Potvrda iz Uefe: Dogovorena gradnja novog Maksimira za 32.000 gledatelja
Vrijeme Čitanja: 3min | sri. 02.11.22. | 13:15
Infrastrukturni zamah uključivao bi i nove stadione u Šibeniku, Zadru i Koprivnici s po osam tisuća mjesta, te postavljanje krovova na stadionima u Puli, Rijeci i Varaždinu, a obnovio bi se i stadion Poljud u Splitu
Administracija Europske udruge nogometnih saveza (UEFA), točnije, asistenti predsjednika Uefe Aleksandera Čeferina, pozvali su u goste novinare s područja bivše Jugoslavije (tzv. Outreach Program) želeći ih kroz niz prezentacija upoznati s raznim područjima svojega djelovanja; natjecanjima, financijama, sudačkom organizacijom, ženskim nogometom, programima solidarnosti...
Kako je kazao Čeferin, cilj ovoga druženja bio je približiti Uefu medijima, odnosno publici, kako bi barem pokušao razbiti stereotip o 'tamo nekim starim ljudima koji u Uefi sjede, jedu i piju, i zgrću golemi novac'. Čeferin je, uz asistenciju Zvone Bobana, Pedra Pinta i ostalih dužnosnika, u tome uspio. Bio je ovo dojmljiv, ugodan, poučan i zanimljiv pogled na Uefu iznutra, iz jedne sasvim drugačije perspektive. A kada je tako, kada se u Nyonu, u srcu kantona Vaud, osjeti dašak 'balkanštine' (Slovenac Čeferin, Hrvat Boban, pa Srbin Zoran Laković – direktor Nacionalnih asocijacija, Crnogorac Ivan Radović – PR...), onda sa skupa na kojemu nisu predviđene izjave za medije, jer je sve zamišljeno kao neformalno druženje, ponešto ipak ode u eter.
Iz Hrvatske su pozvana dva novinara iz dvije najveće medijske kuće, Dražen Antolić iz Hanza Medije (Sportske novosti) i Tomislav Dasović iz Styrije (Večernji list). Oni su tako na marginama Uefinog Outreach Programa saznali kako krovna nogometna organizacija pomno prati priču oko novoga stadiona u Zagrebu.
U Uefi raspolažu vjerodostojnim informacijama kako Plenkovićeva Vlada doista ozbiljno kreće u taj projekt, čim se za njega stvori zakonski okvir. Budući stadion u Maksimiru bit će kapaciteta 32.000 mjesta. Postojeći objekt bit će srušen, a u sklopu stadiona trebao bi, po Dinamovoj želji, biti izgrađen hotel s četiri zvjezdice. Prema informacijama kojima raspolaže Nyon, priprema dokumentacije za taj projekt trebala bi trajati do kraja 2023. godine, te bi tijekom 2024. godine mogli početi građevinski radovi. Dinamo će tako i sljedeću europsku sezonu 2023./2024. igrati na poluupotrebljivom Maksimiru.
Istodobno, u pripremi je prikupljanje dokumentacije za zamjenski projekt, stadion u Kranjčevićevoj ulici, čija rekonstrukcija bi trajala devet mjeseci. Taj bi stadion trebao biti kapaciteta 12 tisuća mjesta. Osim dva stadiona, u Zagrebu bi se gradio i kamp HNS-a na Savici, gdje bi bilo i novo sjedište Saveza. Infrastrukturni zamah uključivao bi i nove stadione u Šibeniku, Zadru i Koprivnici s po osam tisuća mjesta, te postavljanje krovova na stadionima u Puli, Rijeci i Varaždinu.
Također, Vlada je spremna i financirati obnovu stadiona Poljud u Splitu. Ugrubo, vrijednost cjelokupnoga investiranja u stadione trebala bi iznositi oko 120 milijuna eura, a u njoj bi sudjelovao i Hrvatski nogometni savez, odnosno Uefa putem svoga HatTrick-programa.
U Uefi kažu kako Savez iz tog programa 'može povući i 20-tak milijuna eura za nekoliko sljedećih godina'. Uglavnom, u Uefi čvrsto vjeruju Plenkovićevim najavama, kao i spremnosti za suradnjom gradonačelnika Tomaševića, za kojega će reći kako je “pravi dinamovac i da doista želi pomoći”.
Dakle, eppur si muove, “ipak se kreće”, rekli bi valjda čak i vječiti skeptici oko novog Maksimira!
Potpune izvještaje s druženja u Nyonu možete pronaći na sportske.jutarnji odnosno vecernji.hr. (G)