NBA klubovi u dva dana potrošili 2,5 milijarde dolara, ali to ne bi smjelo nikoga čuditi

Vrijeme Čitanja: 6min | ned. 03.07.16. | 17:09

Posljednja dva dana svjedočili smo ludilu na NBA tržnici.

Svi su znali kako će ovogodišnji free agency, odnosno prijelazni rok u NBA ligi biti potpuno drukčiji od svega što se do sada događalo, ali iznosi koje su klubovi dali igračima za potpise novih ugovora ipak su iznenadili sve, pa čak i najzagriženije NBA fanatike. Oni su iznenađeni bili jer se jednostavno nije moglo znati kako će izgledati ugovori pod novim salary capom, ali puno je više onih neupućenih koji, bez da uopće ne znaju o čemu pričaju, tvrde kako je sve ovo otišlo u sfere koje više nemaju nikakve veze sa sportom.

A stvarnost je potpuno drukčija. Svo ovo ludilo itekako ima veze sa sportom, odnosno s ekonomskim aspektom istog. Ugovori između lige, klubova i igrača u NBA ligi su prilično jasno napisani te se ne može dogoditi da samo jedni (liga i klubovi) bilježe rast prihoda, a da drugi (igrači) ostaju na istoj plaći. Popularnost NBA lige je u stalnom porastu pa su i sponzorski ugovori sve veći, a kada je NBA liga potpisala lukrativni devetogodišnji ugovor s televizijskim kućama vrijedan nevjerojatne 24 milijarde dolara, bilo je jasno kako će rasti i plaće košarkaša.

Razloga za čuđenje bi trebalo biti još i manje kada se već dvije godine zna da će se ovo dogoditi. Tv-ugovor je potpisan krajem 2014., a na snagu stupa sljedeće, odnosno ove sezone jer je nova sezona formalno počela otvaranjem free agencyja. Oni najveći igrači, koji su često i vrhunski biznismeni, poput LeBrona Jamesa, pripremali su se za ovo pa posljednjih godina nisu željeli potpisivati dugoročne ugovore kako bi ovog, ali i sljedećeg ljeta bili na tržištu te tako dobili još više novca.

Zašto sljedećeg ljeta? NBA liga je shvatila da bi bilo previše da salary cap dođe do novih realnih granica u jednoj godini pa je sve podijelila na dvije. Sada je salary cap narastao sa 70 na 94 milijuna dolara što je nekih 35%, a slijedeće će biti slično što znači da nas slično ludilo čeka u isto ovo vrijeme i za godinu dana.

I prije nego se osvrnemo na najvažnije poslove koji su se dogodili ovih dana spomenimo kako NBA klubovi imaju i minimalni iznos kojeg moraju potrošiti na igrače. On za sljedeću sezonu iznosi 84,6 milijuna dolara pa je i to razlog nekim ugovorima koji odskaču od ostatka lige.

Što se same tržnice tiče, kao što je to često običaj, većina najvažnijih stvari se već dogodila. Klubovi su na igrače potrošili 2.436.000.000 dolara (slovima: dvije milijarde i četiristo trideset šest milijuna dolara), a još uvijek svoje ugovore nisu potpisali Kevin Durant, LeBron James, Dwyane Wade ili Dirk Nowitzki. Naravno da ovaj iznos klubovi nisu odjednom platili već se radi o ugovorima koji su rastegnuti na nekoliko godina.

Najveća promjena kluba je ona u kojoj je Al Horford iz Atlante otišao u Boston te potpisao ugovor vrijedan 113 milijuna dolara. Hawksi su ranije tradeali Jeffa Teaguea te dovela Dwighta Howarda pa je bilo jasno da će Horford otići iz kluba. Doduše, Atlanta ga je pokušala zadržati, ali on je ipak odabrao Boston za nastavak karijere te su tako Celticsi dobili All-Star igrača kojeg već nekoliko godina žele dovesti.

Ostali najpoznatiji igrači uglavnom su, očekivano, ostali u svojim klubovima. Andre Drummond je od Pistonsa dobio 130 milijuna dolara, Bradley Beal od Wizardsa 128 milijuna, DeMar DeRozan od Raptorsa 145 milijuna, a Mike Conley je postao trenutno najplaćeniji igrač lige sa 153 milijuna od Griizliesa. Ugovor s devet znamenaka je potpisao i Nicolas Batum koji je za 120 milijuna ostao u Hornetsima. Blizu je bio i Hassan Whiteside koji je za 98 milijuna ostao u Heatu.

Od poznatijih igrača koji su promijenili sredine spomenimo Chandlera Parsonsa koji je za 94 milijuna iz Houstona otišao u Memphis, Joakim Noah koji je dobio 72 milijuna da bi dres Bullsa zamijenio onim Knicksa, a isti iznos je dobio i njegov nekadašnji suigrač Luol Deng koji će od sada igrati u Lakersima.

