REUTERS/Pedro Nunes
REUTERS/Pedro Nunes

Španjolska: Žele s novim, pragmatičnim izbornikom do trofeja i prekinuti sušu koja vlada od 2012. godine (GRAFIKA)

Vrijeme Čitanja: 6min | pon. 12.06.23. | 11:00

Istina je da tiki-taka više ne producira uspjehe kao nekad, kako na reprezentativnom, tako i na klupskom nivou - s Barcelonom u kojoj je, uostalom, sve i započelo. Barça nije osvojila Ligu prvaka od 2015. godine, a doživjela je eliminaciju u grupnom dijelu natjecanja u posljednje dvije sezone otkako je Leo Messi mahnuo na pozdrav.

Možda se čini kao da je to bilo jučer, kada smo svi već bili pomalo umorni od dominacije španjolske reprezentacije. Nevjerojatna generacija Španjolaca predvođena genijalcima Xavijem i Iniestom drmala je nogometnom scenom i vezala dva Europska i jedno Svjetsko prvenstvo u razmaku od 2008. do 2012.

Bio je to nogomet za „dodir više“, u kojemu su Španjolci posjedom i bezbrojnim dodavanjima izluđivali protivnike koji su uglavnom trčali od jednog do drugog Španjolca pokušavajući, uglavnom bezuspješno, ukrasti loptu. Bio je to nogomet za koji u čitavih šest godina nije pronađen efikasan protuotrov. Bila je to nogometna dominacija. Nekad suhoparna i pomalo dosadna, ali itekako uspješna.

A onda je uslijedio nagli pad.

Prouči cjelokupnu ponudu na Germaniji i zaigraj odmah (Igraj odgovorno, 18+)

Španjolska, primjerice, od 2010. nije prošla osminu finala Svjetskog prvenstva, pa tako joj to nije pošlo za nogom niti na katarskom Mundijalu. Španjolci su na SP-u ispali nakon lošijeg raspucavanja jedanaesteraca protiv Maroka, čime je u Dohi spušten zastor na još jednu razočaravajuću turnirsku kampanju talentiranih Španjolaca.

Dodavanje nakon dodavanja, Španjolska je pokušavala pronaći pukotine u obrani Marokanaca, tradicionalna tiki-taka je dozvoljavala Španjolcima da drže posjed, ali na koncu je ideja neslavno propala. Zbog toga se stil kojim su Xavi i Iniesta očarali nogometni svijet opet našao na udaru kritika. I zapao pod pitanje je li konačno stiglo vrijeme da Španjolci krenu u filozofski zaokret. Ili je samo stvar u tome da se takav nogomet modernizira pa da se i igrači selektiraju tako da bi se mogli uklopiti u sustav.

Kako god, istina je da tiki-taka više ne producira uspjehe kao nekad, kako na reprezentativnom, tako i na klupskom nivou - s Barcelonom u kojoj je, uostalom, sve i započelo. Barça nije osvojila Ligu prvaka od 2015. godine, a doživjela je eliminaciju u grupnom dijelu natjecanja u posljednje dvije sezone otkako je Leo Messi mahnuo na pozdrav.

Xavi i Iniesta, dva ključna sastojka tiki-take već neko vrijeme nisu u reprezentaciji, a La Furija nije imala niti vrsnog napadača još od Fernanda Torresa i Davida Ville koji su bili vitalni u konverziji posjeda u pogotke. U Kataru su Španjolci imali tek jednog punokrvnog napadača – Alvara Moratu koji ipak nije klasa kakva su bili Torres i Villa.

Doduše, u jednom času je djelovalo kako bi tiki-taka mogla profunkcionirati u Kataru kada su mladići Pedri i Gavi poveli momčad do uvjerljive 7-0 pobjede nad Kostarikom u utakmici u kojoj je La Roja imala 1.003 dodavanja, 75 posto posjeda lopte i 17 pokušaja prema suparničkim vratima.

Ali Španjolci nakon toga više nisu uspjeli pobijediti, zabili su tek dva pogotka u naredne tri utakmice, a za utjehu im je ostao rekord od 847 dodavanja u prosjeku po utakmici. Malo je to značilo Španjolcima koji su doživjeli novo razočaranja, ali i priliku da ponovno krenu ispočetka. Najbitnije promjena odvila se na izborničkoj klupi s koje je odletio Luis Enrique, a na njegovo mjesto utrčao je njegov imenjak Luis de la Fuente.

U međuvremenu su se od reprezentacije oprostili i Sergio Ramos (koji nije niti bio na Enriqueovom spisku za Katar), ali i Sergio Busquets koji više nema namjeru preko glave navlačiti nacionalni dres.

Stoga će ključevi momčadi otići u ruke Pedrija i Gavija koji bi uz pomoć iskusnijih igrača poput Rodrija i Jordija Albe trebali revitalizirati nacionalnu momčad i izvući ju iz rezultatske prosječnosti.

PUT DO FINAL FOURA

Španjolci su imali pravi rollercoaster u kvalifikacijama, tijekom kojih su na kraju ipak osigurali drugi odlazak na Final Foru Lige nacija. 2021. godine su bili viceprvaci, a u ovoj su kampanji imali problema s hvatanjem ritma i forme u uvodnim utakmicama. Na startu se remizirali s Češkom 2-2, da bi onda u drugoj utakmici izborili tijesnu pobjedu nad švicarskom reprezentacijom od 1-0. Nakon što su kod kuće svladali Čehe s 2-0, uslijedio je težak poraz na domaćem terenu do Švicarske 1-2, inače prvi takav još od 2018. godine. Međutim, Španjolci su pokazali otpornost karaktera kada su pogotkom Alvara Morate osigurali gostujuću pobjedu nad Portugalom u posljednjim minutama utakmice čime su osigurali odlazak u polufinale Lige nacija. Dojam je da su se Španjolci, svojstveno sebi, dizali kako je turni odmicao svome kraju.

