GERMANIJAKOVIH 5: Legende koje su uzburkale strasti na relaciji Barcelona - Madrid

Vrijeme Čitanja: 4min | pet. 24.10.14. | 10:03

Ukupno je 33 igrača nosilo dres 'Katalonskog diva', a ujedno i 'Kraljevskog kluba'. Ipak, pet se imena ističe svojom nogometnom genijalnošću, renomeom i prašinom koju su podigli prelaskom u najmrskijeg rivala.

Samitier, Schuster, Milla, Hagi, Eto'o, Saviola - oni su samo neki od igrača koji su dodatno zaoštrili ionako napete odnose na relaciji Madrida i Barcelone. Prave erupcije izazvalo je ovih pet velikana...

5. ROBERT PROSINEČKI

Naravno, prilikom ovog odabira prevladale su emocije koje su svrstale našeg Roberta Prosinečkog unutar ove velike petorice. Mnogi bi postavili mnoga druga imena na petu poziciju, ponajprije ono Bernda Schustera, no mi smo se odlučili za legendarnog 'Žutog'.

Prosinečki je već s 22 godine ostvario veliki transfer u 'Kraljevski klub' za nešto manje 9 milijuna eura. U Madridu se zadržao tri sezone tijekom kojih je postigao deset pogodaka u 55 odigranih susreta. Bio je to vrhunac njegovih europskih izleta, nakon kojeg bez odštete odlazi u Real Oviedo, a već godinu kasnije za 3 milijuna eura potpisuje za 'Katalonskog diva'. U Barceloni nije imao zapaženiju ulogu odigravši tek 20 utakmica u  jednoj provedenoj sezoni. Zapisao se u Barcinu povijest s četiri postignuta pogotka, a ponajviše će ga pamtiti današnji sportski direktor Barce, Andoni Zubizarreta.

Naime, 'Žuti' je zabio svoj prvi pogodak za madridski Real upravo u El Clasicu 1991. godine savršeno izvedenim slobodnjakom velikom Zubizarreti. Pitamo se samo je li zapalio koju prije El Clasica...

4. MICHAEL LAUDRUP

Za razliku od Prosinečkog, danski maestro je svoje najzrelije razdoblje doživio u Barci za koju je u pet sezona nastupio 167 puta, a pritom je 49 puta tresao protivničku mrežu. Bio je tehnički najdominantniji igrač svog vremena, glavna karika Cruyffovog 'dream teama' zajedno s imenima poput Koemana, Stoichkova i Guardiole. U tandemu s bratom Brianom, predvodio je Dance ka europskom tronu 1992. godine, a upravo je te i naredne godine proglašen najboljim igračem Primere.

No, baš su trzavice s ikonom Katalonaca, Johannom Cruyffom dovele do filmskog preokreta u kojem Danac bježi u redove najmrskijeg rivala. Zanimljivo je kako je Barca pod njegovom dirigentskom palicom 1994. godine riješila 'Kraljeve' s 5:0, no naredne je sezone Real uzvratio jednakom pobjedom, ali s Laudrupom u svojim redovima. S Realom nije bio tako uspješan kao s Kataloncima. U 62 nastupa zabio je 12 pogodaka, a nakon dvije sezone u Madridu prelazi u japanski Vissel.

U njegovom debiju na Camp Nouu, ali u madridskom bijelom dresu, 100 tisuća Katalonaca zviždalo mu je zbog čega je, kako je sam priznao, odigrao jednu od svojih lošijih utakmica. Na letu prema Madridu veliki Jorge Valdano mu je kazao: „Večeras sam shvatio koliko su te u Barceloni zapravo obožavali...“.

3. LUIS ENRIQUE

Ono što su 'Kraljevi' učinili Barci s Laudrupom, to je Barca vratila s kamatama u liku i djelu Luisa Enriquea. 'Lucho' je proveo pet uspješnih godina u Madridu, nakon čega se odlučio na šokantan prelazak u redove Blaugrane 1996. godine. Iako su Barcini navijači u početku bili skeptični zbog dovođenja pojačanja iz mrskog im Madrida, Luis Enrique se brzo prometnuo u istinsku ikonu Katalonaca, a vrlo je brzo postao i kapetan momčadi.

Bit će ovo velik dan za 44-godišnjeg stručnjaka iz Gijóna koji zasigurno neće dobiti ovacije na prepunom Santiago Bernabeuu. Postigao je pet golova u dresu Barce Madriđanima, a bit će zanimljivo vidjeti na koji će način proslaviti eventualni pogodak svojih prvotimaca.

2. RONALDO

Il Fenomeno definitivno zaslužuje drugu poziciju na ovoj listi velikana koji su nastupali u plavo-crvenom i bijelom dresu tijekom svoje karijere. Za Barcelonu je nastupao tijekom sezone 1996./97. kada je zauvijek ispisao povijest kluba. Odigrao je veličanstvenu sezonu zabivši 47 pogodaka u 49 odigranih susreta priskrbivši Barceloni Bobbyja Robsona trofej Kupa kralja i Kup pobjednika kupova.

Odmah nakon ove briljantne sezone na njegovu adresu stigle su brojne ponude, a Brazilac je odabrao onu Intera iz Milana. Tamo je proveo pet sezona kojih neće pamtiti po najljepšemu. Teška ozljeda koljena spriječila ga je u nogometnim majstorijama gotovo tri sezone, a onda 2002. godine prelazi u madridski Real za 45 milijuna eura. Odmah u svojoj debitantskoj sezoni donosi 'Kraljevima' naslov prvaka Španjolske što mu je ujedno i jedini trofej domaćeg prvenstva u bogatoj karijeri.

1. LUIS FIGO

Poznata era 'Galacticosa' počinje pojavom Luisa Figa koji je zadao najveći udarac Barceloninim navijačima kada je odbacio svoju petogodišnju avanturu u Kataloniji ne bi li pojačao redove Reala. Nagađa se kako je razlog odlaska iz Katalonije bilo nezadovoljstvo plaćom, budući da mu vodstvo Barcelone nije bilo spremno povećati plaću.

Portugalac se odlučio na radikalan potez. U moru ponuda europskih velikana, odlučio se za onu madridskog Reala. Bilo je to u sezoni 2000./01., a predsjednik Madriđana, Florentino Perez, iskrcao je za njega astronomskih 67 milijuna eura što je tada bio najveći iznos ikada isplaćen za jednog nogometaša.

Figo je tijekom 10-godišnjeg boravka u Španjolskoj nastupio u 23 El Clasica (14 za Barcelonu, 9 za Real Madrid), prilikom kojih je postigao četiri pogotka (tri za Barcelonu, jedan za Real).

Katalonci nikada nisu preboljeli ovaj potez Portugalca, a svoj će debi na Camp Nouu u dresu Reala pamtiti cijeli život. Laudrup je imao vatren doček, no ništa nije mjerljivo s onim Luisa Figa...


Tagovi

germanijakovih 5

Ostale Vijesti