Robert Anic/PIXSELL
Robert Anic/PIXSELL

Spektakl je u najavi pa se prisjetimo prošlosti

Vrijeme Čitanja: 4min | pon. 02.08.21. | 13:39

Kako su igrali Dinamo i Crvena zvezda?

Prođe li Dinamo u predstojećem dvomeču Legiju, a Crvena zvezda moldavski Sheriff Tiraspol čeka nas spektakl. Borba za skupine Lige prvaka svest će se u dvomeč starih rivala koji su obilježili početak devedesetih i kraj jugo lige.


Gledajući međusobni omjer velike četvorke jugoslavenskog nogometa Crvena zvezda je najuspješniji klub, a tome valja dodati i Ligu prvaka '91. u Bariju čiju su 30-godišnju obljetnicu obilježili nedavno. Prvak Srbije i dalje je jedan od jačih klubova na ovim prostorima, a prošle godine stigli su do 1/16 finala Europske lige odakle su ispali na račun gola u gostima. 2:2 u Beogradu i 1:1 u Milanu nisu bili dovoljni za prolaz.

Dinamo je s druge strane dogurao do četvrtfinala Europske lige izbacivši senzacionalno Tottenham u sad već kultnoj i inspirativnoj utakmici Mislava Oršića na Maksimiru te ispao od Villarreala u četvrtfinalu. Osvojili su i titulu prvaka, četvrtu u nizu od 2016./17. kada je Rijeka na kratko prekinula dominaciju Modrih.

No vratimo se mi na neka prošla vremena koja se i danas zazivaju romantičarski kada su ove dvije momčadi igrale derbije, a kako smo već spomenuli poseban rivalitet krenuo je od 80-ih godina prošlog stoljeća i trajao do raspada Jugoslavije. Ove utakmice često su imale i političku konotaciju, ali s nogometne strane često su pružale navijačima nogometnu poslasticu.


Crvena zvezda i Dinamo odigrali su 105 međusobnih utakmica, što prijateljskih, što službenih. Dinamo je slavio u njih 34, dok je Zvezda bila bolja u 38 susreta, a 33 utakmice završile su bez pobjednika.

Posebno se ističu tri utakmice u povijesti dvoboja ova dva kluba – '82., '90. i '91.

U veljači 1982. godine odigrana je vjerojatno jedna od važnijih utakmica u Dinamovoj povijesti, a to je i godina koja je bila od iznimne važnosti za Modre. Godina kada se naslov prvaka vratio u Zagreb nakon 24 godine. Prohladne veljače '82. godine okupilo se oko 60 tisuća gledatelja nabrijanih optimizmom poslije izjava stratega s bijelim šalom Miroslava Ćire Blaževića, čija je slava tada rasla zbog dobrih rezultata Dinama. Dinamo je u toj utakmici slavio s 3:0 golovima Snježana Cerina i dva Zlatka Kranjčara, a ta utakmica se smatra prekretnicom u Dinamovoj povijesti i ključnom u osvajanju naslova te sezone.


Samo tjedan dana od prvih višestranačkih izbora u Hrvatskoj na kojima je premoćno pobijedila opcija koja je zagovarala neovisnost Hrvatske igrao se derbi Dinama i Crvene zvezde. Tog 13. svibnja derbi nije odigran na Maksimiru zbog navijačkih izgreda, a sami događaj američka televizijska kuća CNN je uvrstila među pet nogometnih utakmica koje su promijenile svijet. Razbijanja na tribinama, probijanja ograda, upad na teren i reakcija udaranja milicionera tadašnjeg kapetana Modrih Zvonimira Bobana obilježili su ovu utakmicu.

„Što su radili našim navijačima, to je za svaku osudu. U isto su vrijeme navijači Crvene zvezde, koji su sve to izazvali, sjedili mirno kao u galeriji. Pokušao sam zaštititi jednoga našeg navijača, ali sam dobio pendrekom po glavi pa sam u afektu vratio“, govorio je Boban nakon utakmice.

Utakmica je kasnije je registrirana pobjedom gostiju 3:0 bez borbe. Maksimirski je klub na kraju kažnjen tako da je dvije prvenstvene ili kup utakmice u statusu domaćina morao odigrati izvan Zagreba. Kasnije je te dvije utakmice odigrao kao domaćin na riječkoj Kantridi. Crvenoj zvezdi prvotna je kazna od dvije domaće utakmice izvan Beograda zamijenjena novčanom sankcijom. Boban je, među ostalim, kažnjen i tako što nije mogao sudjelovati na Svjetskom prvenstvu u Italiji mjesec dana kasnije. Prvotna kazna od devet mjeseci zabrane nastupa kasnije mu je smanjena na četiri mjeseca što je značilo da je pravo nastupa stekao 18. rujna, dakle nakon SP-a i dan uoči Dinamove prve utakmice protiv Atalante u Bergamu.


Ako dođe do duela Dinama i Crvene zvezde to će biti prve utakmice između ova dva rivala nakon 18. svibnja 1991.

U 33. kolu tadašnjeg prvenstva države Zvezda je već bila praktički prvak, a tada vrlo jaki Dinamo lovio je drugo mjesto ispred Partizana. Plavi su te sezone imali iznimno jaku momčad, u napadu su igrali Davor Šuker i Kujtim Shala, iza njih vezom je ordinirao Zvonimir Boban, na golu je stajao Dražen Ladić, a u kadru su još bili Slavko Ištvanić, Željko Adžić, Željko Petrović, Gregor Židan, Saša Peršon, Primož Gliha…


Zvezda je u jesenskom dijelu prvenstva u Beogradu slavila 3:1, a tri kola prije kraja na Maksimiru igrala se utakmica pod najvišim tenzijama. Tada najjača Zvezda u povijesti (Prosinečki, Pančev, Jugović, Belodedić, Mihajlović, Savičević - potonja dvojica nisu igrali dvoboj na Maksimiru) je u utakmicu ušla furiozno, Darko Pančev zabio je golove u 6. i 14. minuti, no u 17. Dinamo je dobio penal kojeg je realizirao Davor Šuker. Do kraja poluvremena (44') Josip Gašpar zabio je za 2:2. Taj rezultat na semaforu stajao je do 89. minute, Šuker je centrirao s desne strane, Gregor Židan glavom prvo pogodio Stevena Stojanovića, a onda i zabio iz odbijanca te otrčao na 'eruptiranu' južnu tribinu na kojoj su se tada nalazili Bad Blue Boysi.

Dinamo bilježi posljednju pobjedu u susretu protiv najvećeg i najljućeg rivala, a hoće li se ponovno susresti, prvo na stadionu Rajko Mitić, a onda i na Maksimiru, trebat ćemo pričekati desetak dana.


Tagovi

Dinamo ZagrebCrvena zvezdaLiga prvakaDerbi

Ostale Vijesti