Najbolji trgovac španjolskog nogometa: U 15 godina zaradio 200 milijuna eura i donio svojem klubu sedam trofeja

Vrijeme Čitanja: 4min | sub. 04.07.15. | 13:40

Kako je Ramon Rodriguez Verdejo, poznatiji kao Monchi, izgradio imperiju u Andaluziji.

Sevilla je u posljednjem desetljeću postala sinonim za vrhunsko poslovanje tijekom prijelaznog roka, a za to je posebno zaslužan čovjek kojeg pod imenom Ramon Rodriguez Verdejo malotko poznaje, ali se stvari značajno mijenjaju čim se spomene njegov nadimak – Monchi.

Najpoznatiji sportski direktor u Španjolskoj postao je noćna mora za velikane europskog nogometa, a za navijače Seville istinska ikona. Od kada je Monchi 2000. ušao u klupske strukture, uspio je da preporodi Andalužane koji su u tom trenutku bili članovi Segunde. Stabilizacija kluba je postala prioritet, a dvije godine kasnije Sevilla se vratila u najviši rang. Tada je Monchi mogao pokazati što zna.

U sljedećih 13 sezona Sevilla je osvojila dvostruko više trofeja nego što je uspjela u prethodnih 115 godina, a glavni 'krivac' za to je bio čudotvorni sportski direktor. Njegovo snalaženje na nogometnom tržištu posljednjih godina je tema broj jedan u svjetskim medijima nakon što je opet odradio transfere koji klubu omogućuju daljnje funkcioniranje. Sevilla je u 21. stoljeću dva puta osvojila Kup kralja i jednom Superkup Španjolske, ali ono najvažnije je uslijedilo na europskoj sceni dok je u međuvremenu postala bogatija za 200 milijuna eura!!!

Deset sezona je bilo potrebno Andalužanima da četiri puta osvoje Ligu Europe (odnosno Kup UEFA) i upišu se u povijest međunarodnog nogometa. U svemu tome je puno dokaza o Monchijevom detaljnom radu i vrhunskoj organizaciji kluba, a deset najboljih transfera su tu da govore u njegovu korist.

U trenutku kada Sevilla prodaje dva nogometaša za 48 milijuna eura, a prijelazni rok je službeno tek počeo, posvećujemo se poslovima koji su obilježili Monchijevu eru na Ramon Sanchez Pizjuanu.

Prva 'zlatna koka' koja je značajno popunila klupsku blagajnu bio je Jose Antonio Reyes. Nogometaš ponikao u mlađim kategorijama Sevilla otišao je u Arsenal za 30 milijuna eura kada mu je bilo 20 godina. Osam godina kasnije se vratio u Andaluziju iz Atletico Madrida. Koštao je tada manje od 4 milijuna eura, a od tada je odigrao gotovo 100 utakmica za klub.

Sluh sa šuškanje novčanica Monchi je posebno pokazao u slučaju Julia Baptiste. Sevilla je tada 22-godišnjeg zadnjeg veznog platila 3 milijuna eura, a on je u dvije sezone postigao 50 golova. Učinak kojeg nisu imali ni mnogo veći napadači značili su novi transfer – Real Madrid je 'iskeširao' 20 milijuna eura, a Baptista niti u jednoj momčadi nije ostavio trag poput onog na jugu Iberijskog poluotoka.

U prvoj momčadi Seville Sergio Ramos je proveo samo jednu sezonu prije nego što je Real odlučio pojačati se tinejdžerom. Kraljevski klub je napravio pun pogodak dovevši 19-godišnjeg Ramosa za 27 milijuna eura, ali je i Sevilla pametno iskoristila Realov novac. Ramos je napravio fenomenalnu karijeru potvrdivši tako odličnu školu svog matičnog kluba.

Najbriljantniji potez tijekom Manchijeve ere dogodio se u ljeto 2008. godine. Sevilla je Barceloni prodala desnog beka za kojeg su mnogi godinama kasnije tvrdili da je najbolji na svijetu inkasiravši pri tom 35 milijuna eura. Dani Alves je u klub došao na pozajmicu iz Bahije 2003., a potom su ga otkupili za 1,35 milijuna eura.

Alvaro Negredo je i dan-danas najskuplje pojačanje kluba koji je za 15 milijuna eura došao iz Real Madrida. Blistao je na posudbi u Amleriji da bi poslije 70 golova u dresu Seville prešao u Manchester City. Sevilla je dobila 25 milijuna, a 'Građani' igrača koji se samo devet puta upisao u listu strijelaca tijekom dvije godine. Ipak, Manchester City ga je uspio prodati Valenciji za 30 milijuna eura.

Negredu se u Manchesteru pridružio i Jesus Navas. Brzonogi krilni igrač je proveo deset godina u prvoj momčadi Seville, a poslije gotovo 300 utakmica, Monchi je uspio za njega klubu osigurati 20 milijuna eura.

Ni to nije bilo dovoljno upravi Seville. Monchi je namirisao mahnito kupovanje Liverpoola pa je mladog beka Alberta Morena prodao 'Redsima' za 18 milijuna eura. Prošlog ljeta je isti iznos otišao i Ivan Rakitić. Hrvatski reprezentativac je u Barcelonu možda stigao ispod realne tržišne cijene, ali je Sevilla bila primorana prodati igrača koji je ulazio u posljednju godinu ugovora. Rakitić je tri i pol godine ranije iz Schalkea došao za mizernih 2,5 milijuna eura pa klupski čelnici mogu biti zadovoljni ovim poslom, i zbog igara koje je Rakitić pružao u Sevilli kojoj je bio i kapetan, i zbog profita na njegovim transferima.

Posljednja dva velika transfera, vrijedna ukupno 48 milijuna eura, dogodila su se ovog ljeta, Aleix Vidal je još jedan od igrača koji je prešao u redove novog europskog prvaka, a 18 milijuna eura je šesterostruka zarada u odnosu na uloženo kada je Španjolac došao iz Almerije. Ovaj iznos mogao bi porasti za dodatna 4 milijuna eura ako se aktiviraju klauzule iz ugovora.

Osvajača Europske lige napustio je i Carlos Bacca. Kolumbijac je izvanrednim igrama u prethodnoj sezoni zaludio mnoge europske klubove, ali su se za njegovo dovođenje izborili predstavnici Milana. Momčad koji odnedavno vodi Siniša Mihajlović dobila je odličnog napadača, a igračeva cijena je poslije samo dvije sezone sa 7 skočila na 30 milijuna eura, koliko su Rossonori izdvojili za Baccin potpis.

Poučeni dosadašnjim iskustvo, možemo lako zaključiti što će se tek događati s novim pojačanjima pristiglim na Pizjuan. Michael Krohn-Dehli je iz Celte došao po isteku ugovora, a isto je napravio i Evgenij Konopljanka koji je napokon prešao iz Dnjipra nakon što je u već dva prijelazna roka bio jedan od igrača s čijim se nastavkom karijere najviše špekuliralo.

Piše: Nebojša Marković/Mozzart Sport

Germanijak pratite i na našoj Facebook stranici!


Tagovi

Jose Antonio ReyesJulio BaptistaSergio RamosDani AlvesAlvaro NegredoJesus NavasAlberto MorenoIvan RakitićCarlos BaccaEvgenij KonopljankaMichael Krohn-DehliAleix VidalMonchi

Ostale Vijesti