Više od prijateljstva: 17 Hrvata u zelenom dijelu Atene, međusobni respekt navijačkih skupina i slična povijest

Vrijeme Čitanja: 7min | ned. 09.09.18. | 08:36

Hrvatski nogometaši obilježili su povijest Panathinaikosa.

Posljednji sport koji je ušao u PAO-vo sportsko društvo je futsal, u kolovozu 2017. kada je Panathinaikos preuzeo najtrofejniji grčki futsal klub Athinu 90. U premijernoj sezoni PAO futsal osvojio je drugo mjesto u prvenstvu Grčke, a danas će gostovati na kultnoj Šalati, na tradicionalnoj utakmici Futsal Dinama kojom zagrebački klub svake godine predstavlja momčad za novu sezonu.

> Igrači Dinama na Dolcu tehnicirala između štandova limunom i krumpirom, kupovali „Šalatu“ i predstavili veliko pojačanje (FOTO)

No o dvoboju između Futsal Dinama i Futsal Panathinaikosa pisali smo mnogo u posljednje vrijeme, danas ćemo se osvrnuti na veliku ljubav koja je kroz povijest vladala između hrvatskih sportaša, posebno nogometaša, i sportskog društva Panathinaikos.

Moramo priznati kako smo u startu pokušali nabrojati sve Hrvate koji su nosili dresove nekog od klubova iz sportskog društva PAO, no nemoguće je doći do podataka o hrvatskim sportašima u svim PAO-ovim sportovima. Čak je i košarkaša, od kojih su najpoznatiji Dino Rađa, Stojko Vranković, Damir Mulaomerović i Andrija Žižić, bilo previše. Zato ćemo se orijentirati samo na nogomet.

Kroz povijest, zeleni dres Panathinaikosa nosilo je 15 hrvatskih nogometaša (najviše stranaca u PAO-u bilo je iz Brazila, 17, a drugo mjesto drže Hrvatska i Argentina), a u jednom trenutku svoje karijere atenske Zelene vodila su još dva hrvatska trenera, Tomislav Ivić i Stjepan Bobek. Posebno uspješan na klupi PAO-a bio je Bobek koji je 1964. i 1965. osvojio naslove prvaka Grčke, a 1967. nacionalni kup.

Najlegendarniji status u dresu PAO-a ima bez dileme Velimir Zajec, koji je u Atenu stigao 1984. iz Dinama i ostao do penzije. „Zeko“ je u tom razdoblju postao klupska „ikona“, donio im je naslov nakon sedam godina, a kasnije je bio voditelj omladinske škole, sportski direktor te trener kluba.

Zajec je nažalost u lipnju ove godine završio u bolnici zbog moždanog udara. Iako oporavak teče dobro, i Zeko je trebao sudjelovati na današnjem spektaklu na Šalati, zdravstveno stanje mu to ipak nije dozvoljavalo te je navijačima Dinama iz svojeg drugog doma Atene, u kojoj se oporavlja, poslao poruku.

“Poštovani sportski prijatelji, oporavak od bolesti koja me zadesila početkom lipnja na neko vrijeme me udaljila od aktivnog praćenja nogometa. U svojem nogometnom životu imao sam privilegiju da budem i igrač Dinama i Pao-a. To su dva kluba koja su zauvijek u mojem srcu. Moj konačni oporavak zahtjeva strogo mirovanje i neću moći prisustvovati vašem prijateljskom susretu. Neka živi prijateljstvo naša dva kluba. Dođite na Šalatu! Vaš Velimir Zajec”.

Zanimljivo, čak pet članova brončane generacije, od kojih su četvorica nastupila u Francuskoj, zaigrala su u jednom trenutku svoje karijere za Panathinaikos. Vatreni lakat Aljoša Asanović prešao je u PAO neposredno prije prvenstva iz Napolija i ostao do 2000. kada je otišao u Austriju iz Beča u kojoj je proveo jednu sezonu. Asanović je ostao zapamćen među navijačima PAO-a jer je s dvama pogocima uveo njihov klub u Ligu prvaka preko Steaue.

