Ista era, vječni rivalitet, dvije sudbine: Jedan kralj je 'mrtav', a drugi se sprema za najveću krunu karijere
Vrijeme Čitanja: 5min | pet. 30.09.22. | 09:53
Mundijal u Kataru mnogi su označili kao zadnju bitku nogometnih 'Federera i Nadala', zadnju epizodu u serijalu o možda i najvećem nogometnom rivalitetu u povijesti. Dva mjeseca prije tog završnog čina jedan od njih u trbuhu osjeća leptiriće, drugi mučninu. Jedan dolazi s motivom, formom i ambicijom da taj turnir i osvoji, a drugi s frustracijom i željom da pokaže da još se ne da i još ga ima
I dok Luka Modrić iz utakmice u utakmicu u 38. godini doživljava ovacije na svakom stadionu na kojemu istrči i igra kao da mu je barem 10 godina manje, generacija pomalo osjeća 'zub vremena'. Ulaze lagano jedan za drugim u neku silaznu putanju, jasna je točka s koje se nazire kraj, iako se neki s time teško mire. A njih dvojica, najboljih, ako ne u povijesti, onda u ovom stoljeću nedvojbeno, različito nose godine i tu priču oko silaska s trona.
(1.35) Man. City (5.30) Man. Utd. (8.0)
Ako je netko bio predodređen da predstavlja nogometne 'kiborge', neuništive i dugovječne ratnike, onda je to bio Cristiano Ronaldo. Čitavu filozofiju svog uspjeha bazirao je na novim metodama prehrane, treninga, spavanja, generalno, življenja, savršenog mišićnog tkiva i tjelesne građe. Cristiano Ronaldo kao simbol trenda u kojemu nogometaši bez problema igraju do 40., uz malo sreće i nešto dulje. Međutim, za jednog od dvojice nogometnih kraljeva 21. stoljeća, stiglo je najteže razdoblje karijere. Zapravo, ono traje već neko vrijeme. Počelo je u Juventusu, gdje su gledali kako ga se riješiti, nastavilo se prve sezone u Manchester Unitedu, gdje je nezadovoljstvo postalo obostrano, a sve je kulminiralo zadnjih mjeseci. Prvo ljetos, kad su Ronaldo i njegovi agenti kumili i molili klubove po Europi da ga 'spase' iz Uniteda i svugdje nailazili na odbijenicu, a onda, najtužnija dosad, prije nekoliko dana. Nakon poraza od Španjolske (0:1) u Ligi nacija, Ronaldo je bacio kapetansku traku, a portugalska javnost okrenula palac dolje. 'Manje Ronalda, više Portugala', 'Treba li nam više Cristiano?', 'Bolji bez Ronalda'..., samo su neki od naslova i zaključaka u Portugalu nakon tog traumatičnog poraza. Dobro, to što mu ne ide u klubu, što bi želio otići, ali da će ga sunarodnjaci razapeti i odricati ga se, to Ronaldo, u 38. godini, nije mogao zamisliti niti u najgorim skicama završnih epizoda karijere. Uostalom, zabio je tek jedan pogodak ove sezone i to u Europskoj ligi, u Premiershipu skuplja minute kao neki anonimac, u šest dvoboja tek 207 minuta. Jedan veliki kralj je 'mrtav', to postaje sve očitije, najbolji su dani odavno iza sjajnog Portugalca. Ali, tko bi rekao da kraj izgledati ovako bolno, poput agonije.
Leo Messi dvije je godine mlađi, ali i on odavno prošao najbolje godine, odlazak iz Barce u PSG i prve prezentacije na pariškoj 'paradi kića' dale su, također, naslutiti da je i njegova era pri kraju. Nekad je djelovao penzionerski, bez trke, bez krvi, s dosta ozljeda i sa samo 11 golova čitave sezone. Toliko malo valjda nije zabio još od vrtićkih dana. Nogometni svijet pomalo je okretao glavu od velikog rivaliteta Argentinca i Portugalca, tražio nove zvijezde. Poput Mbappea i Haalanda, recimo. Jedan će u Real, drugi u Barcu, tako su nogometni fanovi miješali karte, tražeći novu inspiraciju, no bliskoistočni gazde uzeli su novi špil i promiješali ga drugačije.
(1.35) Man. City (5.30) Man. Utd. (8.0)
Međutim, za razliku od Ronalda, koji je u Portugalu uvijek bio ikona i božanstvo, a sad ga bacaju u blato, Messi u svojoj Argentini nikad nije bio priznat kao najveći ikad, između njega i Maradone nekoliko je visokih stepenica. No, za razliku od Ronalda, čija je karijera nakon 35. ubrzano krenula u slobodan pad, Messi je ipak dočekao 'labuđi pjev'. I igra opet sjajan nogomet. Na klupskoj razini već šest golova i osam asistencija, a u Argentini... E da, to je ta priča. Zadnjih šest utakmica, 10 golova i dvije asistencije, ili devet golova u zadnjih pet susreta. Pravi vođa jedne nove Argentine, reprezentacije koju malotko spominje među favoritima, a mogla bi biti veliki kandidat za naslov u Kataru.
"Ovo je jedna sasvim drugačija Argentina od one u Rusiji. To je posložena momčad, s Messijem kao vođom, ali najbitnije je da je - momčad. Što ranije nije bila. Za utakmice reprezentacije opet se traži karta više, utakmice prati velika euforija. Izbornik Scaloni okupio je u stožeru bivše igrače poput Ayale, Aimara i Samuela, koji imaju autoritet, atmosfera je odlična, svi opet vjeruju da Argentina može na vrh.", ispričao nam je prije nekog vremena Luis Ibanez, bivši Dinamov igrač, koji jako dobro poznaje situaciju u Argentini. Pričao nam je to prije no što su gaučosi došli do 35. utakmice bez poraza, neki dan protiv Jamajke (3:0) uz dva Messijeva gola.
Vječni rivalitet, ista era, dvije sudbine. Jedan velikan, ovaj portugalski, nikad nije bio bliži tužnom kraju, kao da svakim danom pada sve niže. Ovaj drugi, argentinski, sprema se u smiraj karijere za najveću krunu karijere, za najdraži trofej, jedini koji nije osvojio. Hoće li nakon godina i godina nadmetanja, umjetnog i stvarnog, polemika tko je veći i najbolji, nakon toliko Zlatnih lopti, golova, rekorda, pehara i medalja, jedan napustiti scenu kao junak nacije, a drugi kao svojevrsni gubitnik? Ako u njihovoj priči, nakon svega, itko može biti gubitnik.
(1.35) Man. City (5.30) Man. Utd. (8.0)
Mundijal u Kataru mnogi su označili kao zadnju bitku nogometnih 'Federera i Nadala', zadnju epizodu u serijalu o možda i najvećem nogometnom rivalitetu u povijesti. Dva mjeseca prije tog završnog čina jedan od njih u trbuhu osjeća leptiriće, drugi mučninu. Jedan dolazi s motivom, formom i ambicijom da taj turnir i osvoji, a drugi s frustracijom i željom da pokaže da još se ne da i još ga ima... Tko god da je zamišljao scenarij za kraj karijera dvojice superjunaka, teško da bi zamislio ovakav.
*Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. Igraj odgovorno. 18+