Godina u znaku sjajnog Čilića, velikih transfera ali i razočarenja

Vrijeme Čitanja: 6min | sri. 31.12.14. | 09:21

U 2014. godini veselili smo se uspjesima naših sportaša na europskim i svjetskim pozornicama. Bilo je svega, veselja, suza ali i tuge i razočaranja. Najvažnije događaje, u kojima prednjači osvajanje Svjetsko nogometno prvenstvo u Brazilu, saželi smo u sportskom pregledu godine.

 

Nakon što zbog nedostatka snijega na Sljemenu nismo mogli bodriti najbolje slalomaše i slalomašice svijeta jer su zagrebački slalomi Svjetskog kupa otkazani, prebacili smo se na rukomet jer uzbudljivu sportsku godinu tradicionalno započinju rukometaši, već nekom uobičajenom velikom smotrom. Kako se svake godine izmjenjuju svjetska i europska prvenstva, tako je ove godine na red došlo Europsko prvenstvo, kojem je domaćin bila Danska.

Hrvatska je već godinama pri samom vrhu, u pomlađenoj momčadi ima najboljeg rukometaša svijeta, pa bi vijest prije bila da se u ranoj fazi oprostila od natjecanja, ovako je plasman u polufinale, šesti zaredom na europskoj pozornici, bio i više nego očekivan. A onda, briljantno prvo poluvrijeme protiv domaćina Danaca i u drugom, raspad sistema i borba za broncu. Svjetski prvaci Španjolci samo su čekali priliku za osvetu iz Srbije dvije godine ranije i dočekali su je, a Golužinim su 'Kaubojima' oko vrata stavili drvenu medalju.

Čilić je postao teniski kralj

S početkom rukometnih uzbuđenja, u sezonu su krenuli i tenisači. Jedna od prvih stanica je Australian Open. Sezona nije 'mirisala' na dobro jer je naš glavni adut Marin Čilić kofere spakirao već nakon dva kola. Malo bolje je krenulo u Zagrebu i Delray Beachu, na turnirima koje je osvojio, a vrhunac forme stigao je baš onda kada je trebalo.

Na posljednji Grand Slam ispraćen je bez velike pompe i očekivanja, znalo se da dobro trenira s Ivaniševićem, dosta je radio na servisu i sve frustracije, počev od lažnih optužbi za doping, naplatio je u New Yorku. Redao je Baghdatisa, Marčenka, Andersona te Simona u najtežem meču na turniru, u pet setova, a onda je uslijedila rapsodija. Tri meča, bez izgubljenog seta. Prvo je pao Berdych, pa veliki Federer, a onda i Nishikori. Bila je to pobjeda života. Upisao se u povijesne anale, postao treći Hrvat s Grand Slam naslovom, a tenis je dobio novog kralja.

„Ovdje sam odigrao najbolji tenis u životu. Vjerovao sam da će se to dogoditi tijekom moje karijere, ali ovako brzo nisam očekivao“, priznao je nakon velike pobjede. Kruna sezone bio je plasman na završni turnir osmorice najboljih tenisača u Londonu. Tamo nije briljirao, upisao je tri poraza, ali umor i problemi s ramenom su ga preskupo koštali. No, ionako bi tamo teško uspio zaustaviti pobjednika Đokovića, za kojeg još nije uspio pronaći recept, čak niti nakon 11 njihovih dosadašnjih mečeva.

Više sreće i zdravlja možemo mu poželjeti u Novoj 2015. godini i neka nas ponovno razveseli, kao i naš mladi teniski dragulj Borna Ćorić. Ne kaže se bez razloga da na mladima svijet ostaje, pa tako i nije bezveze dobio prestižnu APT-jevu nagradu 'Zvijezda sutrašnjice', kao najmlađi igrač u Topu 100. Ako nastavi kako je krenuo, nemamo razloga za zabrinutost. U Baselu je uzeo skalp Nadalu, a u Davis Cupu Poljaku Janowiczu u svom prvom meču u pet setova.

Hrvatska je na kraju izborila povratak u Svjetsku skupinu. Godinu smo zaključili s četiri tenisača među 100 najboljih. Nisu razočarale niti tenisačice. Mirjana Lučić-Baroni je iz kvalifikacija dogurala do osmine finala US Opena, a u Quebecu je stigla do svog prvog naslova nakon 16 godina posta. Definitivno je zaslužila WTA nagradu za povratnicu godine.

Sve oči bile su uprte u Brazil

Čilićeva kruna u New Yorku i ostali dobri uspjesi tenisača, lijepo su isprali gorak okus nakon središnjeg sportskog događanja u 2014. godini - Svjetskog nogometnog prvenstva u Brazilu. Kovačevi momci su nakon malo turbulencija u kvalifikacijama i izborničke smjene, ipak s dosta optimizma otputovali na Mundijal, željni prolaza skupine nakon 16 godina. U grupi s Brazilom, Kamerunom i Meksikom, priželjkivao se prolaz, no ostalo je samo na želji. Hrvatska je upisala samo jednu pobjedu, a u odlučujućem dvoboju za plasman u osminu finala, Meksikanci su ipak bili bolji i izbacili 'Vatrene' s prvenstva.

