Svi očekuju novi duel Klopp vs. Pep, ali što će biti iza njih: Chelsea i Spursi trošili, Arsenal bio mudar, a Ten Hag uvodi reda na Old Trafford
Vrijeme Čitanja: 5min | sub. 06.08.22. | 08:05
Bit će zanimljivo pratiti i koliko mogu milijarderi iz Newcastlea, ali i tko će u konkurenciji Bournemoutha, Fulhama i Southamptona ispasti iz lige
Iako će mnogi pokušati osporiti tu tezu, okršaj Manchester Cityja i Liverpoola je - čisto nogometno gledano – ponajbolji derbi modernog kova koji se može pogledati na planetu nogomet. I ako Premier liga nastavi vožnju po zadanim šinama, i ove sezone će se borba za titulu odvijati upravo između ta dva kluba. Nije to nikakvo revolucionarno otkrivenje, borbu Klopp vs Guardiola do zadnjeg kola ionako predviđa većina eminentnih poznavatelja otočkog nogometa.
Znamo da su oba kluba doživjela određeni facelifting ovog ljeta, Građani su petrodolare iskoristili kako bi na Etihad priveli norvešku gol mašinu Erlinga Haalanda, dok su Redsi ostali bez usluga Sadija Manea, da bi u njegove kopačke uskočio Benficin potentni napadač Darwin Núñez.
Ali oni su ionako priča za sebe. Možda je još zanimljivije ono što će se događati iza njihovih leđa. Pa da uskočimo u malo alternativnije vode.
Chelsea se ovog ljeta ponašao poput kakve razuzdane namiguše koja se želi svidjeti svima u društvu. Raheem Sterling, Kalidou Koulibaly, Carney Chukwuemeka su najrazvikanije prinove, a bilo bi toga i još da se „uskrsnula“ Barcelona nije umiješala u valjda svaki transfer Plavaca.
Novi vlasnik Ted Boehly je krenuo u svjesnu ofenzivu kako bi pod a) – pokazao navijačima da misli ozbiljno i time kupio njihovu naklonost te pod b) – pružio Thomasu Tuchelu dovoljno vatrene moći da se pokuša ugurati u borbu za prvaka. No, kako je strateg Kovačićevog Chelseaja i sam rekao nakon teških stradavanja u pripremnom razdoblju, momčad mu je daleko od borbene spremnosti. Pitanje je samo koliko će uštimavanje potrajati i hoće li City i Liverpool već za to vrijeme odmagliti na nedostižnu prednost.
Kada smo već kod mahnitog šopingiranja, vulgarno bi bilo zaobići Antonija Contea i njegovu maničnu kupnju tijekom tekućeg prijelaznog roka. Tottenham možda nije baratao ciframa kakvima su njihovi južni susjedi, ali kada je Talijan na otvaranju prijelaznog razdoblja zavapio da mu trebaju pojačanja, riječi su stigle do ušiju njegovih poslodavaca. Richarlison, Bissouma, Spence, Forster, Lenglet te Ivan Perišić su igrači koji će iduće sezone odijevati dres Spursa. Znači li to da će se osim onog impresivnog Audi kupa trofejne vitrine popuniti s još srebrnine, tek ćemo doznati.
Ostanimo još malo u sjevernom Londonu u kojemu se nekako potiho sklapala momčad po guštu Mikela Artete. Kao plakatno lice ovog novog, poboljšanog Arsenala (spremnog za trofeje!?) stigao je Gabriel Jesus. Brzonogi Brazilac je već tijekom priprema pokazao klasu i najavio kako bi mogao isplatiti ovih 50 i kusur milijuna eura koliko je sjelo na račun Cityja. Iz istog smjera je stigao i Oleksandr Zinčenko, a iz Porta je došao Fabio Vieira.
Arteta se pojačao na kritičnim mjestima, nije da se štedjelo na igračima i sada „malom Guardioli“ igrači moraju početi vjerovati i prihvaćati njegove ideje. Tijekom pripremnog perioda je to dosta ohrabrujuće izgledalo.
Što se, međutim, ne može reći za Manchester United. Ništa na Old Traffordu ovih dana ne djeluje ohrabrujuće. Klupski čelnici (ali i sponzori) drhte pred odlukom Cristiana Ronalda. Pitanje ostanka portugalskog superstara je goruća tema u crvenom dijelu Manchestera. OK, to i dovođenje Frenkieja de Jonga. Trener Erik ten Hag je već pod povećalom, engleski mediji pažljivo prate njegov odnos s CR-om i način na koji Nizozemac hendla situaciju s portugalskim superstarom. Ronaldo je odigrao poluvrijeme prijateljske utakmice protiv Rayo Vallecana pa onda poveo veselo društvo od nekolicine suigrača desetak minuta prije kraja sa stadiona. Ten Hagu se, logično, takva avantura nije pretjerano svidjela. Pa se onda drznuo poručiti Ronaldu da se mora dovesti u formu potrebnu za igru u Unitedu.
Vragovi su uspjeli nešto i tržiti, Ten Hag je zavirio u svoju domaću ligu pa od Ajaxa otkupio Lisandra Martineza, a od Feyenoorda Tyrella Malaciju. Stigao je i Christian Eriksen iz Brentforda. A pitanje je hoće li uopće stići De Jong...
Poprilično zanimljivo će biti i iza leđa „velike šestorke“. Glavno pitanje je hoće li Newcastle profitirati od svojih bezobrazno bogatih saudijskih vlasnika. Ne, jasno da Kylian Mbappé nije sletio u sjeveroistočnu Englesku, pa se čini kako Svrake moraju prvo bolovati od sindroma Man. Cityja koji isprva također nije mogao do najvećih zvijezda. U Newcastle su stigli Sven Botman, Nick Pope, Matt Targett i Elliot Anderson s kojima bi se klub mogao držati negdje na sredini prvenstvene ljestvice.
Malo iznad njih bi trebao biti Moyesov West Ham. Čekićari su bili blizu u posljednje dvije sezone da se uguraju među šestorku. Londonski klub se tijekom prijelaznog roka uspio oduprijeti želji da proda najvrjedniji eksponat iz svog izloga – Declana Ricea pa je onda potrošio nešto preko 70 milijuna eura na Sassuolovog napadača Gianlucu Scamaccu te Rennesovog stopera Nayefa Aguerdu. Možda im ove sezone pođe za rukom iskočiti među najboljih šest premierligaša...
Spustimo li se prema dnu tablice, tamo bi na koncu trebali pronaći Bournemouth, Fulham te Nottingham Forest i Southampton. Ta četiri kluba imaju naoko najtanje rostere i među njima bi se trebalo odlučivati o putnicima u Championship, s tim da je najveća nepoznanica friško promovirani Notthingham. Legendarni klub je, naime, doveo čak 12 igrača ovog ljeta zbog čega će ih biti zanimljivo pratiti tijekom sezone.
Premier liga, 1.kolo
Petak, 4. kolovoza
Crystal Palace – Arsenal, 0:2
Subota, 5. kolovoza
Bournemouth – Aston Villa, 16.00
Tottenham – Southampton, 16.00
Nedjelja, 6. kolovoza
West Ham – Manchester City, 17.30
*Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. Igraj odgovorno. 18+