Statistika je na našoj strani: Hrvatska samo jednom u zadnjoj utakmici nije ostvarila svoj cilj (VIDEO)
Vrijeme Čitanja: 8min | sub. 13.11.21. | 10:33
Vatreni su slavili u devet od 12 utakmica zadnjeg kola kvalifikacija za velika natjecanja.
Nakon uvjerljive pobjede na Malti (7:1), Hrvatska u nedjelju na Poljudu lovi plasman na svoje šesto svjetsko prvenstvo i 12. veliko natjecanje od uspostavljanja samostalnosti 1991. godine.
S obzirom na to da je Hrvatska do sada propustila tek dva velika natjecanja, Euro 2000. i Svjetsko prvenstvo 2010., učinak Vatrenih u kvalifikacijama za velika natjecanja je sjajnih 11/13. Za jednu državu od četiri milijuna ljudi u domovini i još, otprilike, isto toliko u inozemstvu, jedan prilično čudesan uspjeh.
Hrvatska pred Rusiju ima jasnu situaciju. U slučaju pobjede osigurat će direktni plasman u Katar, u slučaju bilo kojeg drugog rezultata, morat će u dodatne kvalifikacije.
No, jedan od argumenata zašto će Hrvatska pobijediti Rusiju (osim boljeg igračkog kadra i 30 tisuća gledatelja na ispunjenom Poljudu) je tradicija i statistika. Hrvatska u posljednjim utakmicama kvalifikacijskih grupa ima prilično uspješan učinak od: Devet pobjeda, dva remija i samo jedan poraz, koji, pak, nije utjecao na konačni ishod grupe, kao ni 'nula' u Budimpešti protiv Mađarske 2005.
Jedini pravi kiks, nakon kojeg je Hrvatska ostala bez plasmana na Europsko prvenstvo 2000., bio je ujedno i jedan od najbolnijih u povijesti naše reprezentacije - 2:2 na prepunom Maksimiru protiv Jugoslavije 1999.
Hrvatska se prvi put u kvalifikacijama za veliko natjecanja našla 1994. Prije zadnjeg kola Vatreni su imali isti broj bodova kao Italija, ali bolji međusobni omjer i bolju gol-razliku. Tada je na Euro išlo osam pobjednika skupina i šest najboljih drugoplasiranih momčadi, a sedma i osma drugoplasirana morali su u dodatne kvalifikacije. Hrvatska je u posljednjoj utakmici svladala Sloveniju u Ljubljani 2:1 (Gliha 36'/ Šuker 40'-11m, Jurčević 55') i potvrdila nastup u Engleskoj.
Način na koji se Hrvatska plasirala na svoje prvo svjetsko prvenstvo je već mnogo puta ispričana priča. Prije posljednjeg kola Danska je imala 16 bodova, Grčka 13, a Hrvatska 12. U slučaju pobjede Grčke u Ateni, Grci bi se plasirali direktno u Francusku, a Danska bi išla u dodatne kvalifikacije. Hrvatska? Gledala bi Mundial na televiziji. Hrvatska je u Ljubljani ponovno apsolvirala Sloveniju, ovaj put s 3:1 (Zahovič 72'/ Šuker 11', Soldo 39', Bokšić 50'), dvoboj je već završio i čekao se rasplet utakmice u Ateni. Danska je odolijevala naletima Grka pred 65 tisuća fanatičnih navijača, sve do zadnje minute kada se domaći napadač sjurio sam na Petera Schmeichela. Danski golman sjajnom je reakcijom donio svojoj momčadi direktni plasman u Francusku, a Hrvatsku gurnuo u dodatne kvalifikacije protiv Ukrajine.
Kvalifikacije za Euro 2000. bile su jedine kvalifikacije za europsku smotru koje Hrvatska nije uspjela apsolvirati i jedine u kojima je posljednja utakmica bila kobna. Unatoč kiksevima u Irskoj i Makedoniji, Hrvatska se pred zadnje kolo i utakmicu protiv Jugoslavije na Maksimiru nalazila u dobroj situaciji. Jugoslavija je imala 16 bodova, Hrvatska 14, a Irska 13. Vatreni bi s pobjedom izborili plasman u Nizozemsku i Belgiju, a Jugoslavija bi, zbog boljeg međusobnog omjera od Irske, išla u dodatne kvalifikacije. No, zbog isprepletene povijesti te dvije države, naravno da kalkulacija nije bilo. Krenulo je sjajno, golom Alena Bokšića u 20., da bi Jugoslavija u periodu od 26. do 31. minute preokrenula golovima Mijatovića i Stankovića. Gosti su na odmor otišli s igračem manje nakon crvenog kartona Zorana Mirkovića. Mario Stanić izjednačio je već u drugoj minuti nastavka, no do kraja se rezultat nije mijenjao. Jugoslavija je prošla na Euro, a Hrvatska je ostala u suzama.
U kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2002. situacija je bila slična. Prije zadnjeg kola Belgija je bila prva sa 17 bodova, Hrvatska druga s 15, a Škotska je bila treća s 12. Zbog boljeg međusobnog omjera, Škotska je, da bi se domogla dodatnih kvalifikacija, morala svladati Latviju i nadati se porazu Hrvatske od Belgije na Maksimiru, u dvoboju koji je, zapravo, odlučivao o prvom mjestu i direktnom plasmanu u Japan i Južnu Koreju. Belgiji je dovoljan bio i bod, a Crveni vragovi tako su se i postavili. Hrvatska je stiskala, bila bolja, Robert Prosinečki je u prvom dijelu promašio penal, a Vatreni su na kraju uspjeli slomiti Belgiju golom Alena Bokšića na asistenciju Boška Balabana u 75. minuti.
Kvalifikacije za Euro 2004. krenule su jako loše. Remi u Osijeku protiv Estonije, pa onda i poraz od tada moćnih Bugara u Sofiji. Momčad Otte Barića se s vremenom ipak dignula, no sve je kompromitirala porazom od Belgije u pretposljednjem kolu (1:2). Bugarska je već bila sigurna prva, a Hrvatska i Belgija izjednačene uz bolju-gol razliku Vatrenih. Hrvatska je u zadnjem kolu na Maksimiru trebala svladati Bugarsku za dodatne kvalifikacije. To je i uspjela. Početkom drugog dijela Ivica Olić zabio je jedini pogodak na utakmici i donio Vatrenima dodatne kvalifikacije protiv Slovenije koje su apsolvirane teškom mukom.
Posljednje kolo kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2006. Hrvatska je dočekala kao sigurni putnik u Rusiju. Zbog dvije pobjede nad Švedskom u posljednjem kolu protiv Mađarske, izabranicima Zlatka Kranjčara bio je dovoljan i bod. Dvoboj u Budimpešti završio je miroljubivo na terenu (ne i na tribinama), rezultatom 0:0 za prvo mjesto skupine.
Posljednju utakmicu jednih od najpamtljivijih kvalifikacija u hrvatskoj povijesti, onih za Euro 2008., Hrvatska je dočekala kao sigurni putnik u Austriju i Švicarsku. Ne i Englezi, kojima je bio dovoljan bod za sigurni plasman, a pobjeda od dva razlike za prvo mjesto. No, Hrvatska je nošena svojim navijačima na Wembleyju istrčala supermotivirano, do 14. minute je pogocima Kranjčara i Olića imala prednost od 2:0. U nastavku su Lampard i Crouch izjednačili, a onda se u 77. minuti ukazao Mladen Petrić i poslao loptu u kut za konačnih 3:2. Hrvatska je uvjerljivo osvojila skupinu, a arogantne Engleze na ljestvici preskočila je Rusija.
Zato su nam se Englezi propisno osvetili dvije godine kasnije u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Južnu Afriku s 1:4 i 1:5 pobjedama, a Hrvatska je svoju priliku za plasman kroz dodatne kvalifikacije propustila remiziravši u dva navrata s Ukrajinom, 0:0 u Khardivu i 2:2 na Maksimiru, a onda i porazom Engleske u Dnipropetrovsku od Ukrajine (0:1) u predzadnjem kolu. U posljednjem je Hrvatska golom Kranjčara u 93. svladala Kazakstan u Astani, ali je Ukrajina slavila u Andori 6:0 i natjerala Hrvatsku da prvi i za sada jedini put u povijesti propusti svjetsko prvenstvo.
Kvalifikacije za Euro 2012, posljednji ciklus u mandatu Slavena Bilića, također nisu prošle bez problema. Remi uz dobru igru protiv Grčke na Maksimiru (0:0), pa poraz u Gruziji (0:1), onda i u Pireju (0:2), doveli su do toga da je Hrvatska za izravni plasman u Ukrajinu i Poljsku morala svladati Latviju u Rijeci i nadati se porazu Grčke u Gruziji. Latvija je svladana, doduše, puno teže od očekivanog s golovima Eduarda da Silve i Marija Mandžukića u drugom dijelu, no Grčka je također kasnim pogocima preokrenula vodstvo Gruzije i izborila direktni plasman na Euro, dok se Hrvatska morala iskupiti protiv Turske u dodatnim kvalifikacijama (i uspjela je).
