
Više od nogometa
Vrijeme Čitanja: 3min | sub. 25.03.23. | 09:00
Armenija i Turska sastat će se na nogometnom terenu nakon 14 godina, a svijet vjeruje da će to biti novi početak pomirbe dvaju naroda i dvije države, pogotovo nakon što je Armenija pomogla Turskoj nakon nedavnih potresa
Više od stoljeća prošlo je od 1915. kad su Turci, Osmanlije, u svom pohodu pobili 600 tisuća Armenaca, otada su dva naroda na ratnoj nozi, a dvije države i u novijoj povijesti apsolutno neprijateljske. A onda je u 90-ima sve dodatno kulminiralo, kad je Turska otvoreno stala na stranu Azerbajdžana protiv Armenije u ratu u regiji Nagorno-Karabah. "Jedan narod, dvije države", moto je koji već desetljećima povezuje Turke i Azere, a Armenija je u toj vezi uvijek najveći, zajednički neprijatelj. Sukob i mržnja koji traju, ali koji, kao i svi sukobi i mržnje jednom, negdje moraju imati i svoje nasmijano lice, stisnutu ruku pa makar i s figom u džepu.
Zadnji su put igrali prije 14 godina, Turska je u kvalifikacijama za SP oba puta slavila po 2:0 i u Erevanu i u Bursi. I tada su se Turci i Armenci malo približili, dvojica predsjednika službeno sastali, krenula je tzv. 'nogometna diplomacija'. Nogomet je, ako ne do kraja zbližio, onda, kao i često puta u povijesti, pokrenuo proces, godinu dana kasnije, 2010. u Zürichu je potpisan sporazum, Turska i Armenija trebali su postati pravi susjedi. Oni koji ne žive u ljubavi, ali se, barem, poštuju, surađuju koliko surađivati trebaju. No, sve je 'puknulo', otpor pomirbi bio je u Turskoj i Azerbajdžanu prevelik, imali su i Armenci svoje primjedbe. Odnosi su zahladili, štoviše, dodatno se i zaoštrili, diplomatski odnosi opet nisu postojali. I kao dodatak na sve, turski borbeni dronovi, kao dar Azerbajdžanu, bili su, kažu vojni stručnjaci, presudni u zadnjem ratu za azersko oslobađanje okupirane regije prije dvije godine. Dva naroda, dvije zemlje, udaljenije no ikad.
A onda je došao potres. Turska se gušila pod ruševinama, prirodna katastrofa uništila je zemlju ove zime, svijet se užasavao slika koje su stizale otamo. Užasnuli su se i Armenci, otvorili granicu s Turskom i ponudili pomoć unesrećenima. Nakon potresa, došao je nogomet. Večeras u Erevanu (18 sati), u skupini D u kojoj igra i Hrvatska, dva stoljetna neprijatelja sastat će se na travnjaku. Nakon 14 godina, prvi put. Ponovno u fokusu cijelog svijeta. Odnosi su malo otoplili, ali hoće li nogomet ponovno biti pokretač pomirbe, oprosta, ili, kako tko već gleda? Hoće li armenski i turski nogometaši, navijači s tribina, poslati u eter sliku koju je donedavno bilo nemoguće zamisliti? Hoće li nakon utakmice opet razgovarati predsjednici i hoće li granica konačno i ostati otvorena? Ako ikad, slažu se svi, sad je prava prilika.
S nogometne strane, naravno, nema se što previše pričati. Turska, pod kormilom Nijemca Stefan Kuntza ima visoke ambicije. Prolazak skupine, odlazak na Euro i, simbolično, povratak u birano društvo, u kojemu Turci već godinama nisu. Doduše, pobjede protiv Nizozemske i Norveške u prošlim kvalifikacijama i povratak u B skupinu Lige nacija naznačuju oporavak i vraćaju optimizam u nogomet, koji je već dugo u krizi. Ne samo reprezentativni, već i klupski. Turska ove kvalifikacije i ovu skupini vidi kao svoj ponovni izlazak na scenu, na kojoj je prije 15 godina, tada preko Hrvatske u Beču, došla i do polufinala. Armenci, pak, skromna nogometna nacija, jedna od najslabijih u UEFA-inu poretku, 'patuljak' koji se nada da će uzeti poneki bod i imati na temelju čega čuvati nadu u bolje sutra. Ne sumnjamo da će večeras biti dodatno motivirani, da im je utakmica protiv Turske kao 'finale Lige prvaka', za njih, ali i za cijeli svijet, ta je utakmica više od nogometa.
Tagovi
Ostale Vijesti
Nogomet
Košarka
Rukomet
Tenis
Odbojka
eKošarka
Counter Strike
Stolni Tenis
LOL
Snooker
eNogomet
Igre na sreću mogu dovesti do ovisnosti. Igraj odgovorno.
Igre na sreću mogu dovesti do ovisnosti. Igraj odgovorno.