Mađari pročitana knjiga: Dinamov glavni skaut pozna ih u dušu
Vrijeme Čitanja: 4min | pon. 31.08.20. | 16:46
Mađari su stari Dinamovi znanci...
Bit će to, dakle, treći međusobni dvoboj Dinama i Ferencvarosija u europskim klupskim natjecanjima, a ako u statistiku dodamo i Srednjoeuropski, Mitropa kup, bit će im to četvrti okršaj.
Prošle je sezone, nakon maksimirskih 1:1, u uzvratu u Budimpešti Dinamo pobijedio sa 4:0 u utakmici u kojoj je Bruno Petković u 89. minuti propustio realizirati jedanaesterac za peti gol plavih. U 16. je minuti Dani Olmo efektno između četvorice igrača poslao loptu u kazneni prostor u for Arijanu Ademiju koji ju je volejem iz okreta sa sedam metara proslijedio u gol za 1:0. Povisio je Petković u 47. nakon asistencije Mislava Oršića, da bi u 55. u novoj „koprodukciji“ Ademija i Olma osvanuo i treći pogodak, i to uz njihova tri munjevita međusobna dodavanja kojima su izbacili suparničku obranu, a Olmo zabio za 3:0. Amer Gojak u 79. je dalekometnim je udarcem postigao i četvrti pogodak plavih.
Zeleni su potom preselili u play off Europa lige gdje su preskočili litavsku Suduvu pa zauzeli treće mjesto u skupini iza Espanyola i Ludogoretsa. Na začelju je bio moskovski CSKA. Ferencvarosi je Moskovljane jednom pobijedio i jednom remizirao, protiv Espanyola je dvaput odigrao neodlučeno, dok je protiv Ludogoretsa upisao poraz i remi. Ove je godine u prvom pretkolu svladao švedski Djurgarden s 2:0, a potom u Glasgowu bio bolji od Celtica s 2:1.
Dinamo se u tri glavna europska klupska natjecanja ukupno sedam puta sučelio s mađarskim klubovima i svaki put prošao dalje: triput mu je suparnik bio MTK, dvaput Ferencvarosi, po jednom ETO Györ i Zalaegerszeg. Plavi su, uz to, bili uspješni i u još dva ogleda u Mitropa kupu: protiv Ujpestija i u već spomenutom dvoboju protiv zelenih. U cijelom su tom opusu devet puta igrali u Mađarskoj i pritom sedam puta pobijedili upisavši po jedan remi i poraz.
Brojne su poveznica Dinama i popularnoga mađarskog kluba: spajaju ih predratni velikani Marton Bukovi i Vili Sipos, povezuju ih znameniti dvoboji u polufinalu Kupa velesajamskih gradova, a čvrsta su spona i sadašnji maksimirski skaut Marijan Vlak, stoper Emir Dilaver, mladi napadač Roko Baturina...
Upravo Ferencvarosi evocira zlatnu eru u kojoj je Dinamo dosegnuo svoje prvo europsko finale. U sezoni 1962/'63. plavi su u polufinalu Kupa velesajamskih gradova, kasnijega Kupa Uefe, odnosno Europa lige, preskočili budimpeštanskog velikana i lansirali se u samu završnicu. U dvjema je finalnim utakmicama ipak bolja bila Valencia.
Dinamo je u prvoj polufinalnoj utakmici u Budimpešti na kultnom Nepstadionu slavio s 1:0 pogotkom Stjepana Lamze pet minuta prije kraja. U uzvratu u Zagrebu mađarski je napadač Mate Fenyvesi u 27. minuti „poništio“ Dinamovu prednost, ali pogoci Slavena Zambate u 55. i Zdenka Kobešćaka u 75. minuti otklonili su dvojbe oko putnika u finale.
Mađarski se klub, doduše, dvije godine kasnije vratio na velika vrata u istom ovom natjecanju, i to tako što je osvojio pokal. U finalu je bio i 1968. godine kad ga je zaustavio Leeds United. Isti je taj Leeds, dakako, samo godinu ranije u finalu poražen upravo protiv Dinama. Ferencvaros je bio i finalist Kupa pobjednika kupova 1975., a u finalu ga je svladao kijevski Dynamo. Na domaćoj su sceni zeleni iz Budimpešte osvojili 31 naslov prvaka Mađarske uz 23 pokala pobjednika Kupa i 6 Superkupova.
Plavi su se s popularnim mađarskim klubom sučelili i u Mitropa kupu na proljeće 1962. godine, dakle u predvečerje njihovih okršaja u Kupu velesajamskih gradova. U natjecanju u skupini Dinamo je na maksimirskom travnjaku pobijedio s 2:0, dok je u drugom ogledu u Budimpešti slavio s dojmljivih 5:1.
Prvi međusobni dvoboj datira još iz kolovoza 1924. godine kad je Ferencvarosi u prijateljskom dvoboju u Zagrebu pobijedio s 2:1, a junak je bio mađarski vratar Ignac Amsel. Iz njihovih međusobnih prijateljskih ogleda izdvajaju se i pobjede plavih 5:1 u ožujku 1940. i 4:0 u prosincu 1959.
Zeleni su se s Dinamom sučelili i u juniorskoj konkurenciji: na tradicionalnom turniru Mladen Ramljak na travnjaku Hitrec-Kacian plavi su u ljeto 2017. godine svladali vršnjake iz Budimpešte s 3:0.
Snažna poveznica budimpeštanskog i purgerskog kluba svakako je i Marton Bukovi, proslavljeni trener koji je plave, s kratkotrajnim prekidom, vodio od 1936. do 1947. godine osvojivši tri naslova prvaka, a na čelu momčadi bio je i u novom mandatu 1960. i 1961. godine. Bukovi je najveći dio igračke karijere proveo u Ferencvarosiju, od 1926. do 1933., osvojivši četiri naslova prvaka i tri Kupa. Samo tri godine kasnije, nakon kratke igračke epizode u francuskom Seteu, prešao je u trenere pri čemu mu je prvi posao bio upravo u Gradjanskom.
Za Ferencvarosi je, nakon dva mandata u purgerskom klubu, igrao i Vili Sipos, tadašnje popularno desno krilo.
Dres zelenih iz Budimpešte nosio je i nekadašnji Dinamov junior Tomislav Havojić, koji je kratko nastupao i za prvu momčad plavih. Ondje je bio u sezoni 2014/'15.
Današnja je čvrsta poveznica maksimirski stoper Emir Dilaver, koji je u Ferencvarosiju proveo pune tri sezone, od ljeta 2014. do 2017. godine osvojivši jedan naslov prvaka i tri pokala pobjednika Kupa.
Na klupi Ferencvarosija bio i je i Marijan Vlak, sadašnji glavni Dinamov skaut. Momčad je preuzeo početkom 1999. godine kad su zeleni bili tek na osmom mjestu na ljestvici. Vlak ih je lansirao do statusa doprvaka! Iako su ga čelnici Ferencvarosija htjeli zadržati i u sljedećoj sezoni, on se vratio u Maksimir gdje je bio asistent tadašnjem treneru, Argentincu Osvaldu Ardilesu.
Upravo je ovoga ljeta mladi Dinamov napadač Roko Baturina prešao u redove mađarskoga prvaka nakon što je pola sezonu igrao za slovenskoga prvoligaša Bravo.
(foto: Slavko Midžor/Pixsell)