
Perzijska bajka na istoku Irana: Hrvati probudili grad koji je sanjao 55 godina
Vrijeme Čitanja: 3min | pon. 05.05.25. | 08:05
Hrvatska nogometna kolonija u Tabrizu ispisala je povijest – nakon 55 godina čekanja, Tractor je postao prvak Irana. Uz osam Hrvata u stožeru i na travnjaku, slavlje ne prestaje, a u četvrtak se očekuje više od 100 tisuća navijača na stadionu
Tabriz, grad na istoku Irana, ovih dana ne spava. Nije to još jedna perzijska bajka, ovo je nogometna stvarnost, slavlje koje se čekalo 55 godina. I gle čuda, na toj povijesnoj fotografiji, među tisućama ruku u zraku, osam hrvatskih potpisa. Glavni dirigent te perzijske simfonije – Dragan Skočić, čovjek koji je u Iranu postao više od trenera. Uz njega, u stožeru, hrvatska legija: Miletić, Rukavina, Žiška, Nikolić. A na travnjaku – Drožđek, Postonjski, Štrkalj. Nije to više samo nogomet, to je "mala Hrvatska" u srcu Irana.
“Nemam riječi kojima bih opisao kako se osjećamo. Osvojili smo nešto što se ovdje čekalo 55 godina. Sprema se veliko slavlje na našem stadionu u četvrtak kada ćemo dobiti pehar i medalje, a očekuje se više od 100 tisuća navijača na tribinama”, javlja se Tomislav Štrkalj, a iz svake rečenice vrišti ponos.
Pitamo ga idu li do grada malo proslaviti. Samo se nasmijao.
"Nema šanse, ovdje je već danima slavlje. Ne želim niti pomisliti što bi bilo da se pojavimo negdje na ulici. Znate, 55 godina se ovdje čeka naslov..."
Štrkalj, dečko iz Luga Samoborskog, nekadašnji napadač Slaven Belupa, u Iran je stigao prošlog ljeta. Postonjski je došao nešto ranije, Drožđek ove zime.
"Odmah smo se adaptirali, nije bilo teško – puno Hrvata, a gostoprimstvo na svakom koraku."
Tractor, kažu, najviše vuče na Osijek – član velike četvorke, uvijek pri vrhu, ali nikad prvi. Do ove sezone.
“Iskreno, nije iznenađenje. Tractor je uvijek bio kandidat za trofeje, ali ove godine smo kupili tri reprezentativca iz Persepolisa i odmah smo shvatili da smo jači od svih. Dominirali smo, bilo je pehova, ali nismo gubili nadu. Svi smo kliknuli na najbolji mogući način.”
Za Štrkalja, ovo je dvostruka sreća – prvi naslov u karijeri i prije desetak dana on i supruga mu Ela postali su roditelji blizankama, Leoni i Pauli.
"Krenulo me na svim poljima", smije se.
Do istoka Irana stigao je iz Koprivnice.
“Tražili su špicu, nisam se previše dvoumio. I Belupo je nešto zaradio, a meni su ponudili ugovor na godinu dana”.
U međuvremenu je Štrkalj ostavio odličan dojam. Stavio je autorski potpis na 11 golova u ovoj sezoni i u Tractoru su odmah izvadili novi ugovor na četiri godine. Nekome će Iran zvučati kao egzotika, ali njima je ovdje – dom.
"Odlični uvjeti, živimo u hotelu u sklopu kampa, stalno smo skupa. Do Istanbula je dva i pol sata, još dva i u Zagrebu sam. Energija je pozitivna, svi se trude da se osjećamo kao kod kuće. Dolazak u Iran bio je pun pogodak."
Hrvati su ovdje na posebnoj cijeni. Prije njih, trag su ostavili Ivanković, Ćiro, Kranjčar, Ivić, Bonačić, Begović... I pokojni Franta, koji je s Fooladom uzeo naslov, kao da je netko sa Slaven Belupom osvojio HNL.
"Svi su oni utabali staze da se ovdje osjećamo kao kod kuće. Često se spominju Hrvati u pozitivnom kontekstu i ponosni smo što smo opravdali taj status ovim naslovom", ističe Štrkalj.

I dok se u Tabrizu slavi, u matičnom Klokočevcu – izuzetno sposoban predsjednik Kruno Vrbančić okreće rundu u čast Tractorova naslova.
"Sada se zovu Kobre. Sjajno rade s djecom, drago mi je da su napravili iskorak."
Kad god mogu, hrvatska kolonija u Tabrizu skupi se u hotelu te gleda HNL.
"Gledali smo derbi u subotu. Bilo je napeto i među nama u Iranu, gdje neće biti u HNL-u", smije se Štrkalj, sretan zbog uspjeha Belupa.
"Dečki imaju strašnu sezonu, čestitam im. U borbi su za Europu, imaju finale Kupa. Od srca im želim da ga osvoje."

Što se naslova tiče, Dinamo je, kaže, napravio ogroman korak.
"Kad su stigli takvu razliku, sve je na njihovoj strani. Mislim da će Dinamo biti prvak, ali pustimo još malo. Devet bodova je u igri – svašta se može dogoditi."
A gdje bi Tractor bio u HNL-u?
"Sigurno u prva četiri, za Europu. Ljudi podcjenjuju ovu ligu, ima kvalitetnih igrača u svim klubovima, nije to baš tako kako se čini iz daljine", zaključuje Štrkalj, koji je u Iranu pronašao svoju obećanu zemlju. Kao i mnogi Hrvati prije njega.