Grinchmann: Kako je Francuz ukrao posjed iz Katalonije
Vrijeme Čitanja: 4min | ned. 08.12.24. | 08:11
Francuz u drugom mandatu u Atleticu primjenjuje i nadograđuje naučeno iz Barcelone i savršeno se uklapa u Cholo-ball 2.0, a bivša momčad okrenula se staroj taktici
Kada prosječnom nogometnom zaljubljeniku spomenete Atletico 2010-ih, teško da ćete naići na odobravanje i simpatiju prema takvom stilu igre. Simeone je u samoj srži svog nogometa imao efikasnost, a njegovi su igrači u pravilu bili drski i prgavi. Takav je nogomet donosio rezultate. U eri Real Madrida i Barcelone, El Cholo je osvojio jedan Kup i dva prvenstva. Na europskom planu, upravo se gradski rival ispriječio da, uz dva naslova Europske lige i dva europska Superkupa, stoje još dvije titule Lige prvaka.
Odigraj na svoje favorite u širokoj ponudi na Germaniji (Igraj odgovorno, 18+)
Kada imate rezultat, ljepoti nogometa nitko zapravo nema pravo prigovoriti. Iako nije zaljubljenicima po volji, navijačka baza samo je rasla. Tako je Atletico u ljeto 2017. preselio na Wandu Metropolitano, novi dom nakon više od 50 godina ugošćavanja momčadi na Vincente Calderonu. Prednosti su nemjerljive. Od preseljenja, u sedam godina upisali su samo 11 poraza na domaćem terenu, s tim da su ove sezone kod kuće i dalje neporaženi.
Stari El Cholo-ball uključivao je uvijek istu taktiku. Igralo se 4-4-2, s niskim blokom i probijanjem kroz kontre. Jednostavno nazvano, ovo je bila taktika ‘’jedan pogodak više’’. S razvojem kluba van španjolskih okvira, stare ideje više nisu prolazile. Nakon Svjetskog prvenstva u Katru, Diego Simeone započeo je s renesansom. Pomalo odbacujući pragmatičnost stvarao je taktiku za koju se mislilo da Atletico nikad neće moći igrati – dominantan posjed na utakmici.
12.30 - There's a difference of 12.30 minutes between the teams with the highest (@atletienglish - 59.48) and the lowest (@GetafeCFen - 47.19) time in play in @LaLigaEN 2024/25. November. ⏱️ pic.twitter.com/d2TkazOQBS
— OptaJose (@OptaJose) December 3, 2024
Kroz godine, i novu taktiku je usavršio. Iako je promijenio brojne igrače, Simeone se nikada nije odricao veterana. Čak četiri igrača na kraju ove sezone trebala bi ući u klub 10+ godina staža u klubu. Prvi među jednakima je Koke, kapetan i produžena ruka El Chola na terenu. A jedna od udarnih igli, bez koje Simeone godinama ne može zamisliti svoju momčad, je Griezmann, koji je svoj mandat u Atleticu presjekao odlaskom u Barcelonu.
Francuz je zabio sedam pogodaka u svim natjecanjima, a na terenu djeluje lepršavo kao prije šest godina, kada je s Francuskom osvojio Svjetsko prvenstvo i bio jedan od glavnih kandidata za Zlatnu loptu, koja je pripala Luki Modriću.
Griezmann je, poput popularnog božićnog zlikovca, ukrao tiki taku i u drugi mandat donio i dašak Katalonije u španjolsku prijestolnicu. Godine pod palicom Diega Simeonea isto su tako učinile svoje. Pod mentalitetom pragmatizma i sa što manje postići što više, francuski je napadač je proveo veći dio karijere.
Atletico - Sevilla
Cjelokupnu ponudu za utakmicu 16. kola španjolske La Lige koja će se igrati u nedjelju 8. prosinca u 21 sat na Metropolitanu pogledajte ovdje:
(1.45) Atletico Madrid (4.40) Sevilla (7.50)
ODIGRAJ ODMAH!
Naravno, nema Francuz pretjerane veze s novim zaokretom u ideji igre Katalonaca. Prvenstveno se to odnosi Hansija Flicka, reći će mnogi, najveće ovoljetno pojačanje Barcelone. Nijemac je usavršio zamke zaleđa. Dovoljno je baciti pogled na El Clasico ranije ove sezone i vidljivo je kako je bivši trener Bayerna transformirao novu momčad.
Osim obrambenih zadataka, donio je i ono što je Nijemcima u krvi – efikasnost. Iako je baza igrača i dalje iz famozne La Masije, golobrade mladiće poput Pedrija, Gavija, Cubarsíja i Yamala prilagodio je svojim taktičkim zahtjevima. Hansi Flick, osim taktike, donio je i mentalni aspekt u momčad.
Španjolske igrače uvijek smo gledali kao lagane i profinjene. Novi trener unio je njemačku zrelost i pragmatičnost u glave mladih igrača. I taj proces ide malo pomalo. Od banalnog pravila da svi moraju biti isto odjeveni na dan utakmice, do toga da, ako zakasne na trening, nema novčane kazne, nego ne participiraju u idućoj utakmici, Flick je postavio jasnu listu pravila. Sedamnaestogodišnjeg Yamala, i sve ostale mladiće u svlačionici, tretira kao ravnopravne svima. Od ovakvih pravila i svojevrsnog preodgoja, velike će koristi imati i Barcelona i španjolska reprezentacija.
Hansi Flick has established a dress code at Barcelona, with all players now arriving to games wearing the club outfits, as opposed to the casual outfits of the past 👀
— Pubity Sport (@pubitysport) September 5, 2024
Setting the tone 👏 pic.twitter.com/uTvHyAnMV9
Taktički, Flickova momčad ima loptu puno manje u posjedu, ali, kada ju ima, točno zna koji je cilj s njom. Tome u prilog ide ide činjenica da su daleko najefikasnija momčad u ligi kada su u pitanju golovi. Blaugrana ih je postigla čak 48 u 16 utakmica. Usporedbe radi, drugo mjesto pripada madridskom Realu. Imaju Kraljevi mogućnost preuzeti to prvo mjesto, a za to će u zaostaloj utakmici protiv Valencije morati postići 17 pogodaka.
U veljači iduće godine, Barcelona bi se trebala vratiti na Camp Nou. Možda se, vođeni primjerom madridskog Atletica, ponovno okrenu dominantnom posjedu i izgradnji igre. Iako, ako nešto nije pokvareno, ne bi se trebalo dirati.