REUTERS/Albert Gea
REUTERS/Albert Gea

Dobrodošao natrag, Maestro: Xavi je stigao na premijeru, Espanyol mora pasti

Vrijeme Čitanja: 6min | sub. 20.11.21. | 10:00

Slavnom veznjaku ovaj posao predstavlja veliki rizik, ali i veliku priliku

Moralo je krenuti simbolično. Xavi Hernandez, legenda Barcelone i ponajbolji veznjak svih vremena, vraća se u Barcelonu kao trener. Ronald Koeman je prošlost, Xavi je preuzeo kormilo i spreman je vratiti Barceloni stari sjaj. Da stvar bude bolja, ovaj nogometni genijalac stiže u Barcelonu u pravi trenutak. Premijeru na klupi velebnom Nou Campa će imati večeras od 21 sat kada na teren izlaze zajedno uz gradske rivale – Espanyol.

Takozvani Derbi barceloni, koji je usput rečeno Xavi odigrao najviše puta od svih igrača dosad (36) za sobom nosi dugu povijest koja se itekako doticala i drugih aspekata života van zelenog travnjaka. Danas je sve to manje bitno jer će ova utakmica ostati upamćena u znaku premijere velikog igrača i možda velikog trenera na klupi kluba kojem je dao sve.

Kada se još uzme u obzir da je Blaugrana u velikim problemima od odlaska Lea Messija, da zauzimaju deveto mjesto s čak 11 bodova zaostatka za vodećim Sociedadom, i najbitnije, da je igra spala debelo ispod granice prihvatljivog za zahtjevne navijače koji su navikli na dane slave iż dana kada su terenima harali Messi, Iniesta, Busquets i naravno naš današnji junak – Xavi.

Xavi je u Barcinom dresu odigrao nestvarnih 767 utakmica od sezone 1997./1998. kada je stigao u Blaugranu. U tih 767 utakmica, najčešće je bio suigrač s Puyolom (567), a potom Iniestom (485) te potom i Victorom Valdesom (476). Na četvrtom mjestu je pak i dalje aktivni Sergio Busquets s 314 i najbitnije, novopridošli Dani Alves koji je kraj svog novog trenera igrao 290 puta.

Jasno je da Xavi cilja revitalizirati “staru klapu” iz slavnih dana Barcelone, kada je Blaugrana osvajala sve što im se stavljalo pred noge. Od nacionalnog prvenstva do Lige prvaka. Koliko je ta zlatna Barcelona bila snažna vidjelo se i na reprezentativnom planu. Španjolska je od 2008. Do 2012. godine dva puta bila europski i jedanput svjetski prvak. Na svim tim natjecanjima su senatori bili upravo Xavi, Busquets i Iniesta. Ovog puta ekipa će pokušati djelovati hibridno, samo je pitanje kako će sve to izgledati idućih nekoliko mjeseci.

Ovo djelomično može objasniti inače neobjašnjiv potez dovođenja 38-godišnjeg Danija Alvesa u klub i to ne kao savjetnika igračima već kao igrača koji bi trebao uskočiti na mjesto beka po potrebi. Xavi želi iskoristiti svoj renome ali i renome svojih suigrača kako bi implementirao mladoj gardi ali i novijim igračima koji su kupljeni mentalitet pobjednika, ono što Pepovoj Barceloni s Guardiolom na čelu definitivno nije nedostajalo. Jasno je kako trenutnoj Barci fali taj prepoznatljivi DNA koji ih nije učinio samo najboljima na terenu, davao im je i prijeko potrebne pobjede “kada ne ide” što danas nikako nije slučaj.

Bit će promjena i u ponašanju. Xavi je po dolasku postavio strogi režim dubokog poštivanja klupskog identiteta, uz drakonske kazne za kašnjenja (za svaki prekršaj se duplira početnih 100 eura). Xavi će promijeniti i prehranu, želi svaki životni aspekt svojih igrača u potpunosti podrediti performansama na terenu. Uostalom, vremena za čekati jednostavno nema. Blaugrana je daleko od igre kakvu pamti Xavi s terena, a ako se nešto ubrzo ne promijeni, ova sezona bi mogla biti nepovratno izgubljena.

Ono što smo do sad vidjeli pod Koemanovom redateljskom palicom je bilo puno drugačije od onoga na što smo navikli. Dest i Roberto su posljednjih mjeseci uputili bezbroj centaršuteva na glavu Depaya i povremeno Luuk De Jonga, kombinatorika slavne tika-take je nestala i Barcelona je postala samo još jedna u nizu ekipa koje igraju na centaršut “pa što bude”.

