TOP I FLOP: Analizirali smo dosadašnji tijek kvalifikacija za SP - evo ugodnih i neugodnih iznenađenja!

Vrijeme Čitanja: 6min | pon. 14.11.16. | 19:27

Srbija, Švicarska i Slovenija s jedne, a Češka, Austrija i Rumunjska s druge strane...

Četiri kola prošla su u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2018. godine i sada slijedi pauza do kraja trećeg mjeseca. Ipak, ovo je već sasvim dovoljan „uzorak“ za analizu dosad viđenog te najavu onoga što nas čeka na proljeće.

Nekoliko je reprezentacija koje su ugodno iznenadile u ran(ij)oj fazi kvalifikacijskog ciklusa, još više onih koje su podbacile, a mi smo odlučili izdvojiti po tri pozitivna i negativna primjera.

UGODNA IZNENAĐENJA:

SRBIJA

Srbije nema na velikom natjecanju još od 2010. godine kada su nastupili na SP-u u Južnoafričkoj republici. Poznato je s kakvim se sve problemima suočavaju naši istočni susjedi – kult reprezentacije kod njih odavno ne postoji, muči ih trula atmosfera u i oko nacionalne momčadi pa čak i unutar svlačionice zbog čega su u prošlosti otkazivali mnogi igrači, tu je kriza vodstva, česte pogreške s odabirom izbornika, redoviti huliganski ispadi, politika općenito...

Uoči kvalifikacija na klupu je sjeo Slavoljub Muslin, čovjek s pregršt iskustva i rada po inozemstvu, iza kojeg su ipak daleko najbolje godine trenerske karijere. Netko će reći da je „trener starog kova“, pomalo i zastario, no očito je da je baš takav čovjek trebao reprezentaciji Srbije.

Još se privikavaju na njegovu igru s trojicom u zadnjoj liniji, baš je ta obrana najslabiji dio momčadi, ali zato se Srbi izvlače na napadački potencijal koji je uistinu izniman. U lidera se prometnuo Dušan Tadić iz Southamptona, oko njega se sve vrti, a za hrvanje i rušenje suparničkih obrana zadužen je i Aleksandar Mitrović, koji u posljednje vrijeme igra sve bolje za Newcastle, a zabio je i već tri pogotka u kvalifikacijama. 

Baš je njegov kasni gol kod Walesa za 1:1 ostavio Srbe pomalo i u euforiji, no upravo je ta utakmica najbolji pokazatelj koliko još uvijek idu u "ekstreme", ove ili one vrste. Zasad su ugodno iznenađenje, ali jedan krivi korak može dovesti do „autodestrukcije“, kojoj su često skloni. I onda bi sve moglo otići u vjetar.

Inače, prije remija u Walesu doma su igrali s Irskom 2:2 na startu kvalifikacija, da bi onda neočekivanim stilom preskočili gostovanje na istoku Europe, gdje su niz puta kiksali. Pobjedi 3:0 kod Moldavije ekspresno su nadodali i domaći trijumf 3:2 protiv Austrije koji im je dao krila. Ostanu li na zemlji, jer još daleko su od bilo čega, mogli bi vrlo brzo i do vrha ljestvice, na kojem im Irci zasad bježe za dva boda.

Srbiji se raspored „otvara“ i ključnima se nameću iduće tri utakmice: kasni ožujak donosi gostovanje u Gruziji gdje će biti na novom „ispitu zrelosti“, a onda im slijede dvije domaće utakmice, Wales u lipnju i Moldavija u rujnu. Uzmu li devet od devet, to će biti potvrda da su napokon sazrijeli.

ŠVICARSKA

Nakon razočaravajućeg nastupa na Euru i ispadanja od Poljske u osmini finala, Švicarci nisu mijenjali izbornika. Nastavili su vjerovati Vladimiru Petkoviću i plodovi strpljivosti već se vide. Švicarska je, uz Njemačku i Belgija, jedina reprezentacija s maksimalnim učinkom.

Ciklus su otvorili na najbolji mogući način, domaćom pobjedom nad Portugalom 2:0, da bi u listopadu u tri dana uzeli šest gostujućih bodova. Slavlja kod Mađarske i Andore prometnula su ih u vodeću reprezentaciju skupine, a godinu su zaključili rutinskom pobjedom nad Farskim Otocima.

Nije nemoguće da se sjajan niz produži na čak osam pobjeda, jer i Švicarskoj se „otvara“ raspored – u ožujku će dočekati Latviju, u lipnju idu na Farske Otok, krajem kolovoza stiže im Andora, a početkom rujna gostuju kod Latvije. Sa četiri pobjede, što je realno očekivati, eto ih praktički u Rusiji.

SLOVENIJA

Slovenci su kvalifikacije otvorili razočaravajuće, remijem kod Litve, gdje su zapravo slavili bod s obzirom da su ga uhvatili u 93. minuti nakon što su gubili 0:2. Nekoć proslavljeni izbornik Srećko Katanec našao se na udaru javnosti, ali ubrzo je uspio mobilizirati momčad i u iduće tri utakmice uzeti sedam bodova bez primljenog gola.

