Tomašević predstavio projekt za novi Maksimir, rukometni dom, dvorane za košarku i futsal, atletski stadion…
Vrijeme Čitanja: 3min | uto. 20.05.25. | 12:14
Stadion će biti javna investicija zato jer bi ulaskom privatnog kapitala morali žrtvovati sportski sadržaj za onaj komercijalni
Novi atletski stadion vrijedan 15 milijuna eura, rukometni dom, odnosno dvorana vrijedna 50 milijuna eura, multifunkcionalna dvorana za košarku i futsal od 20 milijuna eura te dvije podzemne garaže, jedna ‘nogometna‘ od 800 mjesta i jedna javna od 1500 mjesta najzanimljiviji su dijelovi projekta Maksimir za koji je gradonačelnik Tomislav Tomašević predstavio program za provedbu javnog natječaja za izradu idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja, piše Jutarnji list.
Naravno perjanica je novi nogometni stadion vrijedan 175 milijuna eura.
“Stadion će biti javna investicija zato jer bi ulaskom privatnog kapitala morali žrtvovati sportski sadržaj za onaj komercijalni kako bi ulaganje za privatnika bilo isplativo, a ujedno bi to uzrokovalo dodatno prometno opterećenje”, objasnio je Tomašević te istaknuo kako komercijalnog sadržaja u sklopu SRC Svetice neće biti.
Podsjetio je gradonačelnik kako je područje Maksimir-Svetice već tradicionalno mjesto sportskih aktivnosti s bogatom poviješću i smatra se nukleusom zagrebačkog sporta. Organizirani rekreacijski i sportski sadržaji na tom području razvijaju se još od druge polovice 19. stoljeća. Novi kompleks trebao bi biti najveći sportski projekt u Zagrebu od Univerzijade.
“Nakon 27 godina riješen je imovinsko-pravni spor sa Zagrebačkom nadbiskupijom, što je omogućilo početak realizacije projekta izgradnje novog stadiona Maksimir. Postignut je dogovor s državom o zajedničkom sufinanciranju izgradnje, u omjeru pola-pola”, nastavio je Tomašević s predstavljanjem te spomenuo kako je u tijeku rekonstrukcija i modernizacija stadiona u Kranjčevićevoj ulici upravo kako bi se omogućila gradnja novog maksimirskog stadiona.
Novi SRC Svetice imat će sadržaj za brojne sportove te su tako uz nogomet, planirani sadržaji za rukomet, košarku, atletiku, plivanje i futsal.
Zatim je izložen plan provedbe međunarodnog, javnog, dijelom pozivnog urbanističko-arhitektonskog natječaja u dva stupnja.
Natječaj je podijeljen na dvije zone. Uža zona (površine 23 hektara) uključuje zonu A koja će u sklopu atletsko-rekreacijski kompleksa sadržavati atletski stadion, a dvoranski sportovi bi dobili dvorane od 300 do 2000 sjedećih mjesta. Jedna od dvorana je predstavljena kao dom rukometa. Na površini od 23 hektara u sklopu zone B bi se zadržao bazenski kompleks te u sklopu zone C ona kapitalna investicija, a to je novi stadion. Istaknuo je gradonačelnik i zonu D koja se nalazi na jugu SRC Savice koja predstavlja infrastrukturni sustav te okolne prometnice.
Zona C će osim glavnog stadiona sadržavati četiri pomoćna stadiona, restoran i podzemnu garažu.
“Ovo ćemo predstaviti Vladi pa vidjeti hoće li biti voljni sufinancirati projekte u sklopu zone A koji nisu dio sporazuma o izgradnji novog stadiona Maksimir”, otkrio je Tomašević te nastavio kako je plan gradnjom novog kompleksa omogućiti Zagrebu kandidaturu za međunarodne sportske manifestacije.
Natječaj se provodi u dvije faze. Nakon prvog kruga, svi sudionici dobit će komentare stručnog ocjenjivačkog suda i konzultanata, kako bi mogli doraditi svoja rješenja za drugi krug. U završni krug prolaze samo najbolje ocijenjeni timovi, koji će tada razvijati detaljne projektne prijedloge.
Projekt obuhvaća više sportskih sadržaja, a okvirna procijenjena vrijednost investicije iznosi preko 250 milijuna eura. Atletski stadion će, ukoliko Vlada odluči ne financirati projekt, proračun stajati 15 milijuna eura. Procijenjena vrijednost rukometne dvorane je 50 milijuna eura, dvorane za košarku i futsal 20 milijuna eura te stadiona Maksimir 175 milijuna eura.
Zatim je predstavljen ažuriran hodogram prema kojemu gradnja novog Maksimira kreće 2027., a otvorenje 2029. Tako stoji kako će ove godine biti raspisan i proveden međunarodni arhitektonsko-urbanistički natječaj. Iduće godine bi se krenulo s izradom glavnih i izvedbenih projekata te uklanjanje postojećeg stadiona.
“GNK Dinamo će biti korisnik, kao i HNS”, odgovor je gradonačelnika na pitanje u kojem će svojstvu biti Dinamo na Maksimiru. Iako nije otkrio u kojem bi točno svojstvu djelovali otkrio je kako će operativne troškove i troškove održavanja stadiona snositi upravitelji stadiona.
Međutim, ističe se poruka kako se gradnja dvorane za futsal i košarku planira graditi kako bi nekada u budućnosti došlo do obnove KC Dražen Petrović, pišu sportske.jutarnji.hr. Što još reći nakon svih dosadašnjih planova nego, živi bili…