
Sigurdsson otkrio Germanijaku protiv kojeg je Hrvata mrzio igrati: "Bio je agresivan, čitao je igru"
Vrijeme Čitanja: 3min | čet. 20.03.25. | 10:50
Iza Hrvatske je vrlo uspješan tjedan, okrunjen s dvije uvjerljive pobjede protiv Češke. Nakon dvoboja u Areni Zagreb, kratko smo popričali s izbornikom u miks zoni
Pet godina tapkanja hrvatskog rukometa u mjestu sada se čini kao davna prošlost koju jedva da pamtimo. Hrvatska reprezentacija trenutno živi godinu kao iz snova, započetu osvajanjem srebrne medalje na Svjetskom prvenstvu, a sada smo je nadogradili s dvije suverene pobjede protiv neugodne Češke te smo osigurali prolaz na Europsko prvenstvo 2026. s prvog mjesta kvalifikacijske skupine E.
Odigraj na svoje favorite u širokoj ponudi na Germaniji (Igraj odgovorno, 18+)
Prije tek pokojeg mjeseca, iznad hrvatske reprezentacije bilo je mnogo upitnika, danas su mnogi od njih pobrisani, a budućnost ponovno izgleda blistavo. Dagur Sigurdsson vratio je rukomet u modu i na naslovnice, postao je omiljen lik hrvatskih navijača i velika je zvijezda gdje god se pojavi. S obzirom na viđeno proteklih mjeseci, potpuno zasluženo.
Hrvatska je u dvije utakmice protiv Češke pokazala izvrsnu igru. Česi su se na proteklom Svjetskom prvenstvu iskazali obranom koja je na momente djelovala briljantno. Tome u prilog najbolje govore i brojke, a one su u dvije utakmice grupne faze bile pomalo nestvarne. Naime, Češka je protiv Poljske primila samo 19 golova, dok su im Švicarci loptu u mrežu pospremili tek 17 puta! A iako ni Poljska ni Švicarska nisu momčadi za medalju, radi se o izuzetno ozbiljnim reprezentacijama i obrambeni učinak Čeha imao je težinu.
A kada 36 primljenih pogodaka u 120 minuta u prva dva kola Svjetskog prvenstva stavimo u kontekst nedavnih utakmica, onda tek shvatimo koliko je Hrvatska bila dobra u ključnim utakmicama za osvajanje kvalifikacijske skupine. Češkoj obrani zabili smo 35 pa 36 golova, a Tomaša Mrkvu smo iz jednog od najboljih vratara svijeta pretvorili u statista. I to sve bez Martinovića, Srne, Pavlovića i Davida Mandića, uz činjenicu da je ovo prva akcija bez umirovljenog terceta Duvnjak, Karačić i Pešić.
Netom završenu reprezentativnu akciju, izbornik Dagur Sigurdsson komentirao je za Germanijak nakon nedjeljne utakmice.
„Uvijek je teško reći gdje si u evoluciji rukometa. Trudimo se igrati svoj stil i ide nam jako dobro. Reći ću vam da sam puno više bio zabrinut za napad nego obranu, ali u ove dvije utakmice napad se pokazao kao sjajan. Moram dati zaslugu Cindriću, obje utakmice kontrolirao je i imali smo dobar protok lopte. Realizirali smo i puno kontri, to je smjer u kojem želimo ići, težiti postizanju što više laganih golova.“
Novi ciklus Sigurdsson će dočekati uz znatno manje briga.
„Bilo je dobro, zadovoljan sam. Iduće okupljanje imamo u svibnju, čekaju nas Belgija i Luksemburg za kraj kvalifikacija. Nakon Svjetskog prvenstva imali smo samo nekoliko tjedana pauze prije dvije važne utakmice protiv Češke, sada ćemo imati više vremena za pripremu, a i nemamo toliki pritisak kao sada. Sretan sam kako smo reagirali s obzirom na izostanke, a veseli me što će ovaj ciklus momčad učiniti jačom kada se svi ozlijeđeni vrate.“
U nekoliko izjava nakon nedjeljne utakmice, Islanđanin se osvrnuo na ceremoniju dodjele zlatnih plaketa svim osvajačima medalja za hrvatski seniorski rukomet. Sigurdsson je naglasio da je bilo lijepo vidjeti mnoge legende na okupu, uključujući i brojne igrače s kojima je parket dijelio za vrijeme igračke karijere. Na upit Germanijaka kojeg od hrvatskih igrača posebno pamti iz igračkih dana, Sigurdsson je bez imalo razmipljanja odgovorio.
„Mrzio sam igrati protiv Igora Vorija! Bio sam srednji vanjski, nije mi bilo baš drago kada bih igrao protiv Hrvatske, Vori je kao prednji u 5-1 obrani bio fantastičan.“
Što je Vorija izdvajalo od drugih obrambenih igrača?
„Bio je agresivan, odlično je čitao igru. Kompletan obrambeni igrač, bilo mi je uvijek teško igrati protiv njega“, zaključio je dobro raspoloženi Sigurdsson.