Susret kojeg su dva grada htjela izbjeći: Vjekovni neprijatelji u ogledu drugog pretkola Lige prvaka (VIDEO)
Vrijeme Čitanja: 4min | sri. 05.07.17. | 16:45
Ogled izrazito visokog rizika!
Dok smo jučer obratili pozornost na prvo pretkolo Lige prvaka ponajviše zbog susreta Europe FC i velškog TNS-a, čime se definirala prva prepreka naše Rijeke do skupina Lige prvaka, u sjeni je ostao rasplet koji itekako privlači pozornost na Otoku.
Ne, nije riječ o megablamaži Rangersa protiv amatera iz Niedercorna u Europa ligi, već je riječ o susretu La Fiorite, prvaka San Marina i Linfielda, prvaka Sjeverne Irske. Zanimljivo je što je vjerojatno čitava policijska postrojba grada Belfasta navijala protiv svojih predstavnika, jer prolaskom Linfielda prijeti im mnoštvo prekovremenih sati na itekako zahtjevnom zadatku.
Naime, nakon što je Linfield obranio domaću pobjedu 1:0 nad La Fioritom, ždrijeb im u drugom pretkolu predviđa dva susreta sa susjedima iz škotskog Celtica. Probleme možete pretpostaviti ako makar letimično poznajete društvenopolitičke pozadine klubova i/ili sredina iz kojih dolaze. Celtic je globalno poznat kao klub snažno izraženog identiteta, strogo povezanog uz tradiciju irskog republikanskog otpora. Dok je u recentnoj povijesti njihov politički aktivizam krenuo u nekim drugim, širim smjerovima, kao kada su prošlog ljeta izazvali kontroverze zbog isticanja palestinskih zastava u susretu pretkola Lige prvaka protiv izraelskog Hapoela, povijest Celtica itekako je obojana u doktrine irskih katoličkih iseljenika, koji su u potrazi za boljim životom stigli do Glasgowa.
No, možda je manje poznato da je Linfield na kompletno drugoj strani političkog spektra. Klub je to iz Windsdora, južnog dijela Belfasta koji je gotovo u potpunosti demografski obojan u protestantskom i unionističkom duhu. Njegovi navijači, slično kao i oni Celticovi, imaju dugogodišnju povijest sektaških ispada i ostalih incidenata vezanih uz etničku pozadinu navijača obaju klubova. Uostalom, kada je i zagrebački Dinamo gostovao na Windsor Parku u sklopu prvog pretkola Lige prvaka 2008. godine, bilo je bojazni od bliskog susreta navijača Modrih, koji su osvjedočeni „čuvari zagrebačke časti, katoličke Crkve i Hrvatske“ te protestantskih huliganskih grupacija koje prate Linfield. Srećom, sve je ostalo samo na verbalnom i pokojem ikonografskom provociranju, ponajprije od strane Bad Blue Boysa.
Stoga nije ni čudno da policijske snage, ali i klupski dužnosnici obaju klubova sa skepsom čekaju prvi susret ovih dvaju protivnika, za devet dana u Belfastu. Navijači Linfielda ni u recentno vrijeme ne pokazuju značajne znakove stagniranja, što se ponajviše očituje u nizu incidenata vezanih uz Setanta kup, turnir koji je objedinio klubove iz Sjeverne, ali i Republike Irske u jedno zajedničko natjecanje. Turnir je nakon devet godina održavanja prekinut, makar više zbog određenih logističkih problema nego zbog pozadine vjerskih sukoba, ali unutar deset godina nekoliko puta su prijavljivani zbog ispada na Sentanta kupu, zbog čega je klub intenzivno radio na poboljšanju imidža kroz nekolicinu anti-rasističkih i anti-sektaških inicijativa. Ipak, problem je smanjen, ali ne i iščezao; unazad tri sezone Linfield je nekoliko puta kažnjen od strane Saveza zbog nereda na derbiju protiv Cliftonvillea, kluba iz Kenta, sjevernog dijela grada i kojeg podržava pretežito katolički dio stanovništva Belfasta. Sada, kada Linfieldu u goste stiže Celtic i njegova vojska navijača s populacijom izrazitih irskih nacionalista, strahuje se da bi situacija mogla eskalirati. Možda ne kao 1948., kada su neredi na utakmici danas ugašenog Belfast Celtica i Linfielda rezultirali prekidom utakmice i napadom na igrače, gdje je najgore prošao napadač Belfast Celtica, Jimmy Jones, kojem su slomili nogu. On je, igrom slučaja, protestant.
Nogomet je na području „obje“ Irske više od nogometa, on je dio kulturnog i etničkog identiteta i kao takav služi za promicanje ideoloških stavova, često u najgorem mogućem obliku. Postoji opcija da se za ovaj susret visokog rizika proglasi zabrana gostujućih navijača u Belfastu i Glasgowu, ali to još nije definirano. U Linfieldu nisu sigurni da je takvo što unatoč svemu potrebno.
„Zapravo, postoji i direktna poveznica nas i Celtica“, u pomirljivom tonu priča predsjednik Linfielda, Roy McGivern.
„Mnogi se ljudi ne sjećaju, ali u godini u kojoj Celtic slavi 50 godina 'Lisabonskih Lavova' (naslova prvaka Europe, op.a.), mi slavimo obljetnicu kada smo te iste sezone ispali u četvrtfinalu Kupa prvaka od CSKA Sofije. Bugari su kasnije ispali od milanskog Intera, kojeg je Celtic kasnije porazio u finalu. Dakle, mi smo praktički mogli te godine igrati protiv Celtica za naslov prvaka Europe“. Malo nategnuto, ali bitna je namjera izrečenog.
Dok nasilje nažalost nije istrijebljeno, na njegovom suzbijanju se mnogo radilo. Kako bolje dokazati plodove te borbe nego da ove dvije utakmice budu okršaj samo na terenu, u sportskom smislu, a ne na tribinama i ulicama Belfasta. Taj grad je ionako vidio previše prolivene krvi tijekom svoje recentne povijesti.
(Foto: Action Images)