Koliko je takav nogomet usudimo se reći unakazio Barcin igrački potpis najbolje se vidi po golovima i udarcima prema golu. Barcelona je od početka ove sezone tresla mrežu 19 puta (od sveukupno 12 utakmica u La Ligi), postotak pobjeda je na mizernih 33%, a posjed je ostao vrlo visok, Barca u La Ligi drži loptu u nogama prosječno 66% vremena, a rezultata jednostavno nema.

Blaugrana je mizerno otvorila skupinu Lige prvaka, puna tri kola su čekali na prvi udarac prema golu, a performans protiv Raya Vallecana i Cadiza nam daje do znanja da Xavija čeka težak posao koji nadilazi prehranu, ponašanje i revitalizaciju momčadskog duha.

Ono što Barceloni treba je dubinska analiza i potom višegodišnji plan razvitka najboljih mladih igrača koji su se postavili u vezni red (Gavi, Pedri, Fati, Demirel). Isto tako, Xavi mora pronaći novu ulogu Depayu koji je svakako kvalitetan igrač, ali je pitanje koliko je kompatibilan za nogomet koji će forsirati novi trener.

Iako je Xavi sigurno dobro upućen u stvarne mogućnosti svoje ekipe, puno ključnih točaka koje se spominju u kontekstu njegova dolaska je u znaku prošlosti, što nije dobar znak za klub koji se ove sezone mora probuditi iz letargije koju je prouzrokovao Koeman.

Na kraju, možda i najbitnije od svega, nogomet koji je igrao Xavi je bio bitno drugačiji od onog koji će ga dočekati u Španjolskoj. Nezamislivo je da u 2021. Godini ozbiljne momčadi nemaju atletski spremne često fizički superiorne nogometaše koji su posljednjih desetak godina uvukli snagu kao prvi faktor pri odmjeravanju na nogometnim utakmicama. Xavi će morati prihvatiti realnost situacije u kojoj se nalazi i napraviti bezbroj kompromisa misli li uopće zagaziti u taj toliko željeni projekt nove zlatne generacije koja se krije u veznom redu.

Isto tako, bez obzira na status koji uživa, Xavi nema vremena. Nitko ne očekuje potpuni preokret, ali teško je zamisliti današnju Barcelonu bez trofeja, valja vidjet ćemo kakva će biti reakcija ekipe nakon vjerojatnog inicijalnog poleta koji će donijeti promjena trenera. Kvaliteta na terenu jest prisutna, ali svi najbolji igrači koji su trenutno u svlačionici imaju dvadesetak ili manje godina, što jednostavno nije dovoljno iskustva, bey obzira na činjenicu što Gavi i Pedri trenutno nose igru Furije. Dolazak Danija Alvesa je svakako plus, ali Barceloni trebaju igrači koji će donijeti prevagu na terenu, a ne na treningu ili u svlačionici.

Tu je naravno i izostanak centralne figure cijele te Barcelonine bajke čiji akter je bio Xavi. Leo Messi je otišao, a s njim je nestao i taj faktor x, taj šlag na torti koji je Pepovu zlatnu Barcelonu učinio besmrtnom. Leo trenutno stagnira u PSG-u a Xavi se mora pomiriti da nema u rosteru najboljeg nogometaša svijeta.

Zaključno, današnja utakmica protiv Espanyola koju Xavi jednostavno mora dobiti jer iako nema govora da će se s njime brzati kako god ušao u svoj mandat, derbi bi bio sjajna najava boljih dana za navijače Barcelone. Uostalom, iako je Blaugrana tek deveta, i dalje stoje bolje od gostiju koji zauzimaju jedanaestu poziciju.

Treba biti realan i vidjeti kako je Barcelona puno bolja od svoje devete pozicije, samo što pod Koemanovom komandom to nismo mogli vidjeti. Xavijeva Barca bi morala čak u startu biti bolja i konkretnija od Espanyola, a večeras od 21 sat ćemo saznati vraćaju li se sunčani dani na Nou Camp. Sve osim pobjede bio bi nastavak oborina.

I kad smo već spomenuli rizike i prilike, tu je stvar jasna. Napravi li dobar posao u prvoj sezoni, imat će mir posložiti momčad za iduću, što mu automatski diže šanse da napravi još bolji rezultat u nastavku suradnje koja bi trebala trajati do ljeta 2024. godine, Krenu li stvari nizbrdo, klub će pasti još dublje, u ozbiljnu krizu, a to je nešto što Xavi kao igrač, trener i najbitnije navijač - ne želi vidjeti.

*Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. Igraj odgovorno. 18+


Tagovi

Xavi HernandezBarcelonaEspanyol

Ostale Vijesti