IZBORNIK? Luis de la Fuente.

Španjolska selekcija je u nekoj vrsti tranzicije u kojoj iskusne legende malo pomalo odlaze i prepuštaju svoje mjesto obećavajućim mladim talentima. A taj proces je nakon neuspješne katarske epizode pripao slabo poznatom treneru van Španjolske – Luisu de la Fuenteu. 61-godišnjak dobio je ugovor do konca Eura 2024. godine s opcijom produljenja, no za tako nešto morat će odraditi posao. Za početak u Ligi nacija.

De la Fuente je bivši stoper čija karijera nije prelazila granice Španjolske, a igrao je za Athletic, Sevillu i Alaves. U trenerski posao bacio se 1997. godine, tri godine nakon završetka igračke karijere.

Nakon što je vodio niželigaške klubove, De la Fuente je radio kao trener u omladinskim školama prvo Seville pa onda Athletica, da bi nakon neuspješne gaže na mjestu glavnog trenera u Alavesu krenuo raditi u mlađim kategorijama španjolskih reprezentacija. Tamo se zadržao sve do poziva u A selekciju koji je objeručke prihvatio.

Inače, zaslužan je i za srebrnu medalju na Olimpijskim igrama u Tokiju na kojima je momčad pod njegovom paskom izgubila u finalu do Brazila.

KAKO IGRAJU?

Pristup Luisa de la Fuentea je ponešto pragmatičniji od pristupa njegovog prethodnika Luisa Enriquea koji je zagovarao filozofiju svi brane i svi napadaju. De la Fuente ipak igra na način koji odgovara profilu njegovih igrača i sasvim je pojednostavio stvari. U svoje dvije uvodne utakmice na teren je slao momčad u sustavu 4-3-3, a Španjolci su imali polovičan uspjeh. U prvoj utakmici su slavili protiv Norveške s 3-0, da bi onda doživjeli poraz od Škotske s 2-0.

KLJUČNI IGRAČ? Gavi.

Pedri je bogomdani talent uzgojen u Barceloninom inkubatoru i čovjek koji je bio najbolji mladi nogometaš Eura 2020., međutim, Pedri je izgubio u utrci da bude fit za Final Four lige nacija. Stoga će sve oči biti uprte na njegovog ništa manje talentiranog klupskog suigrača Gavija koji svojim svilenim dodirom očarava ljubitelje nogometa. Doduše, tek mu je 18 godina, pa će mu biti potreban podrška starijih igrača.

TKO BI MOGAO BITI TAJNO ORUŽJE? Ansu Fati.

Luis Enrique je polagao velike nade u Ansua Fatija, a i njegov nasljednik na izborničkoj klupi se nada kako bi iz Barçinog talenta mogao dobiti velike stvari. Fati je već bio proglašavan novom velikom stvari svjetskog nogometa, ali u međuvremenu su se uplele ozljede pa nikako da uhvati potrebnu formu i uđe u natjecateljski ritam. No nesumnjivo se rado o igrača koji, kada je zdrav, donosi prevagu na terenu.

JESTE LI ZNALI?

Gavi koji je debitirao za Španjolsku u polufinalu prethodnog izdanja Lige nacija u listopadu 2021., postao je najmlađi strijelac u povijesti španjolske reprezentacija kada je zabio pogodak Česima sa 17 godina i 304 dana. Time je za tjedan dana skinuo rekord Ansua Fatija iz rujna 2020. godine.

OČEKIVANA FORMACIJA? 4-3-3


POPIS IGRAČA

Vratari: 1 - Kepa Arrizabalaga (Chelsea), 13 - David Raya (Brentford), 23 - Unai Simón (Athletic Bilbao).

Braniči: 2 - Dani Carvajal (Real Madrid), 3 - Robin Le Normand (Real Sociedad), 4 – Nacho Fernandez (Real Madrid), 14 - Aymeric Laporte (Man City), 17 - Fran Garcia (Real Madrid), 18 - Jordi Alba (Barcelona).

Veznjaci: 5 - Martin Zubimendi (Real Sociedad), 6 - Mikel Merino (Real Sociedad), 8 - Fabián Ruiz (PSG), 9 – Gavi (Barcelona), 11 - Sergio Canales (Betis), 16 – Rodri (Man City).

Napadači: 7 - Álvaro Morata (Atletico Madrid), 10 - Marco Asensio (Real Madrid), 12 - Ansu Fati (Barcelona), 15 - Yeremy Pino (Villarreal), 19 – Rodrigo (Leeds Unitd), 20 – Joselu (Espanyol), 21 - Dani Olmo (RB Leipzig), 22 - Jesús Navas (Sevilla).

ŠTO KAŽE GERMANIA, A ŠTO GERMANIJAK?

1 (2.30) X (3.20) 2 (3.30)

Španjolci su favoriti u ogledu protiv Talijana u polufinalu, a vrlo vjerojatno će sastav De la Fuentea i proći u finale. Talijani su tvrdi, ali isto tako variraju s formom od natjecanja do natjecanja, a lako moguće da ih je pomalo i demoralizirao poraz Intera u finalu Lige prvaka. Španjolci bi se mogli susresti s hrvatskom u finalu pa onda i krahirati u tom ogledu. Stoga im prognoziramo drugo mjesto.



Tagovi

španjolska nogometna reprezentacijaGaviPedriFinal Four Lige nacija 2023Luis de la Fuente

Ostale Vijesti