2021.) Orijent – Dinamo 1:4 (Čop, Leovac, Jurić, Menalo)
10. kolo 1.HNL (25. rujna 2021.) Slaven Belupo – Dinamo 1:4 (Jurić, Petković, Oršić, Čop)
2. kolo Europske lige (30. rujna 2021.) Genk – Dinamo 0:3 (Petković 2, Ivanušec)
11. kolo 1.HNL (3. listopada 2021.) Dinamo – Hrvatski dragovoljac 8:0 (Menalo 2, Ivanušec, Mišić, Bulat, Tolić, Špikić Andrić)
12. kolo 1.HNL (16. listopada 2021.) Rijeka – Dinamo 3:3 (Petković 2, Andrić)
3. kolo Europske lige (21. listopada 2021.) Rapid – Dinamo 2:1 (Oršić)
13. kolo 1.HNL (24. listopada 2021.) Dinamo – Istra 1961 1:1 (Perić)
3. kolo Hrvatskog kupa (27. listopada 2021.) BSK Bijelo Brdo – Dinamo 2:3 (Gojak, Andrić, Oršić)
14. kolo 1.HNL (30. listopada 2021.) Gorica – Dinamo 0:2 (Andrić, Petković)
4. kolo Europske lige (4. studenog 2021.) Dinamo – Rapid 3:1 (Petković, Andrić, Šutalo)
15. kolo 1.HNL (7. studenog 2021.) Lokomotiva – Dinamo 1:0
16. kolo 1.HNL (20. studenog 2021.) Dinamo – Osijek 1:1 (Petković)
5. kolo Europske lige (25. studenog 2021.) Dinamo – Genk 1:1 (Menalo)
17. kolo 1.HNL (28. studenog 2021.) Šibenik – Dinamo 1:2 (Ivanušec, Perić – ag)
Četvrtfinale Hrvatskog kupa (1. prosinca 2021.) Dinamo – Rijeka 1:3 (Tolić)
18. kolo 1.HNL (5. prosinca 2021.) Dinamo – Hajduk 0:2
6. kolo Europske lige (9. prosinca 2021.) West Ham - Dinamo 0:1 (Oršić)
19. kolo 1.HNL (12. prosinca 2021.) Dinamo – Slaven Belupo 3:0 (Oršić 2, Andrić)
4. kolo 1.HNL (15. prosinca 2021.) Istra 1961 – Dinamo 0:2 (Gojak, Ristovski)
20. kolo 1.HNL (19. prosinca 2021.) Hrvatski dragovoljac – Dinamo 0:2 (Andrić, Perić)
21. kolo 1.HNL (30. siječnja 2022.) Dinamo – Rijeka 2:0 (Šutalo, Oršić)
22. kolo 1.HNL (6. veljače 2022.) Istra 1961 – Dinamo 1:2 (Oršić 2)
23. kolo 1.HNL (12. veljače 2022.) Dinamo – Gorica 2:1 (Ademi, Oršić)
1/16 finale Europske lige (17. veljače 2022.) Sevilla – Dinamo 3:1 (Oršić)
24. kolo 1.HNL (20. veljače 2022.) Dinamo – Lokomotiva 0:0
1/16 finale Europske lige (24. veljače 2022.) Dinamo – Sevilla 1:0 (Oršić)
25. kolo 1.HNL (27. veljače 2022.) Osijek – Dinamo 1:0
26. kolo 1.HNL (5. ožujka 2022.) Dinamo – Šibenik 3:0 (Bočkaj, Petković, Baturina)
27. kolo 1.HNL (12. ožujka 2022.) Hajduk – Dinamo 0:0
28. kolo 1.HNL (20. ožujka 2022.) Slaven Belupo – Dinamo 0:1 (Oršić)
29. kolo 1.HNL (4. travnja 2022.) Dinamo – Hrvatski dragovoljac 2:0 (Andrić, Smolčić – ag)
30. kolo 1.HNL (10. travnja 2022.) Rijeka – Dinamo 1:2 (Emreli, Ademi)
31. kolo 1.HNL (15. travnja 2022.) Dinamo – Istra 1961 (Oršić 2, Emreli)
9. kolo 1.HNL (20. travnja 2022.) Hajduk – Dinamo 1:0
32. kolo 1.HNL (24. travnja 2022.) Gorica – Dinamo 0:1 (Ademi)
33. kolo 1.HNL (1. svibnja 2022.) Lokomotiva – Dinamo 1:1 (Soldo – ag)
34. kolo 1.HNL (8. svibnja 2022.) Dinamo – Osijek 3:0 (Oršić, Špikić, Menalo)
35. kolo 1.HNL (15. svibnja 2022.) Šibenik – Dinamo 0:2 (Tolić, Bočkaj)
36. kolo 1.HNL (21. svibnja 2022.) Dinamo - Hajduk