
HNS želi veći broj stranaca, smanjenje broja obaveznih U21 igrača te izjednačavanje broja klubova u prva dva ranga natjecanja!
Vrijeme Čitanja: 5min | sri. 25.10.23. | 10:00
Prijedloge koje je na 3. saboru hrvatskog nogometa iznio Neven Šprajcer, voditelj odjela natjecanja, zasigurno će izazvati polemike što i nije loše za HR nogomet. Naravno, pod uvjetom da se iznjedri prava i ispravna odluka
I dok će svi drumom, HNS bi mogao krenuti šumom! To nam je prvi palo na pamet kada smo čuli za izlaganje Nevena Šprajcera na 3. saboru hrvatskog nogometa a tiče se broja stranaca u Prvoj ligi. Naime, voditelj odjela natjecanja iznio je prijedlog prema kojem bi se odobrilo povećanje broja stranaca u Prvoj ligi koja je nominalno drugi stupanj natjecanja hrvatskog nogometa sa sadašnja tri na pet.
Prouči cjelokupnu ponudu za nogomet na Germaniji i zaigraj odmah (Igraj odgovorno, 18+)
U priličnom je to nesuglasju s nekim mišljenjima iz hrvatskog nogometa, a koje je u utorak iznio Matej Škegro, jedan od najboljih hrvatskih agenata koji sa svojim partnerima Marjanom Šišićem i Tomislavom Puljićem brine o karijerima 120 nogometaša, većinom iz HNL-a. Kao da nema već dovoljno stranaca koji ruše kvalitetu domaćeg nogometa, jer da su dobri nekako sumnjamo da bi došli igrati u Hrvatsku, ali i zatvaraju vrata domaćim igračima. No Šprajcer je otišao korak dalje pa je iznio prijedlog da se smanji broj igrača mlađih od 21 godine a koji moraju startati sa sadašnjih tri na dva. Doduše, nismo čuli konkretne razloge za takav prijedlog koji nam djeluje kao da HNS sam sebi puca u nogu, a u tom smislu je i prijedlog da svaki klub u prva četiri ranga natjecanje može registrirati jednog ili dvojicu igrača mlađih od 21 godine iz regije, a da oni ne ulaze u kvotu stranaca.
U prijevodu, ne samo da se igrači iz EU ne smatraju strancima, već i oni iz susjednih zemlja izgubili bi taj status. U trenutku dok je broj stranih igrača u HNL-u približio se brojci od 40 posto, kako tvrdi Škegro, a dok razvojne i proizvođačke lige u koje HNL spada taj broj drže oko 20 posto, HNS bi ovim prijedlogom još malo “otvorio granice”…
Međutim, naum koji je Neven Šprajcer iznio u Vodicama nije tek njegova ideja već saznajemo da ima popriličan konsenzus u nogometnoj vladi.
“Onaj tko je protiv tog prijedloga nikada nije radio u nogometu i nikada nije ulagao u njega”, čuli smo od jednog istaknutog sportskog djelatnika koji nam je objasnio kako povećanje broja stranaca u drugom rangu hrvatskog nogometa ima za cilj podići kvalitetu i približiti ravnopravnost s elitnim natjecanjem, ali i da se radi o uštedi jer su cijene domaćih igrača otišle u nebo. I osim Dinama, Hajduka, Rijeke i Osijeka teško da ostali to mogu pratiti...
Nadalje, ovim prijedlogom namjera je da se da se izbjegnu situacije s Hrvatskim dragovoljcem od prije dvije sezone, odnosno Rudešom u aktualnoj u kojoj se već nakon nekoliko kola iskristalizirao kandidat za ispadanje te je borba u donjem dijelu postala nezanimljiva. Jednostavno, nespremni su ušli među elitu.
Isto tako, uvjeravaju nas u HNS-u, dobar stranac koji može pomoći i podignuti kvalitetu, košta trideset posto od prosječnog domaćeg igrača. Naime, formiranjem drugih momčadi naših perjanica poput Dinama, Hajduka i Osijeka - ugovori koji su dobivali ti igrači su podigli značajno standarde i apetite te napravili veliku razliku, ali i velike probleme svim ostalim klubovima koji su morali pratiti te nove trendove. Tako je solidan igrač - stranac igrao za tri tisuće eura netto, dok domaći nije htio niti pomisliti staviti potpis na ugovor koji je manji od pet, šest tisuća. I to se treba svesti u realne okvire.
Neka vizija HNS-a je da u dogledno vrijeme izjednači prva dva ranga natjecanja po broju klubova i pravilnicima. Da se ne dogodi neke buduće kvalifikacije za dopunu u kojoj će prvoligaš imati šest stranaca u rosteru, a onaj koji se bori za ulazak samo dvojicu. Čisto zbog neke ravnopravnosti. A namjere su da treći stupanj natjecanja koji se trenutno zove Druga liga - bude razvojna u kojoj će se dati puna pažnja mladim igračima da premoste jaz između juniorskog i seniorskog nogometa. Prijedlogu da se igrači iz regije ne smatraju strancima uporište se pronašlo u primjerima u kojima, recimo, u Gorici, Munksgaard i Blummel nemaju status stranaca jer dolaze iz zemalja koje su u EU, dok se Vujnović i Raspopović smatraju strancima. Uostalom, puno je Hrvata koji su rođeni i imaju državljanstva susjednih zemalja, a nemaju naše putovnice koji time ulaze u kvotu stranaca i time se želi stati na kraj.

Prijedlog nije obvezujuć. Njega mora odobriti Izvršni odbor HNS-a kako bi se mogao implementirati u sustav natjecanja, ali već sada je jasno da će ova ideja imati sasvim dovoljan broj zagovornika i da je tek tehničko pitanje kada će on zaživjeti. Naravno, ima oponenata koji smatraju kako veći broj stranih igrača može imati dalekosežne posljedice na reprezentacije koja je već sada u problemima. Prije nekoliko dana je u sudaru U19 reprezentacija Hrvatske i Grčke komentator iznio frapantan podatak; i dok je kod Grka igralo 13 igrača koji su u seniorskom nogometu, kod Hrvatske je bilo tek njih troje…
Isto tako, kako saznajemo, aktualni sustav natjecanja s 10 klubova u elitnom razredu, odnosno 12 u onom drugom za sada se neće mijenjati, ali postoji neka intencija da se kroz dvije, tri sezone izjednači broj klubova u tim stupnjevima natjecanjima. No, ne da se sadašnja druga liga smanji na deset klubova, već da se onaj elitni razred poveća na 12...
Kako bilo, navedeni prijedlozi će sigurno proći razna razmatranja, javne polemike na kojima će se razmjenjivati argumenti "pro" i "contra" što u biti uopće nije loše za HR nogomet. Pa neka se potom donese pravi zaključak i odluka. Donijeti promjene isključivo iz razloga da se ide linijom manjeg otpora i zadovolje 'žetoni' u Skupštini HNS-a, moglo bi imati dalekosežne posljedice. Valjda su Kustić i društvo iz HNS-a svjesni svoje odgovornosti...