Tko su hrvatski heroji? Igraju ozlijeđeni za domovinu, a sada imaju priliku popeti se na svjetski vrh
Vrijeme Čitanja: 10min | ned. 02.02.25. | 13:00
Lista od 20 imena izvrtjela se na ovom turniru u hrvatskoj reprzentaciji
Čak 20 različitih igrača koristio je Dagur Sigurdsson na putu pokoravanja svijeta s hrvatskom reprezentacijom. Velikih razlika u godinama, karakterima i stilovima igre, a na kraju opet kao jedno. Ovo su naši heroji:
Prouči cjelokupnu ponudu na Germaniji i zaigraj odmah (Igraj odgovorno, 18+)
DOMAGOJ DUVNJAK
Kapetan na oproštaju. Gotovo dva desetljeća dao je hrvatskoj reprezentaciji. Talent koji je prepoznat još u mladim danima dok je bio među đakovačkim Žutima, vodio ga je preko Zagreba, HSV-a do Kiela u kojemu još uvijek neće završiti karijeru.Njegovi su najveći uspjesi u karijeri bronca na Olimpijskim igrama 2012., srebro na Europskim prvenstvima 2008., 2010. i 2020. i bronca na Svjetskom prvenstvu 2013. Titula MVP-a Europskog prvenstva i Bundeslige 2020., najbolji rukometaš svijeta 2013., najbolji hrvatski rukometaš 2012. i 2013. Nezamjenjiv među Zebrama, kao i u Hrvatskoj, popularni Dule bio je i ostao primjer sportaša, vođe i ljudske veličine. Na ovom prvenstvu pokazao je da i podrška van terena čini razliku konsolidiravši naše dečke u najtežim trenucima. Praktički bez pola noge, kapetan je brljesnuo nekoliko puta na turniru i u napadu i u obrani, zabio četiri gola, dodao još osam asistencija, a sada ima priliku napokon uzeti ono što mu nedostaje u riznici velikih uspjeha – svjetsko zlato.
3 years ago, he dreamed of this moment. On Sunday, he fights to make it reality 🇭🇷✨
— EHF Champions League (@ehfcl) January 31, 2025
"My biggest dream is to win a gold medal with Croatia. To listen to Croatian anthem after the final match and I really hope I will accomplish that.’"
Full interview 📝: https://t.co/MPCRd5xHpz pic.twitter.com/LEACgcRji0
IGOR KARAČIĆ
Duvnjakov brat, generacija, čovjek kojemu osmijeh ne silazi s lica. Igrač koji je doživio veliku nepravdu kada nije bio pozvan u reprezentaciju, ali kada je nakon Argentine u našim redovima 'gorjelo', Mostarac nije razmišljao niti sekunde, nego je odmah drugo jutro stigao iz Poljske u Karlovac. Čovjek koji je napravio jedan od ključnih asista na Euru 2020. upravo to srebro, uz broncu iz Poljske 2016. ima u riznici svojih reprezentativnih uspjeha. Startao je na ovom turniru u najtežoj utakmici, onoj protiv Egipta, ali nije klonuo nakon nje, nije to dozvolio ni momčadi, baš kao što im nije dozvolio niti euforiju kada su se zaredale pobjede. U igračkom smislu, Karačić je u više navrata pokazao svoju odlučnost, a kako i ne bi kada je jedini hrvatski MVP Lige prvaka nakon što ju je 2019. osvojio s Vardarom, a sada je već godinama nositelj igre giganta Kilcea.
LUKA CINDRIĆ
Stigao je na prvenstvo spreman pomoći momčadi, navodno su i ozljede bile iza njega, ali nažalost – ne zadugo. Zadobio je novu na istoj utakmici kao i Duvnjak te zbog nje potpuno ispao s turnira. Sigurdsson ga nije vraćao na popis kroz naredne utakmice, iako informacije kažu da je sada Cindrić spreman zaigrati, barem što se tiče zdravstvenog stanja. Trostruki osvajač Lige prvaka, dva puta s Barcom i jednom s Vardarom, aktualni član mađarskog Veszprema i treći dio naše velebne postave razigravača. U odigranim utakmicama zabio je pet pogodaka i dodao tri asistencije, a izbornik nije htio otkriti hoće li ga koristiti u finalu.
Hrvatska - Danska
Cjelokupnu ponudu za finale Svjetskog prvenstva rukometaša koji se igra u nedjelju 2. veljače u 18 sat u Oslu pogledajte ovdje:
(6.75) Hrvatska (12.0) Danska (1.15)
ODIGRAJ ODMAH!