Na ljeto 2000. PAO su pojačala dva reprezentativca. Goran Vlaović stigao je iz Valencije, a Danijel Šarić iz Dinama. Brončani centarfor zadržao se u PAO-u tri sezone i u 92 utakmice zabio 31 pogodak. Šarić je u Ateni proveo sezonu manje, odigrao 61 utakmicu (zabio pogodak uz dvije asistencije) prije nego što se vratio u 1.HNL, točnije Rijeku.

Početkom sezone 2002./03. Vlaoviću i Šariću pridružio se Robert Jarni, odigrao je sezonu (samo osam utakmica) prije nego što se umirovio. Godinu kasnije u Atenu je stigao Silvio Marić iz Dinama, a nakon dvije provedene sezone u dresu Zelenih vratio se u – Dinamo. Mara je u dresu Atenjana upisao 44 nastupa i zabio dva pogotka.

Jedini vratar koji je branio gol PAO-a bio je Mario Galinović. Stigao je 2004. iz Kamen Ingrada, proveo je u Ateni čak šest sezona, nosio je kapetansku traku, branio u Ligi prvaka, i sakupio sveukupno 162 nastupa u kojima je primio 140 pogodaka, a u čak 80 utakmica (gotovo 50 posto) uspio je sačuvati praznu mrežu. Uz Zajeca, definitivno ostavio najveći trag u Ateni.

Treći „Hajdukovac“ (do sada smo nabrojali četiri „Dinamovca“) u dresu PAO-a bio je Srđan Andrić koji je u Atenu stigao 2004., proveo tri sezone, prije nego što se vratio u klub iz kojeg je došao. Radi se, dakako, o Hajduku. U dresu PAO-a upisao je skromnih 36 nastupa uz dva postignuta gola.

Te 2004. u PAO je stigao i jedan naturalizirani Hrvat, Dumitru Mitu. Rumunj je u Atenu stigao također iz Dinama, proveo je jednu sezonu, ali je upisao samo 11 nastupa bez pogotka. Sezonu kasnije vratio se u Hrvatsku, u Rijeku s kojom je osvojio Kup.

U jednom trenutku, od 2005. do 2007. u PAO-u su igrala čak četiri Hrvata. Uz Andrića i Galinovića 2005. u klub su stigli Igor Bišćan i Anthony Šerić. Bišćan za „dobru lovu“ iz europskog prvaka Liverpoola, a Šerić iz Lazija. „Beli“ je u Panathinaikosu proveo dvije sezone, nije baš opravdao očekivanja (ni ulaganja), u 52 utakmice je zabio tri pogotka, a onda se prvi put umirovio. Kasnije je oživio karijeru u Dinamu, ali nikada nije ispunio svoj puni potencijal.

Šerić je na lijevom beku odigrao 68 utakmica za PAO, zabio je pogodak i upisao asistenciju. Do 2008. iz kluba su otišli Andrić, Bišćan i Šerić, a Galinoviću se tada priključio Ante Rukavina koji je u PAO stigao iz Hajduka za tri milijuna eura. Rukavina je u dvije sezone upisao solidnih 56 nastupa, zabio 14 pogodaka prije nego što se vratio u Hrvatsku, u Dinamo. Za Plave je krenuo dobro, zabio je nekoliko ključnih pogodaka, prije nego li je potonuo i s 30 godina zaključio karijeru.

Čak tri godine niti jedan Hrvat nije igrao u Panathinaikosu, prije nego što su na ljeto 2013. u klub stigli Danijel Pranjić i Gordon Schildenfeld. Schifo je stigao na posudbu iz Dinama iz Moskve, odigrao je 73 utakmice, zabio dva pogotka, vratio se u zagrebački Dinamo, a danas igra za ciparski Anorthosis u paru s - Danijelom Pranjićem - koji je u PAO stigao iz Sportinga i u Ateni proveo tri sezone u kojima je upisao 108 nastupa, zabio devet golova i ostvario 11 asistencija.

