Sam Navarro-USA TODAY Sports
Sam Navarro-USA TODAY Sports

„Para vrti gdje burgija neće“

Vrijeme Čitanja: 6min | ned. 05.01.25. | 08:00

NBA je biznis, u kojemu nema mjestu sentimentu. Pa se onda ubrzo od uloge hardcore tipa uskoči u cipele primadone. Zvijezde su te koje sve rade na svoju ruku, osobito kada im se uskrati novac na koji misle da imaju 'božansko' pravo. A jednom kada naume dići sidro, kao što je to naumio Jimmy Butler, nemoguće ih je u tome zaustaviti. Pa čak i ako vam je nadimak 'Kum'.

U božićnom intervjuu mi je Danko Cvjetićanin, čovjek koji je dobro upoznat s funkcioniranjem NBA lige, rekao kako je to liga igrača i menadžera, da košarkaši, uz svesrdnu pomoć svojih agenata, smjenjuju i dovode trenere, druge igrače...

Prouči cjelokupnu ponudu za košarku na Germaniji i zaigraj odmah (Igraj odgovorno, 18+)

Sviđalo se to nekome ili ne, vrhunski sport se u protekla dva desetljeća, kada je riječ o ovoj temi, okrenuo za 180 stupnjeva. Nekad su vlasnici klubova ili franšiza, odlučivali tko će kamo, gdje i po kojoj cijeni, pa iako se neki od tih 'fosila' i danas trude zadržati imidž tvrdokornih bossova, poput, recimo, vlasnika NFL momčadi Dallas Cowboysa Jerryja Jonesa, takav pristup danas više ne prolazi. Igrači, točnije rečeno superstarovi, vedre i oblače ligama, oni su 'liga unutar lige', poput kakve kraljevske obitelji u monarhijama, koja živi i radi po nekim drugačijim pravilima u odnosu na ostale, koja ne podliježe svim onim 'besmislicama' kakve moraju poštovati ostali 'smrtnici', a u ovom slučaju su to igrači sa znatno tanjim zvjezdanim statusom.

Ali ima još pojedinih sredina u kojima 'saturnalije' nisu rijetkost. Ili koje se barem trude, poput gore spomenutog Jonesa, zadržati privid takve sredine. Miami Heat je, primjerice, jedna takva. U njoj košarkaška kultura, zalaganje i lojalnost, i dalje drže cijenu. O tome brigu već dugi niz godinu vodi čovjek kojeg, iako veze nema sa Sicilijom, nazivaju 'Kum' - Pat Riley. Hajde, ima nekih dodirnih točaka s Corleoneima, budući da njeguje imidž mafijaša, sa svojim Armanijevim odijelim i zalizanom kosom, ali i 'tvrdim' karakterom, aurom i apsolutnim autoritetom.

Tvrdokoran stav već godinama pokušava brižno njegovati i Jimmy Butler, igrač kojeg mnogi vole zbog načina igre, ali i osobnosti za koju će oni sentimentalniji reći kako pripada nekim prošlim, izumrlim vremenima.

Pa kada se dvojac odluči javno sukobiti, kada Riley indirektno poruči svom najboljem igraču da umukne, a onda taj igrač izjavi kako je izgubio ljubav za košarkom, zavrtjet će se svakakvi narativi. I da je Miami premalo napravio da okruži Butlera vatrenom moći u napadu na naslov, i da je Butler prečesto bio ozlijeđen u ključnim momentima, i da im je nedostajalo sreće, i tako dalje i tako dalje. A na kraju se sve svodi na – novac.

Tridesetpetogodišnji Butler je proteklog ljeta imao opciju produženja tekućeg ugovora s Heatom za dvije godine i 113 milijuna dolara, no aktualni poslodavci mu tu opciju nisu ponudili, a Riley je poručio kako je stav kluba da se ugovori tog tipa ne daju igračima koji propuštaju veliki broj utakmica. Butler je, naime, propustio jednu od svake četiri utakmice Heata otkako je stigao u South Beach. Unatoč tome, jesenas je istaknuo kako vjeruje da će dobrim igrama zaslužiti produženje i da će se cijela stvar „riješiti sama od sebe“.

„Moram izaći na parket i igrati dobru košarku. Moram dokazati da sam važan dio pobjeđivanja. Već sam to učinio, tako da ovo nije nova situacija za mene“.

Ali stanje je sada takvo da su dvije strane na rubu teškog prekida. Neće to biti prvi takav za Heat (LeBron James, Dwyane Wade, Shaquille O'Neal), a bome neće biti prvi ni za Butlera. Jimmy se prije nešto manje od sedam godina našao u sličnoj situaciji. Te 2018. bio je užasno nezadovoljan svojom situacijom u Minnesoti i samo nekoliko mjeseci udaljen od statusa slobodnog igrača – kao što će ovog ljeta postati slobodan igrač. Odlučio je, stoga, u intervju ESPN-u to jasno i izreći, nakon sada već legendarnog treninga, na kojemu je rasturio suigrače igrom i riječima, poručivši usput stožeru i upravi da bez njega ne mogu.