IVAN PEŠIĆ
Još jedan od 'iskusnijih' u našoj momčadi. Jedini koji je, uz Duvnjaka, bio na onom finalu 2009. protiv Francuza. Tada s tribina, ovoga puta s terena, tada poraz, ovoga puta izboreno finale. Pešić je svoj put započeo u Zametu, kasnije preko Veszprema, Maribora, Meškov Bresta pa sada Nantesa postao osigurač na golovima velikana. U karijeri je imao puno uspona i padova, ovog potonjeg najčešće ne svojom krivicom, ali je sve istrpio i opet ostao na najvišim razinama. Naš iskusni vratar je motivator, mentor mlade nam hobotnice Kuzme ili kako ga on zove - Malog. Pozitivac i čovjek koji odrađuje zadatke koje dobije na maksimumu. On je taj koji je svojim paradama slomio Mađare u završnici utakmice i poslao nas u polufinale. Hladna glava kada je najteže, što već dugo pokazuje i u Nantesu.
DOMINIK KUZMANOVIĆ
Mlada nada. Tek su mu 23 godine, a na terenu je potpuna zvijer. Na golu se ne boji nikoga, a svi se boje njega. Vratar koji je svaku utakmicu na ledenom postotku obrana, kojemu je njih 14-15, čak i 20 po utakmici postalo normalna stvar. Zvijezda naše reprezentacije skinula je 84 pokušaja protivnika uz visokih 37.7 posto efikasnosti na ovom turniru, a k tome su još u statistici i dva gola. Odavno je bilo jasno da u njemu i Mateju Mandiću imamo golmanski tandem za naredno razdoblje, ali ovakva eksplozija Kuzmu je postavila rame uz rame s najvećima, a tek je krenuo. Što li ga onda očekuje...
IVAN MARTINOVIĆ
Budući kapetan reprezentacije. Rođen u Austriji, odabrao je igrati Hrvatsku, iako mu i brat i sestra mu nastupaju za Austriju. Dakle, Martinovići su prava rukometna obitelj, a Ivanov odabir naše nacionalne vrste pravo je blago za Hrvaqtsku. Svojim talentom uvijek je među najboljim igračima Bundeslige, često ga se uspoređuje s najboljim rukometašima svijeta, a kada pogledate koju god njegovu utakmicu, bit će vam jasno i zašto. Trebate li šut s poda, iz daljine, iz kontakta ili što drugo - zovite Martu. Na ovome je prvenstvu zabio 35 golova i dodao 23 asistencije.
DAVID MANDIĆ
Talent ljubuškog Izviđača, danas član njemačkog Melsungena, eksplozivan, brz, precizan i borben, ali godinama u patnji zbog ozljeda. Taman kada je dočekao svoj povratak i mislio da je potpuno zdrav, odmah na startu ga je list maknuo iz konkurencije pa kada se oporavio i pružio nam odličnu prvu utakmicu, u drugoj je polomio šaku i – nastavio igrati. Sada čekamo njegov oporavak, koji će nažalost dugo trajati, ali sada njegovi suigrači imaju priliku razveseliti ga zlatom sa Svjetskog prvenstva. David ima srce i glavu pravog vođe, samo da ga napokon posluži i zdravlje. On je čovjek koji može i želi napraviti razliku.
Hrvatska - Danska
Cjelokupnu ponudu za finale Svjetskog prvenstva rukometaša koji se igra u nedjelju 2. veljače u 18 sat u Oslu pogledajte ovdje:
(6.75) Hrvatska (12.0) Danska (1.15)
ODIGRAJ ODMAH!
MARIN JELINIĆ
Zbog Mandićeve muke s ozljedama, ostao je sam na poziciji lijevog krila. Sigurdsson nije koristio Mihića kojega je doveo među reprezentativce, a Jelinić je odrađivao sve sam uz povremenu pomoć Šipića koji je uskakao na krilo. Metkovićevska jurilica odradila je svoj dio zadatka sjajno, osobito u napadačkom dijelu s 27 golova na turniru. Međutim, treba li pokriti obranu i to na više pozicija, Jelinić je spreman odraditi i taj dio posla. Nakon Metkovića, karijeru je razvijao u našičkom Nexeu, a od 2023. član je mađarskog Pick Szegeda.
MARIN ŠIPIĆ
Onaj koji je spreman odraditi sve za dobrobit momčadi. Dobri duh, 'medo', prvi osmijeh, velika dobrica, kako god želite sagledati Marina Šipića, ne možete ga sagledati negativno. Odavno je pokazao da je sajajan u napadu, a ovo prvenstvo svima potvrdio da zna igrati i obranu. Bez nasilnog nametanja nekoliko je puta bio prijelomna točka naših pobjeda i potpuna noćna mora protivničkih igrača. Velikih 27 golova s 80 posto učinkovitosti na ovome natjecanju dovoljno govore o njegovim sposobnostima. Član Kriens-Lucerna postao je pravi Kaiser naše momčadi.
