Tri filmske priče: Tko su siromašni crkveni miševi koji kvare zabavu bogatima?

Vrijeme Čitanja: 6min | čet. 25.09.14. | 11:35

Mjesec dana prošlo je od starta sezone u Ligama petice, a na balu bogatih i moćnih ističu se tri 'zalutala' siromaha...

Paderborn, Leicester City i Eibar oduševljavaju ne samo javnost u svojim zemljama, nego i diljem Europe. Premalo je kola prošlo da bismo ih nazivali senzacijama, jer možda će na kraju netko od njih, možda čak i svo troje, završiti tamo odakle su i došli – u 2. ligi. Ipak, da zaslužuju dijelić naše pozornosti, definitivno zaslužuju. Tim više što su njihove priče uistinu posebne, pa i nesvakidašnje...

PADERBORN

Provincijski Paderborn iz istoimenog grada s oko 150 tisuća stanovnika ovoga ljeta po prvi puta je ušao u Bundesligu. Bolji 'entry' nisu mogli zamisliti, jer nakon četiri kola s učinkom 2-2-0 našli su se na vrhu ljestivce. Pothvat je tim veći i slađi ako se zna da su u isto vrijeme prošle godine bili na dnu 2. Bundeslige s obrnutim učinkom 0-2-2.

Paderbornu ulazak u Bundesligu nije bio cilj. Još manje imperativ. Glavna misija bila je opstati među drugoligašima, ali nakon što im je prošlosezonski rasplet donio kartu za elitu, nije im preostalo ništa drugo nego prihvatiti izazov. Zasukali su rukave i radili u tišini. Bez novca, ključno je naglasiti. Momčad Paderborna procijenjena je na tek nešto više od 22 milijuna eura, a godišnji proračun im je unatoč naglom skoku na 15 milijuna eura i dalje tri puta manji od prosjeka lige. Stadion prima 15.300 ljudi, a službene prostorije smještene su u stanu klupskog domara.

Ono čime je Paderborn fascinirao (pali tek u 5. rundi kod Bayerna) jest hrabar pristup i napadačka igra. Obično su novi prvoligaši teški bunkeraši, ali to nije stil Andrea Breitenreitera. Taj 40-godišnji trener-čudotvorac prethodno je amaterski Havelse uveo u 3. ligu, a sada svoju stručnost i talent potvrđuje i u Paderbornu. Napad i kontrapresing, tako bi se ukratko mogla sažeti njegova filozofija.

Igrački kadar? Baš niti jedno poznato ime. Paderborn radi probe i selekcije, tražeći igrače po nižim ligama. Uspjeli su otkupiti ugovor 22-godišnjeg Kachunge iz Borussije (M), koji već ima tri gola na kontu. Dortmund im je pak posudio 20-godišnjeg Duckscha, od kojeg se dosta očekuje u budućnosti. Za Moritza Stoppelkampa dali su 700 tisuća eura, što je njihov klupski rekord. Dojučerašnji igrač 1860 Münchena uzvratio je čudesnim golom s 82 metra udaljenosti protiv Hannovera.

Nevjerojatne su pak priče dvojice redovnih članova udarnih 11, lijevog beka Daniela Brücknera i veznjaka Suleymana Koca. Iskusni Brückner kao tinejdžer je bio bez doma, vucarajući se praznih džepova nakon što su ga roditelji izbacili iz kuće. Koc je pak gulio u 'ćuzi', jer je kao član oružane bande pljačkao kockarnice, zbog čega je u prosincu 2011. osuđen na tri godine i devet mjeseci zatvora.

LEICESTER CITY

U usporedbi s Paderbornom i vidjet ćete, pogotovo Eibarom, Leicester City je bogat. Ali stvarnost je drugačija kada stvari promatramo kroz premierligaški kontekst. Istina, Lisice su si ljetos priuštile proslavljenog Cambiassa koji sigurno ne igra za kikiriki, a čak 10 milijuna eura platili su napadača Ullou.

Leicester, kao i Paderborn, nakon pet kola ima učinak 2-2-1. Izgubili su samo od Chelseaja, a na svom King Power stadionu pokazali su se snažnim kraljevima, koji su prvo zaustavili Everton i Arsenal, pa utrpali pet komada Manchester Unitedu, iako su gubili 0:2 i 1:3!

Leonardo Ulloa trenutno je s pet golova prvi iza čudesnog Diega Coste. Po vlastitom priznanju, Argentinac je nekoć bio primoran prihvatiti poziv iz 2. španjolske lige kako bi osigurao ženu i kćer. Danas zabija Arsenalu i Man Unitedu! Ali, što tek reći na životni put njegovog napadačkog partnera Jamiea Vardyja?

Najkraće rečeno, od samog dna do vrha. I u ovom slučaju stvarno nije izlizana fraza. Vardy je krenuo u Sheffield Wednesdayu, no otpisali su ga kao 16-godišnjaka jer je bio „prenizak“. Ogorčen i frustriran, tinejdžer je utjehu tražio po ulicama i pubovima. Jednom prilikom bio je sudionik birtijske tuče, zbog čega je nakratko završio u zatvoru. Sud mu je naredio da mora nositi elektronsku narukvicu i svakog se vikenda do 18.30 javljati u policijsku stanicu.

