Paul Terry/NEWSCOM
Paul Terry/NEWSCOM

Što dobiješ za 675 milijuna eura? Sredinu premierligaške tablice i 'školovanje' u Ligi prvaka

Vrijeme Čitanja: 3min | čet. 13.04.23. | 11:14

Chlesea je, nije nikakva znanost, jednostavno loš. Boehly je nakupovao more skupocjenih igrača ili bolje rečeno preplaćenih prinova koje su unazadile igru londonskog sastava.

Stvarno je sramotno koliko malo danas dobiješ u nogometu za 675 milijuna eura. Evo, primjerice, pitajte samo multimilijardera i vlasnika Chelseaja Todda Boehlyja. Nesretnik je u godinu dana spiskao oveće bogatstvo, a zauzvrat mu klub pleše po sredini premierligaške tablice, dok je njegovu skupocjenu momčad sinoć školovao madridski Real u četvrtfinalu Lige prvaka u utakmici u kojoj su Plavci mogli i puno teže stradati. Ali, eto, uljudni Madriđani nisu htjeli dodatno napakostiti jadnom Boehlyju.

Da nije riječ samo o 'umjetničkom dojmu', potvrđuje i gola statistika. Rafalna paljba Madriđana krenula je od prvog sučevog zvižduka, sijevalo je sa svih strana, a pedantni statističari su izračunali da je Real zabilježio osam udaraca u okvir vrata Chelseaja u prvom poluvremenu.

Nije Chelsea bio jalov samo pred svojim vratima – u suparničkom kaznenom prostoru je bio čak i sterilniji. Vinicius Junior, koji, uzgred rečeno, izrasta u ponajbolje krilo svijeta, imao je ukupno 19 dodira s loptom u protivničkom kaznenom prostoru, dok je cijela momčad Chelseaja imala deset dodira u kaznenom prostoru Madriđana.

A što tek misli Boehly kada pogleda zadnje četiri utakmice svog sastava pa si posvijesti da Chelsea protiv Aston Ville, Liverpoola, Wolverhamptona i sada Reala nije uspio postići pogodak, što mu se dogodilo prvi puta još od prosinca 1993. Inače, Chelsea je prema Transfermarktu gotovo 150 milijuna eura skuplji od Reala...

Chlesea je, nije nikakva znanost, jednostavno loš. Boehly je nakupovao more skupocjenih igrača ili bolje rečeno preplaćenih prinova koje su unazadile igru londonskog sastava. Kvragu, radi se o momčadi koja je prije dvije godine osvojila Ligu prvaka, a koja se sada ne može sastati s nogometom.

Pa koji je onda Boehlyjev naredni potez? Ako je suditi po dosadašnjem uzorku njegovog djelovanja, Amerikancu je prva pomisao vjerojatno dodatno potrošiti, dovesti još ponekog kapitalca, a o prenapuhanosti plaća, budžeta i kršenju financijskog Fari playa razmišljati kasnije. Već je ionako do sada dokazao kako ima vrlo kreativne financijske meštre u svom kutu…

Logika, pak, nalaže da Boehly mora jako dobro promisliti o sportskoj politici svog kluba. Prvenstveno da pronađe najkvalitetnije trenersko rješenje, ali i čovjeka koji će znati kako mudro gospodariti, očito nepresušnim izvorom bogatstva.

Frank Lampard je ikona kluba, čovjek kojeg svi na Stamford Bridgeu obožavaju. I možda uistinu jednog dana postane trener vrijedan vođenja kluba svog života. No, u ovom trenutku Lampardove trenerske vještine nisu niti izbliza kadre nositi se s klubom kakav je Chelsea. Hrabro je uskočio u ulogu vršitelja dužnosti i samo ga nekakvo čudo u vidu osvajanja Lige prvaka može duže od lipnja zadržati na kupi. Prvi korak prema tom, malo vjerojatnom scenariju, je i da sam povjeruje u ono što je rekao nakon sinoćnjeg poraza.

„Posebne stvari se mogu dogoditi na Stamford Bridgeu. Moramo vjerovati. Vrata su otvorena i sada je pitanje želimo li ih dodatno otvoriti ili ne. Ovaj rezultat je realan. Ali tu je u igri za nas još puno toga. Imamo manjak vjere u svoje mogućnosti, igrači ne znaju koliko su dobri“, rekao je Lampard.

Treća opcija za Boehlyja bi bila da se svima zahvali i izvjesi klub na prodaju. No to je i najmanje izgledan scenarij, budući da je američki biznismen u nekoliko navrata istaknuo kako planira biti dugoročno u Chelseaju.

Što će Boehly učiniti, tek ćemo saznati. Ali situacija je nezavidna. Chelseaju prijeti jedna od gorih sezona u posljednje vrijeme i, iz ove perspektive, ne mogu mu pomoći niti nevjerojatno duboki džepovi rastrošnog gazde.



Tagovi

Liga prvakaChelseaTodd BoehlyFrank Lampard

Ostale Vijesti