Tko je Malcolm Brogdon i zašto je umjesto Šarića uzeo nagradu za rookieja godine?
Vrijeme Čitanja: 5min | uto. 27.06.17. | 12:01
Igrač Milwaukeeja je ušao u povijest kao prvi igrač biran u drugoj rundi s nagradom za najboljeg rookieja.
Dario Šarić 266 bodova, Joel Embiid 177. Dvojac Philadelphia 76ersa koji je bio nominiran za titulu rookieja godine u NBA ligi dobio je ukupno 443 boda američkih novinara koji imaju pravo glasa za ovu nagradu, tek 29 više od Malcolma Brogdona iz Milwaukee Bucksa koji se okitio ovom nagradom i ušao u povijest kao prvi igrač koji je izabran tek u drugom krugu drafta te osvojio ovu nagradu.
> Šarić ostao bez nagrade za rookieja sezone
„Ovo je nagrada za sve podcijenjene igrače. Mislim da je ovo poruka za sve igrače kojima su rekli da su preniski, da nisu dovoljno atletski građeni, da nisu pravi playmakeri ili bekovi-šuteri. Ovo je važna poruka za sve ljude da shvate da je sve moguće napraviti. Treba jako puno raditi, puno se odricati i napraviti dosta dobrih odluka“, izjavio je Brogdon nakon što je dobio nagradu te tako još jednom podsjetio na svoj košarkaški put.
Iako se spominjalo kako bi mogao biti izabran u prvoj rundi, Brogdon je na lanjskom draftu 'pao' u drugu rundu. Ispred njega su izabrani neki igrači koji nisu pružili ozbiljnu partiju tijekom cijele sezone, a ima i onih koji još nisu došli u NBA ligu, ali to nije spriječilo Milwaukee da ga tada uzmu.
Brogdon je pao tako nisko i zbog činjenice da nije riječ o jako mladom igraču. Njemu su sada već 24 godine, a odradio je čak pet godina na sveučilištu Virginia. Naime, osim što je odigrao sve četiri godine sveučilišne košarke, cijelu sezonu 2012./13. je propustio zbog ozbiljne ozljede stopala. Kako u tamošnjoj košarci postoji pravilo 'crvene majice' po kojem se sezona propuštena zbog ozljede 'poništava', tako se ta sezona jednostavno izbrisala.
Nakon ozljede Brogdon se vratio u još boljem izdanju. U rookie godini na sveučilištu je s klupe ulazio u igru te za 22,4 minute zabijao 6,7 poena i imao 2,8 skokova te 1,4 asistenciju, a u sezoni nakon 'crvene majice' brojke je podigao na 12,7 minuta, 5,4 skoka i 2,6 asistencije. U trećoj i četvrtoj godini učinak mu je dalje rastao, a u sezoni 2015./16. je imao prosjek od 18,2 poena, 4,2 skoka, 2,8 asistencija i gotovo jednu ukradenu loptu po utakmici.
Bucksi su u njemu prepoznali potencijal, Jason Kidd mu je dao priliku, a zahvaljujući činjenici da je izabran tako nisko na draftu, Brogdon je lani igrao 'za kikiriki'. Njegova plaća iznosila je 925 tisuća dolara, a ni u sljedećoj neće biti puno bolja – na račun će pospremiti 1,3 milijuna dolara. Usporedbe radi, Šarić je lani imao 2,3 milijuna dolara, a sljedeće sezone taj će iznos narasti na 2,4 milijuna dok je Embiid lani zaradio 4,8 milijuna dolara, a sljedeće će imati 6 milijuna dolara. No, na kraju se Brogdon okitio nagradom koju je dvojac Sixersa silno želio, ali Brogdonovih 10,2 poena, 4,2 asistencije, 2,8 skoka i 1,1 ukradene lopte po utakmici bile su dovoljne za nagradu.
„Malcolm je neumorno radio kako bi popravio svoju igru i pridonio momčadi. U stvari, na njega ste se mogli toliko pouzdati da je bilo lako zaboraviti da je on još uvijek rookie. On ima sjajnu budućnost pred sobom“, riječi su Brogdonovog trenera Jasona Kidda koji je tijekom sezone često naglašavao pobjednički duh svojeg igrača. Suigrači ga, s druge strane, zovu 'Predsjednik', a nadimak mu je dao Giannis Antetokounmpo.