„Uno-zero basta“ filozofijom doma su uzeli dvostruko vrijednu pobjedu protiv Slovačke, a neki dan na isti način su slavili i na Malti. U međuvremenu su u Stožicama igrali 0:0 s Engleskom, mogli su tu uzeti i senzacionalnu pobjedu, vjerujemo da se sjećate one čudesne obrane Harta...

Jasno, kod Slovenaca sve polazi od čvrste defenzive. Na golu je ponajbolji vratar svijeta Jan Oblak, a obranom komandira vječni Boštjan Cesar. Jako su iskusni u zadnjoj liniji kojoj pomaže i zadnji vezni Rene Krhin s iskustvom Serie A i Primere, dok u ofenzivnom segmentu sve polažu u individualne kvalitete Verbiča, Birse, Kampla... A pogotovo Josipa Ililčića, njihova i dalje najboljeg igrača.

Mali minus je nedostatak rasnog centarfora – Novakoviča su stigle godine, Berića često muče ozljede, Šporar je još mlad i slabo igra u Baselu, a Bezjak ipak nije golgeter na reprezentativnom nivou kao što je to bio u HNL-u u dresu Rijeke.

Slovenci krajem ožujka imaju gostovanje kod Škotske, gdje ni bod ne bi bio loš, no protiv posustalog suparnika idealno bi bilo uzeti sva tri boda. Nakon toga u lipnju će imati domaći zicer s Maltom, a puno toga će otkriti gostovanje u Slovačkoj početkom rujna.

NEUGODNA IZNENAĐENJA:

ČEŠKA

Česi su najavljivani kao potencijalni „dark horse“ Eura, no ispali su već u skupini. Potom su promijenili izbornika, ali razočaranja su se nastavila i pod vodstvom iskusnog Karela Jarolima.

Krenulo je sa samo 0:0 pred domaćim navijačima sa Sjevernom Irskom, a nastavilo se stradavanjem kod Njemačke gdje su bili potpuno nedorasli. Potom nisu uspjeli zabiti niti Azerbajdžanu, Prosinečki i njegovi momci također su na češkom tlu izvukli 0:0...

Prvi golovi, a pobjeda 2:1 nad još jednim razočaranjem Norveškom, stigli su tek u 4. kolu. Tračak nade postoji, ali realno su ovo izgubljene kvalifikacije. Šteta, jer određeni potencijal zasigurno postoji.

AUSTRIJA

I Austrijanci su podbacili na Euru, preciznije bili su ponajveće razočaranje. No, malo tko je mogao očekivati da će sa slabim igrama nastaviti i u novim kvalifikacijama. A poslije četiri kola imaju samo četiri boda, te ozbiljno zaostaju za Walesom, a pogotovo Srbijom i Irskom.

Počelo je dobro, pobjedom na nezgodnom gostovanju u Gruziji, no onda je Austrija u tri dana uzela samo bod protiv Walesa i Srbije. Primili su pritom pet golova, a novi udarac doživjeli i studenom, izgubivši kod kuće od Irske 0:1.

Izgubljene kvalifikacije i za njih.

RUMUNJSKA

Rumunjski nogomet je već duže u krizi, a činilo se da bi ih nastup na Euru možda mogao malo pokrenuti, barem na reprezentativnom nivou. Francuzi su ih srušili tek u 90. minuti, sa Švicarcima su remizirali, a onda su – kada im je trebala pobjeda – minimalno izgubili od Albanaca.

Od toga poraza očito se još nisu oporavili. Može se prijeći preko 1:1 doma sa Crnom Gorom na startu kvalifikacija, tim više što je uslijedila neočekivano lagana pobjeda kod Armenije 5:0.

Tamo su od 2. minute imali igrača više i čini se da je to bio jedini razlog petarde. Poletjeli su i u iduće dvije utakmice doživjeli razočaranje. Prvo su tri dana nakon Armenije odigrali 0:0 kod Kazahstana, da bi u studenom doma doživjeli potom od Poljske – 0:3.

Sa samo pet bodova daleko su od bilo kakvih kombinacija. Poljska je vodeća s 10, istina je da im Danci bježe za tek jedan, a Crna Gora za dva boda. No, Danska ipak pokazuje znakove buđenja, a Crna Gora je odradila jače utakmice koje poljuljanim Rumunjima tek slijede.

Germanijak pratite i na našoj Facebook stranici!

(Foto: Action Images)


Tagovi

izdvajamoRumunjska nogometna reprezentacijaAustrijska nogometna reprezentacijačeška nogometna reprezentacijaSlovenska nogometna reprezentacijaŠvicarska nogometna reprezentacijasrpska nogometna reprezentacija

Ostale Vijesti