REUTERS/Hannah Mckay
REUTERS/Hannah Mckay

Život kao bombonijera ili kako je to navijati za Spurse

Vrijeme Čitanja: 4min | sri. 15.01.25. | 11:17

Tottenham nikad, ni protiv koga nije favorit, ali nije niti autsajder. Tako je i sada. Ogled na Emiratesu (21 sat) mogao bi navijačima Spursa ponuditi još jednu večer apsurda

Iako inače nezainteresiran za nogomet i sport, selidbom u London i 'pritiskom' kolega na novom poslu, Davea su njegovi suradnici ubrzo uvjerili kako mora imati svoj klub. Pakosni kakvi jesu, a radi se redom o navijačima Uniteda, Liverpoola i Arsenala, jadnog Davea su uvjerili kako je Tottenham pravi klub za njega, uz opasku kako gubitnik svakog ponedjeljka plaća rundu u obližnjem pubu.

„Navijati za Spurse je poput bombonijere, nikad ne znaš što ćeš dobiti“, citirao je Forresta Gumpa jedan.

„Obožavat ćeš taj klub, oni mogu svakoga pobijediti“, nadovezao se drugi, izostavivši ključan dio misli, „Ali i od svakoga izgubiti“.

„Ma uživat ćeš u njihovim utakmicama“, uskočio je treći, pa ispod glasa dodao, „Ako si mazohist“.

Odigraj na svoje favorite u širokoj ponudi na Germaniji (Igraj odgovorno, 18+)

I tako je naš Dave, uz diskretnu sugestiju brižnih kolega, požurio u fan-shop Spursa, oboružao se klupskom opremom i krenuo na utakmicu s Liverpoolom. Na poluvremenu je već pomislio kako su ga opasno nasanjkali, budući da su Redsi vodili s 3-1, a do kraja utakmice su se njegove sumnje potvrdile, nakon što je u mreži njegovih Spursa odsjelo šest komada.

Stiglo je zatim i gostovanje kod Nottinghama (0-1), zatim ogled s Wolverhamptonom (2-2), a Dave se definitivno uvjerio kako je nasamaren nakon 1-2 domaćeg poraza od Newcastlea. I taman kada je oglasio domaću i gostujuću garnituru dresa na prodaju, odlučio je dati posljednju priliku klubu koji mu je u posljednjih mjesec dana nanio samo razočaranje i ozbiljno mu narušio financijsku konstrukciju.

Taman kada ga je napustila svaka nada, Dave je doživio ono zbog čega se svi navijači uporno vraćaju ovom klubu. U nizu od pet utakmica bez pobjeda, Spursi čvrgnu vodeću momčad Premier lige, Liverpool, i s 1-0 ovjere pobjedu u prvoj utakmici polufinala Liga kupa.

Biti navijač Spursa je živjeti u svijetu boli, a samo najizdržljiviji se odluče i ostati u njemu...

Klub je to koji je prvi u povijesti engleskog nogometa osvojio europsku krunu (1963., Kup pobjednika kupova), čiji su dres nosili igrači poput Jimmyja Greavesa, Glena Hoddlea, Paula Gascoignea, Luke Modrića...

No to je i klub koji je svoj posljednji komad srebrnine osvojio 2008. kada je s 2-1 pobijedio Chelsea u Liga kupu i koji je u međuvremenu postao mjerna jedinica za mediokritetstvo. U Harryju Kaneu su imali generacijskog igrača, ali i njemu je dodijalo boriti se s 'prokletstvom' Spursa pa je mahnuo na pozdrav i otišao u Bayern naosvajati se pokala i medalja.

Njegov odlazak ostavio je veliku prazninu u momčadi čije je bio središte, a njegovu ulogu je preuzeo simpatični južnokorejski nogometaš Heung-min Son. Za trenera je doveden Ange Postecoglou koji kao da je krojen za Spurse – čovjek koji ne odustaje od svojih principa i kod kojeg se pojačala polarnost, od briljantnih do očajnih izvedbi u razmaku od samo tjedan dana.

REUTERS/David KleinREUTERS/David Klein

U Tottenhamu vlada kaos ove sezone, Ange je i prestao odgovarati na pitanja novinara o tome hoće li mijenjati stil igre, pa Spursi i dalje drže svoju posljednju liniju nevjerojatno visoko, igraju presing i traže gol više bez obzira na to tko stajao s druge strane. Nekada se to isplati, nekada ne, a u ovim utakmicama u kojima se isplatilo, glavnu rolu je, unatoč boljim statističkim kolonama Sona i Jamesa Maddisona, preuzeo Dejan Kuluševski.

Iako je poznat kao krilni igrač, Postecoglou je gledao Šveđaninovu prvu profi-sezonu u Atalanti gdje je Kuluševski igrao u – sredini. I to ne kao desetka, nego kao osmica, koja donosi loptu prema naprijed, zadovoljavajući svoju želju da bude duboko involviran u gradnju napada. Pa zašto onda to ne bi igrao za stalno, pomislio je strateg Spursa. I pogodio.

Malo toga je za londonski sastav štimalo ove sezone, a jedna od tih stvari je Kuluševsk,i koji je jedini uspio održati konstantnu formu u sezoni u kojoj je u 31 utakmici potpisao osam pogodaka i isto toliko asistencija, iako brojke ne dočaravaju njegovu količinu trke, vezanja redova i stvaranja viška u trenucima kada njegovi suigrači nisu sasvim sigurni što bi trebali napraviti. I nije se jednom dogodilo da je Kuluševski orkestrirao pobjedu Spursa u tekućoj kampanji.

„Ima nevjerojatnu moć ponavljanja i trke, sa i bez lopte“, komentirao je njegove izvedbe Postecoglou kod kojeg je Kuluševski postao čovjek za najvažnije zadatke – organizaciju, ali i destrukciju igre. I tu rolu odrađuje sjajno, stoga ne čudi da ge Transfermarkt procjenjuje na 60 milijuna eura.

Reuters/Matthew ChildsReuters/Matthew Childs

Samo, to je preskromno za nešto više od trenutačno 13. pozicije na premierligaškoj tablici. Napad nije sporan, Spursi su nakon Liverpoola druga najefikasnija engleska momčad s 42 gola (Redsi zabili 48), obrana ih košta boljeg bodovnog salda.

Čak i u igri se vidi taj nesrazmjer usko vezan uz ovaj londonski klub. Domaći navijači su na to naučeni, to je postala neka vrsta trademarkea, a i Dave s početka teksta se već priviknuo na život sa Spursima.

Ništa drugačije raspoloženje ne vlada ni danas, kada će Tottenham od 21 sat na noge Arsenalu u derbiju sjevernog Londona. Tottenham nikad, ni protiv koga nije favorit, ali nije niti autsajder. Tako je i sada. Ogled na Emiratesu mogao bi navijačima Spursa ponuditi još jednu večer apsurda.



Tagovi

Premier ligaTottenhamArsenalHeung-Min SonDejan KuluševskiAnge Postecoglou

Ostale Vijesti