FILIP GLAVAŠ
Desno krilo veći dio prvenstva dijeli minutažu s Marijom Šoštarićem na način da svakome pripadne po jedno poluvrijeme, ali je protiv Francuske Glavaš bio u naslovnoj ulozi veći dio utakmice. Igrač Zagreba briljira na ovom prvenstvu, zabio je 37 golova uz maestralnih 86 posto šuta, dok je posebno briljantan s linije od sedam metara. Izveo je 19 sedmeraca i realizirao ih čak 17! Rođen je 1997. godine u Rijeci i dugo mu je trebalo da se probije na veliku scenu. Od Kozale i Zameta, preko Varaždina, Umaga i Poreča, Glavaš se 2021. otisnuo u slovenski Trimo Trebnje, da bi 2023. potpisao za Zagreb, gdje je i danas. Sjajnom golgerterskom učinku na prvenstvu, Glavaš je dodao i pet asistencija, odnosno četiri ukradene lopte.
🇭🇷 𝗟𝗲𝘁𝗶, 𝗹𝗲𝘁𝗶, 𝗹𝗲𝘁𝗶 𝗙𝗶𝗹𝗶𝗽 𝗚𝗹𝗮𝘃𝗮š 🚀
— Hrvatski rukometni savez (@HRS_CHF) January 21, 2025
Najbolji hrvatski strijelac prve faze Svjetskog prvenstva 🔝
Sidro koje na desnom krilu drže Filip Glavaš & Super Mario Šoštarić, sigurnost su da hrvatski brod plovi prema novim pobjedama! 🌊 ⛴️#crohandball pic.twitter.com/75cEgtcInb
MATEO MARAŠ
Bez ikakve dvojbe, desni vanjski mađarske Tatabanye igra turnir života. Nije da nismo znali kakvu 'haubicu' krije njegova ljevica, ali briljantnim partijama i bombama s 10 ili 11 metara neodoljivo je podsjetio na napadačke izvedbe Zlatka Saračevića. Možda ga je samopouzdanjem do neba napunio pomalo i senzacionalan transfer u PSG, iako bi, u to smo uvjereni, do velikog transfera naupitno došlo nakon ovakvih igara na svjetskoj smotri. Dosad je u Areni ZAgreb zabio 25 komada uz odličnih 60 posto preciznosti, uglavnom se radilo o udarcima izvana, a nadamo se da je dio arsenala sačuvao i za Unity Arenu u Oslu.
ZVONIMIR SRNA
Uz Maraša i Glavaša, Zvonimir Srna najveći je dobitak hrvatske reprezentacije. Dobro nas je naučio svojim igrama u Zagrebu kakav je potencijal, ali ovo što igra u posljednjih nekoliko utakmica vrijedi zaista jako puno. I ono što je posebno bitno - igra jednako kvalitetno u oba smjera. Kao i Maraš, dugoročno klupsko pitanje riješio je uoči prvenstva. Naime, na kraju tekuće sezone, Zvonimir Srna napusti će RK Zagreb te će svoj rukometni put nastaviti u francuskom prvoligašu Montpellieru, nakon što je četiri sezone proveo u Zagrebu. Na prvenstvu je dosad postigao 26 golova uz osam asistencija.
MARIO ŠOŠTARIĆ
Vrlo iskusno desno krilo već je drugu sezonu u nizu među najboljim strijelcima Lige prvaka u dresu Pick Szegeda. Rođen u Slovenj Gradecu na sjeveru Slovenije, Šoštarić je do 2020. godine igrao za Sloveniju, no s obzirom na to da je dijete Hrvatice i Hrvata, kada se tijekom 2022. otvorila mogućnost prelaska pod stijeg Lijepe naše, kod Šoštarića nije bilo dvojbe. Vidljivo je to i po vrlo često frenetičnim proslavama golova, konstantnom bodrenju i motiviranju suigrača, kao i "paljenju" atmosfere. U prvih osam utakmica na SP-u, zabio je 29 golova uz fantastičnih 83 posto šuta iz igre.
IVANO PAVLOVIĆ
Srednji vanjski najmlađi je član hrvatske ekspedicije na Svjetskom prvenstvu. Na početku natjecanja bio je malo suzdržan, ali je eksplodirao protiv Zelenortskih Otoka sa sedam asistencija. Protiv Mađara je također bio jako dobar s tri pogotka, a ukupno je na prvenstvu upisao osam golova i 12 dodavanja za gol. Povratkom Karačića, ispao je iz sastava za polufinale, a za očekivati je i da ga ne vidimo u finalu, odnosno da se Dagur Sigurdsson odluči za iskusnije pojedince. Ono što je bitno, Pavlović je ubačen u sustav reprezentacije, iskusio je veliko natjecanje i očekujemo ga u naslovnoj ulozi u nadolazećim godinama,
Posljednji trening Svjetskog prvenstva 2025. 💪🏻▶️#crohandball #CRODENNOR2025 #inspiredbyhandball #iznadsvihhrvatska pic.twitter.com/d0alUN6tve
— Hrvatski rukometni savez (@HRS_CHF) February 1, 2025
LUKA LOVRE KLARICA
Zadranin rođen u rujnu 2001. godine i jedan od naših najmlađih reprezentativaca. Rukometom se počeo baviti u Zadru, jednu sezonu proveo je u Gorici, a ostatak u prvaku Hrvatske. Klarica je još jedan igrač koji je u posljednje dvije sezone eksplodirao u Zagrebu, Igra u oba smjera, zabija s 10 metara, zabija nakon prodora, dobro razigrava krila. Klarica je pomalo iznenađujuće ostao na minimalnoj minutaži kod Sigurdssona, a na prvenstvu je upisao učinak od četiri pogotka i jednako toliko asistencija.