Bilo je tu još dosta zanimljivih igračkih promjena, a detaljnu analizu učinjenog ćemo ostaviti za okončanje cijele tržnice jer još uvijek čekamo dosta potpisa. Od onih važnijih neizvjestan je samo Kevin Durant koji špekulira s odlaskom iz Oklahome i to u Golden State ili San Antonio, ali on će najvjerojatnije ostati u Thunderu. LeBron James sigurno ostaje u Clevelandu, a iznenadili bi se kada bi Dirk Nowitzki i Dwyane Wade otišli iz Dallasa, odnosno Miamija. Ostale slobodne igrače predvode Harrison Barnes, Pau Gasol, Festus Ezeli, Dion Waiters, Rajon Rondo, J.R Smith, Shaun Livingston i tako dalje.

I da, za sve one koji se pitaju koliko bi to trebao dobiti Kevin Durant ako je, primjerice, Conley dobio 153 milijuna, odnosno prosječno 30,6 milijuna po godini, odgovor je – isto toliko ili ne puno više. Prema strogo definiranim pravilima Durant, kao igrač koji je već odigrao 9 godina u NBA ligi, može dobiti 30% salary capa. Maksimalni ugovor je dobio i Conley, a Durant bi mogao dobiti još poneki 'milijunčić' na račun određenih beneficija. No, kod njega je za očekivati da će ići LeBronovim putem, odnosno potpisati ugovor na 1+1 godinu kako bi sljedeće godine mogao potpisati maksimalni ugovor pod novim pravilima salary capa. Uz projektirani rast, Durant bi tada imao pravo na 35% punog iznosa za plaće jer je to iznos kojeg imaju igrači s najmanje 10 sezona. No, to ćemo ostaviti za neki drugi put.

Popis svih igrača koji su potpisali nove ugovore u ovom prijelaznom roku:

ATLANTA HAWKS

Dwight Howard – 3 godine, 70 milijuna
Kent Bazemore – 4 godine, 70 milijuna

BOSTON CELTICS

Al Horford – 4 godine, 113 milijuna

BROOKLYN NETS

Jeremy Lin – 3 godine, 36 milijuna
Justin Hamilton – 2 godine, 6 milijuna
Trevor Booker – 2 godine, 18,5 milijuna

CHARLOTTE HORNETS

Nicolas Batum – 5 godina, 120 milijuna
Marvin Williams – 4 godine, 54,5 milijuna

DENVER NUGGETS

Darrell Arthur – 3 godine, 23 milijuna

DETROIT PISTONS

Andre Drummond – 5 godina, 130 milijuna
Ish Smith – 3 godine, nepoznat iznos
Jon Leuer – 4 godine, 42 milijuna

HOUSTON ROCKETS

Ryan Anderson – 4 godine, 80 milijuna
Eric Gordon – 4 godine, 53 milijuna

INDIANA PACERS

Al Jefferson – 3 godine, 30 milijuna

LOS ANGELES CLIPPERS

Austin Rivers – 3 godine, 35 milijuna
Wesley Johnson – 3 godine, 18 milijuna

LOS ANGELES LAKERS

Timofej Mozgov – 4 godine, 64 milijuna
Jordan Clarkson – 4 godine, 50 milijuna
Luol Deng – 4 godine, 72 milijuna

MEMPHIS GRIZZLIES

Chandler Parsons – 4 godine, 94 milijuna
Mike Conley – 5 godina, 153 milijuna
James Ennis – 2 godine, 6 milijuna

MIAMI HEAT

Hassan Whiteside – 4 godine, 98 milijuna

MILWAUKEE BUCKS

Mirza Teletović – 3 godine, 30 milijuna
Matthew Dellavedova – 4 godine, 38 milijuna (Cleveland može matchirati ponudu)

NEW ORLEANS PELICANS

Solomon Hill – 4 godine, 48 milijuna
E'Twaun Moore – 4 godine, 34 milijuna

NEW YORK KNICKS

Joakim Noah – 4 godine, 72 milijuna
Courtney Lee – 4 godine, 50 milijuna

ORLANDO MAGIC

D.J. Augustin – 4 godine, 29 milijuna
Evan Fournier – 5 godina, 85 milijuna
Jeff Green – 1 godina, 15 milijuna
Bismack Biyombo – 4 godine, 72 milijuna

PHILADELPHIA 76ERS

Jerryd Bayless – 3 godine, 27 milijuna

PHOENIX SUNS

Jared Dudley – 3 godine, 30 milijuna

PORTLAND TRAIL BLAZERS

Evan Turner – 4 godine, 70 milijuna

SACRAMENTO KINGS

Arron Afflalo – 2 godine, 25 milijuna
Anthony Tolliver – 2 godine, 16 milijuna

TORONTO RAPTORS

DeMar DeRozan – 5 godina, 145 milijuna

UTAH JAZZ

Joe Johnson – 2 godine, 22 milijuna

WASHINGTON WIZARDS

Bradley Beal – 5 godina, 128 milijuna
Ian Mahinmi – 4 godine, 64 milijuna

(Foto: Action Images)

Germanijak pratite i na našoj Facebook stranici!


Tagovi

DeMar DeRozanAndre DrummondMike ConleyAl Horford

Ostale Vijesti