Miami je s četvrtka na petak izgubio od Indiane 128-115 u utakmici u kojoj je Butler zabio devet poena i u kojoj je prosjedio posljednju četvrtinu na klupi, baš kao i utakmicu prije toga, u pobjedi nad New Orleansom.

„Što želim? Želim ponovno pronaći radost u igri. Sretan sam van parketa, ali želim ponovno dominirati, želim igrati i pomoći momčadi da pobijedi, a to trenutačno ne radim“.

Zatim je upitan može li tu radost pronaći u Miamiju.

„Vjerojatno ne“. I s time je sve rekao.

Kao svojevremeno Minnesoti. Na kraju je i tamo dobio što je želio - trejdan je u Philadelphiju, da bi zatim, godinu i pol dana kasnije, ponovno dobio što je poežlio, kada je trejdom došao u Miami, za koji je, uzgred budi rečeno, rekao da mu je posljednje odredište u NBA karijeri.

Harrison Barden-USA TODAY SportsHarrison Barden-USA TODAY Sports

Bilo je to u listopadu 2023. godine, u godini u kojoj je Miami postala tek druga momčad u povijesti koja je s osme pozicije u playoffu stigla do velikog NBA (Knicksima je to pošlo za rukom 1999. godine). Denver i Nikola Jokić su, međutim, bili prejaki.

„Bit ću bolji, mi ćemo kao momčad biti bolji i idući put kada me vidite u finalu, tada ću osvojiti svoj prvi naslov. Vjerujem svim svojim srcem da ćemo mi, da ću ja, osvojiti naslov s Miamijem, jer ne planiram igrati za niti jednu drugu NBA momčad nakon Miamiju“. Te riječi nisu baš najbolje dozrele...

Doduše, obje strane, i Butler i Miami, su bile nagrađene u zajedničkoj petipologodišnjoj gaži. Jimmy je zaradio oko 200 milijuna dolara (ove će zaraditi još 25), a Heat je dva puta ulazio u veliko NBA finale (2020. su izgubili od Lakersa). Stvari su jedno vrijeme prilično skladno funkcionirale. Danas to više nije slučaj.

Pa sada na površinu izlazi ono drugo lice Jimmyja Butlera. Ono koje će njegovi zagovaratelji gurnuti pod tepih. Nema sumnje, Butler je jedan od onih tipova koji jasno zna odvojiti bitno od nebitnog. Na osnovni dio sezone gleda kao na opuštenu šetnju parkom, dok mu je doigravanje pitanje života i smrti. I u kojemu obično nudi vrhunsku košarku na oba kraja parketa. Butler i dalje igra produktivnu košarku, riječ je o igraču koji ove sezone postiže 17,6 poena (šut 55,2 posto), uz 3,2 skoka i 1,2 asista. Iako mu je postotak šuta sjajan, čak drugi najbolji u karijeri, ostale brojke su mu u padu - posljednji puta je ovako niske prosjeke imao u sezoni 2013./2014. Za igrača sklonog ozljedama, koji je u studenom otpuhao 35 svjećica s rođendanske torte, nije ugodno izdvojiti tolike novce...

„Želim igrati značajnu košarku“, često je tijekom karijere ponavljao. A to znači biti među kandidatima za NBA prsten. Pa kada mu klub ne dovede Damiana Lillarda za još jedan realan pokušaj napada na naslov i kada mu klub, još važnije, pod nos ne gurne dugoročni ugovor, onda Butler, kao i mnogi drugi superstarovi njegovog kalibra, postane mimoza koja zahtijeva trejd. Onda priče o „značajnoj košarci“ padaju u vodu. „Para vrti gdje burgija neće“.

No to je tako u današnjem NBA svijetu. Ili generalno sportu, ako želite.

„NBA liga je liga igrača i menadžera koji postavljaju svoje uvjete i tu su mnogi klubovi u pat-poziciji iz koje se ne mogu izvući. Ali na koncu, te zvijezde prodaju dresove i ulaznice“, govori Cvjetićanin.

I u pravu je. NBA je biznis, u kojemu nema mjestu sentimentu. Pa se onda ubrzo od uloge hardcore tipa uskoči u cipele primadone. Zvijezde su te koje sve rade na svoju ruku, osobito kada im se uskrati novac na koji misle da imaju 'božansko' pravo. A jednom kada naume dići sidro, nemoguće ih je u tome zaustaviti. Pa čak i ako vam je nadimak 'Kum'.

Oglas

Zaigraj odmah, Germania!


Igre na sreću mogu dovesti do ovisnosti. Igraj odgovorno.



Tagovi

NBAJimmy ButlerMiami HeatPat Riley

Ostale Vijesti