JOSIP ŠIMIĆ
Još jedan debitant na velikim natjecanjima za Hrvatsku. Rođen je i odrastao u Njemačkoj u hrvatskoj obitelji. S Potsdamom je prešao u 2. Bundesligu 2022. U sezoni 2023./24. bio je drugi najbolji strijelac Potsdama sa 153 gola, a također je s klubom prešao u 1. Bundesligu. U Potsdamu igra od svoje 16. godine i trenutno je najdugovječniji igrač u tom klubu. S mladom reprezentacijom Hrvatske osvojio je 10. mjesto na Svjetskom prvenstvu do 19 godina 2019. godine, a na Svjetskom prvenstvu je dosad zabio četiri pogotka.
VERON NAČINOVIĆ
Kada dolazite iz obitelji kakvu ima Veron, jedino što je sigurno jest da će sport biti vaš životni put. Njegov otac je Alvaro Načinović, olimpijski pobjednik, a ujak Igor Hinić, proslavljeni vaterpolist. Veron je karijeru započeo u Zametu, nastavio u Celju i trenutno je član Montpelliera, ali u džepu ima ugovor s njemačkim velikanom Kieleom. Na ovom je prvenstvu igrao relativno malo, izbornik je u napadu svu slobodu dao Marinu Šipiću, dok je u obrani Leon Šušnja u prednosti. Ono malo vremena što je proveo na terenu, iskoristio je za dva pogotka iz jednako toliko šuteva na gol.
Hrvatska - Danska
Cjelokupnu ponudu za finale Svjetskog prvenstva rukometaša koji se igra u nedjelju 2. veljače u 18 sat u Oslu pogledajte ovdje:
(6.75) Hrvatska (12.0) Danska (1.15)
ODIGRAJ ODMAH!
LEON ŠUŠNJA
Stasiti pivot iz Širokog Brijega, rukometom se počeo baviti u Moslavini i Novskoj, a u seniorskoj je karijeri u životopis dodao još samo dva kluba. Šest sezona proveo je u Zagrebu, dok je od 2019. godine član Wisle iz Plocka. Također je specijaliziran uglavnom samo za obranu, a na SP-u je dosad poentirao jednom. S hrvatskom seniorskom reprezentacijom osvojio je zlato na Mediteranskim igrama u Tarragoni 2018. godine.
TIN LUČIN
Atletski vrlo moćan igrač koji pokriva pozicije srednjeg i lijevog vanjskog. U reprezentaciji je eksplodirao na korona Euru 2022. godine, a ovaj sada 25-godišnjak je na svjetskoj smotri dosad ostvario odličan učinak od 17 golova i 12 asistencija. U seniorskoj karijeri nanizao je riječke klubove Kozalu i Zamet, odnosno Zagreb, Ademar Leon, Wislu, dok je od ove sezone član Nexea. Krasi ga razoran vanjski šut, a posebno je briljirao u pobjedi protiv Mađarske.
MARKO MAMIĆ
Obrambeni specijalist koji je protiv Francuske briljirao kao prednji u 5-1 obrani. Njegova karijera vrlo je zanimljiva. Iz matične mu Moslavine nije se otisnuo u Zagreb ili Nexe nego je otišao u Švicarsku sa svega 18 godina te je tri godine igrao za Kadetten Schaffhausen. Nakon toga, igrao je za Dunkerque i Vive Kielce, dok je zadnjih šest sezona član bundesligaša Leipziga. Na SP-u 2017. godina bio je fantastičan u napadu, ali je kroz klupsku karijeru, malo po malo, pretvoren u igrača koji jako rijeko ide u napad i fokusiran je samo na obranu. I to mu ide izvrsno.
Hrvatska - Danska
Cjelokupnu ponudu za finale Svjetskog prvenstva rukometaša koji se igra u nedjelju 2. veljače u 18 sat u Oslu pogledajte ovdje:
(6.75) Hrvatska (12.0) Danska (1.15)
ODIGRAJ ODMAH!