„Znate li zašto ga tako zovemo? Zato što je on uistinu jako pametan. Jednog dana bi mogao postati predsjednikom SAD-a“, objasnio je 'Greek Freek' koji je, inače, sinoć dobio nagradu za igrača koji je najviše napredovao.
Ovaj nadimak se može opravdati i obiteljskim pedigreom Brogdona. Za razliku od većeg dijela NBA igrača, on nema neku dramatičnu obiteljsku priču – njegov otac je odvjetnik, majka bivša pročelnica na sveučilištu Morehause, a oba starija brata odvjetnici. I Malcolm je bio predodređen za akademsku karijeru, 'upao' je na prestižni Harvard, ali on se odlučio na košarku i Virginiju.
I nije pogriješio, barem kako stvari sada stoje. A za ovo kako sada izgleda treba zahvaliti i Kiddu koji je svojeg rookieja sjajno koristio tijekom sezone. Mučio se Brogdon na početku sezone, ali kako je ona odmicala, on je bio sve korisniji da bi vrhunac doživio tijekom doigravanja, odnosno serije protiv Toronta u kojoj je odigrao dvije sjajne utakmice te tako sebi 'zaradio' dodatne bodove u utrci za ovu nagradu.
Jer, da se ne lažemo, činjenica da je Brogdon igrao važnu ulogu u momčadi koja je osvojila šesto mjesto na Istoku, dosta je značila u odnosu na Šariću koji je svoje brojke ostvario u jednoj od najgorih momčadi lige i to u drugom dijelu sezone kada je Philadelphia bila potpuno ogoljena. Hrvatski reprezentativac je imao 12,8 poena u prosjeku uz 6,3 skoka i 2,2 asistencije. Nešto bolja 'osnovna' statistika u odnosu na Brogdona, ali napredna statistika i analitika ne ide u prilog Šariću.
Win shares, prilično komplicirana za objasniti statistička kategorija koju je izmislio Bill James za baseball, a koja je kasnije prenesena i na košarku te se smatra jednim od najvažnijih statističkih pokazatelja, stavlja Brogdona na prvo mjesto svih rookieja. Njegov win shares je 4,1 dok prvi sljedeći, Willy Hernangomez iz New Yorka, ima win shares 3,4. Embiid je na 1,9, a Šarić je s mizernih 1,0 tek na 25. mjesto u konkurenciji rookieja koji su odigrali najmanje 25 utakmica. Bolji od njega je i Ivica Zubac koji ima 1,1 win shares.
(Win shares bi se najlakše mogao objasniti kao udio igrača u pobjedi svoje momčadi, ali to je uistinu jako ogoljeno objašnjenje koje ovdje stoji samo kako bi čitateljima barem malo pojasnili ovu kategoriju.)
Ova kategorija pokazuje i koliko je ova rookie klasa loša. Naime, Brogdon je tek na 98. mjestu u konkurenciji svih rookieja. Najbolji win shares lige ima James Harden – 15,0.
Šarićeve brojke su slabe i kada se uzme true shooting percentage, odnosno prosjek šuta koji u obzir uzima sve uzete šuteve u utakmici, za dvicu, tricu i s linije slobodnih bacanja. Tu je naš igrač na 28. mjestu u konkurenciji rookieja s 50,8% TSP-a. Brogdon je na 13. mjestu s 55,5%, Embiid je 7. s 58,5%, a na vrhu je Treveon Graham iz Charlotte s 61,2%. Zanimljivo je da je i ovdje Zubac bolji od Šarića s 54,7%.
Šariću u prilog ide 3. mjesto u konkurenciji skakača (63 po utakmici, prvi je Embiid sa 7,8 skokova), a još je bolji, na 2. mjestu, kao strijelac (12,8 poena, Embiid je prvi s 20,2 poena). No, kontekst je očigledno odigrao ulogu – Šarića su glasači očigledno gledali kao igrača koji je nosio 'gubitničku' momčad kada je ona odustala od bilo kakvih ambicija, a tu je i spomenuta napredna statistika.
> Šarić: Ovo je pokazatelj da se rad i trud isplate
Brogdon je jednostavno iskoristio priliku koju je dobio i u jako lošoj rookie generaciji odnio nagradu. Koju je trebao dobiti Embiid, ali je procijenjeno da je njegova 31 utakmica ipak malo za dodjeljivanje nagrade. A Šarić se nametnuo kao favorit drugog dijela sezone. No, kontekst je ponekad jako gadna stvar…
(Foto: Action Images)