Barakude prijete otkazivanjem nastupa na završnici Svjetskog kupa!
Vrijeme Čitanja: 2min | pet. 17.01.25. | 19:40
Kao i u regionalnoj ligi, problem je ime bazena koji se zove po optuženom ratnom zločincu
Hrvatski vaterpolski savez obavijestio je vaterpolski savez Crne Gore da hrvatska reprezentacija ne želi igrati utakmice Superfinala Svjetskog kupa u kotorskom bazenu nazvanom po nekadašnjem vaterpolistu i čuvaru u logoru Morinj, Zoranu Džimiju Gopčeviću, pišu u petak crnogorski mediji.
Odigraj na svoje favorite u širokoj ponudi na Germaniji (Igraj odgovorno, 18+)
Crna Gora će, u Kotoru i Budvi, od 11. do 13. travnja biti domaćin Superfinala Svjetskog kupa, a u četvrtfinalu se sastaju hrvatska i crnogorska reprezentacija.
“Ovim putem vas obavještavamo da će se HVS držati preporuka Vlade Republike Hrvatske u kojima nedvosmisleno stoji da klubovi i reprezentacije ne igraju u bazenu u Kotoru. Stoga vas molimo da se sporno pitanje imena bazena u Kotoru riješi na razini dviju država”, stoji u pismu HVS-a upućenom na adresu VPSCG-a.
Hrvatske vlasti ne dopuštaju vaterpolistima igrati u kotorskom bazenu jer nosi ime Zorana Džimija Gopčevića, kojeg optužuju za ratne zločine u logoru Morinj.
“U slučaju da ipak odlučite organizirati završnicu Svjetskog kupa u Kotoru, naša reprezentacija će otkazati nastup, čak i pod cijenu sankcija od strane World Aquaticsa. Vjerujemo da to nikome ne bi odgovaralo te da bi ugrozilo suradnju dvaju Saveza, kao i odigravanje regionalne lige”, dodaje se u priopćenju.
Osim Crne Gore i Hrvatske, u Superfinalu sudjeluju Španjolska, Mađarska, Grčka, Japan, Nizozemska i Njemačka.
Skupština Općine Kotor je u kolovozu 2021. godine odlučila da se gradski bazen, koji se do tada zvao Nikša Bućin po antifašistu poginulom u borbi s četnicima 1944. godine, preimenuje u Zoran Džimi Gopčević, uz obrazloženje da je riječ o jednom od najboljih vaterpolista ovih prostora.
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP) Hrvatske osudilo je odluku kotorske Skupštine o imenovanju bazena po Zoranu Džimiju Gopčeviću, koji je, kako se navodi, bio čuvar zloglasnog logora Morinj 1991. godine.
Odluku o preimenovanju bazena osudilo je i Hrvatsko nacionalno vijeće (HNV) Crne Gore kao ishitren i nerazuman čin, za koji smatraju da ne doprinosi dobrim susjedskim odnosima između Hrvatske i Crne Gore.
“Zoran Gopčević, sportaš, trener i sportski djelatnik, ima briljantan životopis i sigurni smo da nitko iz Boke ne može imati drugačiji stav po tom pitanju. Razlog naše reakcije nije vezan za Gopčevićevu sportsku karijeru, već za njegov angažman kao zapovjednika straže u logoru Morinj 1991. godine”, priopćeno je iz HNV-a krajem srpnja.
Morinj je mjesto u Boki kotorskoj gdje je početkom devedesetih osnovan logor za ratne zarobljenike s područja Dubrovnika. Tijekom agresije Jugoslavenske narodne armije (JNA) i crnogorskih rezervista na Konavle i Dubrovnik 1991. godine, u logoru Morinj zatvarani su muškarci hrvatske nacionalnosti s tog područja.
Za slučaj Morinj crnogorski Apelacijski sud je 2016. godine potvrdio osuđujuću presudu kojom su četvorica bivših rezervista JNA osuđena za zlostavljanje hrvatskih zarobljenika u tom logoru 1991. i 1992. godine.
(Hina)