Mnogi su to nazivali debaklom generacije, a Kovača pozivali na red. Hrvatska je izgledala nemoćno, a zvijezde poput Luke Modrića, koji se s Realom popeo na krov Europe, Ivana Rakitića, koji je vodio svoju Sevillu do naslova u Europskoj ligi i prvi topnik Bayerna, Mario Mandžukić, nisu ujedinile znanje, talent i snagu na travnjaku.

Unatoč ne baš lijepom provodu u Brazilu, bilo je to itekako uzbudljivo nogometno ljeto. Tržnica nogometnih transfera ispunila se zvijezdama iz Brazila, a što se naših dragulja tiče, 'Raketa' je prešao u Barcelonu, Mandžukić je pojačao napad španjolskog prvaka Atletico Madrida, a Lovren se iz Southamptona dobro prodao u Liverpool, kao najskuplji obrambeni igrač u povijesti 'Redsa'.

Hrvatski dvojac u NBA-u

Uzbudljivo je bilo i na košarkaškim parketima. Osim što su Cedevita i Cibona igrali u finalu regionalne ABA lige, Daria Šarića su Philadelphia 76ersi na NBA draftu izabrali kao 12. picka, što je najbolji uspjeh nekog hrvatskog igrača u povijesti drafta. I dok on još skuplja iskustvo u Europi, u redovima Anadolu Efesa, debije u najjačoj košarkaškoj ligi svijeta zabilježili su Bojan Bogdanović u Brooklyn Netsima i Damjan Rudež u Indiana Pacersima. Pet smo godina čekali hrvatske igrače u prekooceanskoj ligi i konačno smo dočekali.

A ono što nismo dočekali je medalja na reprezentativnoj sceni. Repeša je krajem ljeta poveo svoje društvo na izlet u Španjolsku. Izlet, da, jer je reprezentacija nakon toplo-hladne igre i prolaza u nokaut fazu, ipak posustala u osmini finala. Oslabljeni aktualni europski prvaci Francuzi nanijeli su nam razočaravajući poraz i ponovila se prošla svjetska smotra 2010. godina, kada smo također ostali bez četvrtzavršnice. Izborniku Repeši je istekao ugovor, nastup je ocijenjen neuspješnim i kreće trka za novog vođu uoči Europskog prvenstva, kojem smo jedan od domaćina sljedeće godine.

A neuspješnim bi se moglo ocijeniti i slabašno peto mjesto vaterpolske reprezentacije na Europskom prvenstvu u Budimpešti, kao i europska sezona Dinama, dok je s druge strane, Rijeka procvjetala na krilima Andreja Kramarića. Riječani su s časno oprostili od Europe, sa sedam bodova u džepu, u vrlo teškoj skupini s braniteljem naslova Sevillom, Feyenoordom i Standardom, a do zadnjeg su kola bili u igri za prolaz. Od Dinama i njegovih preplaćenih stranaca očekivao se prolaz znatno lakše skupine sa Celticom, Salzburgom i Astrom, ali su 'Modri 'uspjeli ubilježiti samo dvije pobjede, a najviše se sramotno pamti 'šamaranje' Red Bulla...

Neuspjeh rukometašica

U kategoriju ovogodišnjih neuspjeha, za kraj se godine može svrstati i debakl rukometašica na domaćem Europskom prvenstvu. Dva poraza u tri nastupa, donijela su tugu, razočaranje i suze te odlazak izbornika Canjuge. Rukometnoj reprezentaciji slijedi remont, nestrpljivo čekamo i novog ili starog, košarkaškog izbornika, a do tada ćemo poželjeti više sreće Ivici Kosteliću, koji se na ovogodišnjim Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju okitio srebrom u super-kombinaciji. Zlato je ostalo nedosanjano, a sudeći prema viđenom u novoj sezoni, čini se kako se i njegov kraj bliži.

No, kad se podvuče crta, ipak možemo biti zadovoljni godinom koja je iza nas, Sandra Perković ne prepušta tron u Dijamantnoj ligi, a i treći put zaredom se popela na krov Europe i to s najboljim rezultatom u bacanju diska u posljednjih 20 godina, do europske medalje je došla nasljednica Blanke Vlašić, brončana Ana Šimić, medalje su skupljali i veslači, jedriličari, taekwondaši, gimnastičari, streličari, hrvači...

Lista je podulja, a svima nam tek preostaje u Novoj 2015. godini, poželjeti nove pobjede i još više medalja. 

(Foto: Action Images/Pixsell)


Tagovi

Pregled godineOstali sportovi

Ostale Vijesti