Tko je Aymeric Laporte i zašto je City razbio transfer rekord na stopera bez reprezentativnog nastupa?

Vrijeme Čitanja: 4min | pet. 02.02.18. | 19:48

Sve što trebate znati o Pepovom novom ljubimcu.

Što uopće znači „juego de posicion“? Iza španjolske sintagme kojom se, opravdano ili ne, vole razbacivati, istinski ili hinjeni, nogometni kužisti i stručnjaci, krije se jednostavan pojam – pozicijska igra. Naravno, kao svaka ideja, juego de posicion ima bogatu i premreženu povijest – od devetnaestostoljetnog dodavačkog nogometa škotskog Queen's Parka, preko Michelsovog Ajaxa do Crujffove Barcelone. Danas se etiketa pozicijske igre lijepi na momčad koju u tom trenutku trenira Josep Guardiola.

U svojoj osnovici riječ je o jednostavnoj ideji – ofenzivnom konceptu nogometne igre baziranom na strukturi, obrascima i automatizmu. Guardiola to postiže dijeljenjem terena na zone – vertikalno i horizontalno. Ideja je promatrati teren kao jednu veliku strukturu, i, shodno tome, pozicionirati igrače ne bi li se ostvarila prostorna i brojčana superiornost u igri. Drugim riječima, kao što je Guardiola sam rekao, pozicijska igra je alat kojim on pomaže svojim igračima da prenesu loptu u protivnički kazneni prostor – nakon toga, na njima je da postignu pogodak.

Upravo kroz takvu fundamentalnu trenersku logiku treba promatrati nedavni rekordni transfer Aymerica Laportea u Manchester City. Francuz je nedavno postao najskuplje pojačanje u povijesti Cityja, čiji je potpis koštao 65 milijuna eura. Međutim, zašto se Guardiola odlučio izdvojiti tu vrtoglavu svotu za stopera Athletic Bilbaa koji, nakon više od 200 seniorskih nastupa, i dalje nema niti jednu utakmicu za reprezentaciju Francuske?

Laporte je brz, čvrst i ima kvalitetu više s loptom u nogama. Istovremeno je poznat po povremenim pogreškama, te ove sezone nije u posebno dobroj formi. Podsjeća li vas to na nekoga? John Stones bio je u identičnoj situaciji, a sada je jedan od najboljih stopera lige.

Međutim, upravo su Laporteova inteligencija u pozicioniranju i, prije svega, sjajan pas i igra s loptom u nogama razlozi zašto je Guardiola probio klupski rekord za 23-godišnjeg stopera. Nije teško niti vidjeti zašto – sa igračem poput Laportea, City postaje puno nepredvidljiviji u fazi napada, a sa dva stopera koja mogu iznijeti loptu iz svoje polovice, nebesko plavi imaju rezervni plan u izgradnji igre. Ukoliko su de Bruyne i David Silva visoko, a Fernandinho pokriven, Laporte i Stones ne moraju panično ispucavat loptu nego i samo započet napad Cityja. Nadalje, budući da je jedna od osnovnih karakteristika pozicijske igre polivalentnost igrača i mogučnost igranja na više pozicija, Laporteovi talenti mogu biti izmjenjivi sa Fernandinhovim. Ukoliko se Brazilac, kao što često voli, spusti u zadnju liniju, Laporte može zakoračit u sredinu terena, gdje njegov pregled igre i sjajan pas mogu doći do izražaja.

Sve to Manchester City čini jako teškim za pročitat i još težim za obranit se. Ukoliko zatvorite njegove plejmejkere, Laporte i Stones su slobodni organizirati igru; ukoliko zatvorite stoperski dvojac, ostavljate prostor Silvi i de Bruyneu, a znamo kako to najčešće završi.

Laporte je u dosadašnjoj karijeri skupio preko 200 nastupa, ali je igranje u Bilbau imalo i svoje nedostatke – Francuz nije osvojio niti jedan trofej u karijeri, a, za razliku od, recimo, manje talentiranog Adila Ramija, nije nikada zaigrao niti u dresu Trikolora, djelomično i zbog toga što je u Athleticu većini trenera, nezasluženo, preletio ispod radara. U dresu Cityja neće imati takvih problema, iako će svaka njegova pogreška, svaki pas koji završi u protivničkim nogama biti pod povećalom.

Međutim, njegova statistika već sada pokazuje da neće, čak i uz nešto lošiju formu ove sezone, imati puno problema prilagoditi se razini na kojoj igraju Nicolas Otamendi i John Stones. Njegovih 0.4 ključnih dodavanja po utakmici bolji su od obojice, jednako kao i dva uspješna klizeća starta po utakmici, a u presretanim loptama je bolji od Stonesa i tek nešto slabiji od Otamendijevih 1.8 po utakmici.

Iznos njegovog transfera možda je pretjeran, ali u ovoj stihijskoj eri nogometnog tržišta ekstra talenti poput njega neminovno će koštati puno. S druge strane, Guardiola je dobio igrača kojeg je htio, prototipnog Pepovog igrača – polivalentnog, inteligentnog, tehnički potkovanog i, prije svega, spremnog da se prilagodi njegovoj ideologiji nogometne igre. Uz iznimku Ajaxovih nizozemskih mega-talenata Mathijsa de Ligta i Frenkieja de Jonga, ne postoji mladi stoper na svijetu koji ispunjava sve uvjete juego de posiciona poput Aymerica Laportea.

U partnerstvu sa jednako sofisticiranim Johnom Stonesom, Aymeric Laporte bi mogao tvoriti jedan od najboljih stoperskih dueta Europe, prije ili kasnije. Ne sumnjamo da neće dugo čekati niti da obuče francuski plavi dres.

Piše: Luka Kostić

(Foto: Action Images)


Tagovi

Aymeric LaportePep Guardiola

Ostale Vijesti