Vardy se nakon jednogodišnje pauze vratio nogometu, u redovima devetoligaša Stocksbridge Park Steeelsa. Mnoštvo golova privuklo je skaute, a priča kaže da ga Sheffield United nije uzeo jer je na dvije, od osam utakmica na kojima su ga gledali, dobio crveni karton! 'Bad boy' grubog karaktera, iznimne brzine i dobre tehnike zato je trebao sedmoligašu Halifaxu, koji ga je platio 15 tisuća funti. Godina dana bila je potrebna Vardyju da zapne za oko petoligašu Fleetwood Townu, gdje je u sezoni zabio 31 gol u 36 nastupa, te zaradio transfer u tada drugoligaši Leicester City.

Lisice su Vardyja platile milijun funti, čime je postao najskuplje plaćeni amaterski igrač u povijesti engleskog nogometa. Među 'profićima' nije najbolje krenuo, zvižduci s tribina iritirali su ga u toj mjeri da je zatražio izlazni transfer – bilo gdje! No u njega je vjerovao trener Nigel Pearson, koji mu je protiv Manchester Uniteda pružio šansu za prvim premierligaškom startom.

Na ukazano povjerenje, bivši huligan iz 9. lige uzvratio je - protiv Falcaa, Rooneya i društva - s golom, dvije asistencije i dva izborena penala. Dokaz da svatko zaslužuje drugu šansu.

EIBAR

Nakon prethodne dvije filmske priče, evo i treće. S romantičnom konotacijom, uz dozu prkosa, inata i otpora. Sustavu i povlaštenima. Junak je Eibar, maleni klub iz istoimenog baskijskog gradića s 27.000 ljudi, te sićušnim stadiončićem za šest tisuća gledatelja.

Eibar je tijekom povijesti igrao po nižim španjolskim ligama, da bi prošle sezone zablistali u Segundi i izborili povijesni plasman u Primeru! No umjesto slavlja, uslijedila je žestoka borba da bi zaista i zaigrali s najboljima.

Naime, čelnici Saveza počeli su se igrati pravilnika i Eibaru htjeli zabraniti ulazak u Primeru zbog premalenog proračuna (!?), iako je njihovo poslovanje bilo uredno i likvidno. Paradoksalno u državi koja, javna je tajna, oprašta stotine milijuna eura duga Real Madridu i Barceloni. I u kojoj se unatoč famoznom kraljevskom dekretu iz 1999. godine, čiji je cilj bio spriječiti bankrote klubova, već dogodilo (pro)padanje Deportiva, Malage i Valencije. I niza drugih, da se razumijemo. Ovo su samo najpoznatiji primjeri.

Kažu da se ne valja s rogatima bosti, a to se potvrdilo i na primjeru Eibara. Tvrdi i ponosni Baski uzvratili su internetskim projektom „Spasimo Eibar“, kojim su dionice kluba mogli kupiti baš svi diljem svijeta po cijeni od 50 eura za jednu dionicu. Pokazalo se da nogometni romantici nisu izumrla vrsta, pa je Eibar nakon 2-3 mjeseca akcije prikupio potrebnih milijun i 800 tisuća eura. Tako sada imaju 10 tisuća članova u 50 država!

Jasno, love za pojačanja nije bilo. U borbu sa španjolskom kremom Eibar je krenuo s prošlosezonskim kadrom, uz nekoliko posuđenih igrača. Solidno su isposlovali dolaske Didaca Vile (Milan), Manu del morala (Sevilla), Nieta (Barcelona), Ekize (Athletic Bilbao) i Piovaccarija (Sampdorija).

Već na otvaranju Eibar je srušio susjedni, puno slavniji i bogatiji Real Sociedad s 1:0. U pet kola osvojili su sedam bodova, podbacivši tek protiv Deportiva na svom terenu (0:1), u prvoj utakmici u kojoj su bili favoriti. No to su sasvim normalne, 'dječje' bolesti...

Posebno impresivna jest činjenica da je Eibar u prva četiri susreta startao s 11 domaćih igrača. Oni ne provode radikalnu politiku 'cantere' kao Athletic Bilbao, dakle bilo je tu i Baska i Španjolaca. Tek sinoć je protiv Villarreala (1:1) premijerno krenuo jedan 'ne-Španjolac'. Bio je to Boateng, veznjak iz Gane.

Na rosteru Eibara jedina koliko toliko poznata imena su posuđeni igrači. Ostali su tu već godinama, a većini je ovo vrhunac karijera. Recimo, Javier Lara koji je zabio fenomenalni prvijenac Eibara u Primeri za povijesnu pobjedu nad Sociedadom profesionalac je postao tek s 24 godine u Elcheu. A kapetan Txema Anibarro je pak prvi profi ugovor potpisao u 30. godini, baš s Eibarom...

Paderborn, Leicester, Eibar, naš naklon imate!

 


Tagovi

PaderbornLeicesterJamie VardyLeonardo UlloaEibarizdvajamo

Ostale Vijesti