Posljednji Hrvat u dresu Zelenih stigao je na zimu 2014. Mladen Petrić se tada priključio Schifi i Pranjiću, odradio je dvije sezone, u 79 nastupa zabilježio solidnih 14 pogodaka i 10 asistencija prije nego li se 2016. umirovio.

Tu su još dva igrača koja su igrala za oba kluba, ali nisu Hrvati. Prvi je Dimitrios Papadopoulos, Mamićevo „perverzno pojačanje“ koje je u Dinamo stiglo upravo iz PAO-a kao slobodni igrač, ali je za pola godine provedenih u Dinamu dobio 800 tisuća eura zabio svega dva pogotka u prvenstvu i dva u Europi prije nego li je neslavno napustio klub. Papadopoulos je inače bio član legendarne generacije Grčke s Eura 2004., a u karijeri je promijenio mnoštvo klubova, ponajviše grčkih.

Drugi je „brazilska prevara“ i član „boy benda“ s još jednim bivšim PAO-vcem Rukavinom i Brunom Marićem, Cleyton. U Panathinaikosu je proveo od početka 2011. do lipnja 2012. kada je prešao u turski Kayserispor u kojem ga je trenirao Robert Prosinečki i kasnije preporučio Dinamovoj upravi…

Odlučili smo se za idealnih 11 Hrvata u Panathinaikosu (uz četiri zamjene). Kao kriterij najbolje postave nismo uzeli učinak u grčkom klubu već smo ih izabrali s obzirom na učinak kojeg su imali u PAO-u, tako da je Šerić završio u idealnih 11 ispred Jarnija koji je generalno ostvario veću karijeru.

* Tekst se nastavlja nakon grafike

U prethodnoj postavi možemo „izbrojati“ devet igrača koji su nosili dres Dinama i PAO-a (11 ako pridodamo Papadopoulosa i Cleytona), pet koji su nosili dres Hajduka i PAO-a (A. Rukavina je igrao i za Dinamo i Hajduk), te po dva „neutralna“, Galinovića i Petrića.

Osim zajedničkih igrača, PAO i Dinamo vežu još neke poveznice. Prije svega navijačke. Poznato je kako Dinamova navijačka skupina Bad Blue Boysi ne gaje prijateljske veze s drugim navijačkim skupinama. No, PAO-vi ultrasi okupljeni pod nazivom Gate 13 su iznimka te pripadnici obje navijačke skupine odlaze na utakmice „prijateljskog kluba“, a često su na utakmicama dizali međusobne poruke podrške.

S druge strane, PAO i Dinamo, i njihove navijačke skupine, veže slična povijest borbe za demokratski ustroj kluba, protiv autokrata koji su ih u određenim trenucima njihove povijesti okupirali.

Također, za razliku od rivalskog Olympiakosa, PAO se kroz cijelu povijest smatrao „građanskim“ klubom, za kojeg su navijali Atenjani iz užeg centra ove starogrčke metropole. S druge strane, Dinamov prethodnik Građanski, koji je 1945. prisilno ukinut na krilima novog režima i na njegovom identitetu i simbolima nastao je Dinamo, je također smatran klubom svih građana Grada Zagreba. S razlogom je nadimak Dinama (prije toga Građanskog) „Purgeri“.

Tako će se Purgeri i Atenjani, Plavi i Zeleni, Boysi i Gate 13 večeras ponovo spojiti, ovaj puta na nogometno-navijačkom spektaklu na Šalati koji počinje u 19 sati. Cijena ulaznice iznosi 30 kuna.

(Foto: Futsal Dinamo/Pixsell/FB Athens-Wien-Zagreb)

 

 

 


Tagovi

izdvajamoDumitru MituGoran VlaovićIgor BišćanDinamo ZagrebPanathinaikos

Ostale Vijesti