Hrvatska se nalazila u sjajnoj situaciji u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2014. sve do lipnja i domaće utakmice protiv Škotske. Iako su gosti stizali 'bez pola momčadi' i najavljivale su se 'petarde', momčad Igora Štimca doživjela je poraz, onda se odigrao 'iks' u Beogradu, a nade za prvo mjesto izgubljene su domaćim porazom od Belgije. U zadnjem kolu Hrvatska je u utakmici za prestiž, jer su dodatne kvalifikacije bile osigurane, izgubila od Škotske u Glasgowu nakon čega je Igor Štimac dobio otkaz, a Hrvatsku je u Brazil odveo Niko Kovač. To je ujedno bio jedini poraz Hrvatske u posljednjoj utakmici kvalifikacijske grupe.
Slični scenarij dogodio se dvije godine kasnije. Hrvatska je odlično otvorila kvalifikacije za Euro 2016., s uvjerljivim pobjedama protiv Azerbejdžana i Norveške te dvama 1:1 remijima protiv Italije, a onda je uslijedila 'nula' u Azerbajidžanu, pa onda i poraz u Oslu (0:2) nakon kojeg je Kovač dobio otkaz. Klupu je preuzeo Ante Čačić i u predzadnjem kolu osigurao dodatne kvalifikacije pobjedom nad Bugarskom (3:0), a onda i Euro, kao drugoplasirana momčad grupe, minimalnom pobjedom nad Maltom u Ta'Quali (Perišić 25').
Još jedne 'mitske' kvalifikacije, one za srebreno Svjetsko prvenstvo u Rusiji, Hrvatska je otvorila remijem s Turskom (1:1), ali je onda zaredala dobrim rezultatima i činilo se kako nastup u Rusiji neće doći pod znak upitnika. No, uslijedili su porazi na Islandu i u Turskoj i onaj ključni remi protiv Finske nakon kojeg je Ante Čačić dobio otkaz. Klupu je preuzeo Zlatko Dalić, i pred zadnje kolo Hrvatska je morala na noge Ukrajini kako bi izborila - dodatne kvalifikacije budući da je Island pobjedom nad Kosovom osiguravao prvo mjesto. Iako je Vatrenima dovoljan bio i bod, Andrej Kramarić zabio je dva i odveo Hrvatsku u dodatne kvalifikacije za Svjetsko protiv Grčke. I ostalo je povijest.
Nakon poraza od Mađarske 1:2 u drugom kolu kvalifikacija za Euro 2020, Hrvatska je zaredala sa serijom pobjeda, a svoj sigurni plasman na Euro umalo je kompromitirala remijem kod Walesa u pretposljednjoj utakmici. U zadnjem dvoboju Hrvatskoj je trebala pobjeda nad Slovačkom na Rujavici. Slovaci su na odmor otišli s minimalnom prednosti pogotkom Boženika, a Vatreni su preokrenuli golovima Vlašića u 56., Petkovića u 60. i Perišića u 74.
Tako da je ukupni omjer Hrvatske u tim posljednjim utakmicama kvalifikacija 9-2-1, od čega su Vatreni jedan remi i jedan poraz upisali u situaciji kada je više-manje sve bilo riješeno. Nadamo se da ćemo u nedjelju stići i do jubilarne 10. pobjede u tim posljednjim dvobojima....
(1.65) Hrvatska (3.80) Rusija (5.50)
POSLJEDNJE UTAKMICE HRVATSKE U KVALIFIKACIJAMA:
EP 1996: Slovenija - Hrvatska 1:2 (Gliha 36'/ Šuker 40'-11m, Jurčević 55')
SP 1998: Slovenija - Hrvatska 3:1 (Zahovič 72'/ Šuker 11', Soldo 39', Bokšić 50')
EP 2000: Hrvatska - Jugoslavija 2:2 (Bokšić 20', Stanić 47'/ Mijatović 26', Stanković 31')
SP 2002: Hrvatska - Belgija 1:0 (Bokšić 75')
EP 2004: Hrvatska - Bugarska 1:0 (Olić 48')
SP 2006: Mađarska - Hrvatska 0:0
EP 2008: Engleska - Hrvatska 2:3 (Lampard 56'-11m, Crouch 65'/ Kranjčar 8', Olić 14', Petrić 77')
SP 2010: Kazakhstan - Hrvatska 1:2 (Khizhnichenko 26'/ Vukojević 10', Kranjčar 93')
EP 2012: Hrvatska - Latvija 2:0 (Eduardo da Silva 66', Mandžukić 72')
SP 2014: Škotska - Hrvatska 2:0 (Snodgrass 28', Naismith 73')
EP 2016: Malta - Hrvatska 0:1 (Perišić 25').
SP 2018: Ukrajina - Hrvatska 0:2 (Kramarić 62', 70')
EP 2020: Hrvatska - Slovačka 3:1 (Vlašić 56', Petković 60', Perišić 74'/ Boženik 32')
SP 2022: Hrvatska - Rusija, 14.11., 15h
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. Igraj odgovorno. 18+