Savićević: Što ste kupovali igrače od 100 milijuna? Mijatović: Veliki su bili dosta sebični
Vrijeme Čitanja: 3min | sri. 21.04.21. | 12:19
I crnogorske legende među protivnicima Superlige
Skoro da nema uglednog čovjeka u svjetskom nogometu koji je podržao ideju Europske Superlige. A brojni su oni koji su stali protiv.
Među njima su i dvije najveće legende crnogorskog nogometa Dejan Savićević i Predrag Mijatović. Nekadašnje zvijezde Milana i Reala su zadovoljne što je megalomanski projekt Florentina Pereza i Andree Agnellija propao.
Slavni Dejan Savićević je poslije sastanka u UEFA- i imao kratku poruku za one koji su htjeli oteti nogomet za sebe.
„Čitao sam članak u kojem Florentino Perez kaže da je više novaca za njih, više novaca i za sve ostale. Ja mislim da je to pogrešan pristup. Gledajući koliko su zaduženi klubovi, naprimer Milan koji duguje 100-200 milijuna eura, ili drugi klubovi s dugovima od 600, 800 ili 900 milijuna, pitam se što oni to rade? Zašto ste kupovali nogometaše za 50, 60 ili 100 milijuna eura? Sad želite da se vadite i uzmete sve pare sebi. Ne za nogomet već da vratite svoje dugove“, bez dlake na jeziku je Dejan Savićević.
I njegov sunarodnik Peđa Mijatović je sretan što je Superliga propala.
„Ovo je velika pobjeda UEFA-e, pobjeda nogometa, jer nogomet pripada svima. Ta ideja je postojala već desetak godina jer su veliki razmišljali samo o sebi, zaboravljajući druge klubove koji su jako važni da bi nogomet bio ono što jest, pristupačan svima i da svi kroz natjecanje jednog dana mogu uraditi nešto veliko“
Pohvalio je klubove koji su odbili pozivnice Superlige.
"Takav stav Bayerna i PSG-a je bio iznenađenje za ovih 12 klubova, koji nisu na pravi način procijenili kakva će biti reakcija navijača i nogometnog svijeta. Bili su malo zatečeni, jer to nisu očekivali“.
Mijatović je nogometna legenda Reala, a kasnije je bio i njegov direktor pa dobro zna kako stvari tamo funkcioniraju.
„Sve se naravno vrti oko novca. Ako govorimo konkretno o Realu, klub nema vlasnika, već su to navijači, odnosno članovi kluba. Real nije u stanju zatvoriti budžet, a to je problem koji se javljao i prethodnih godina. Zato su procijenili da treba napraviti natjecanje koje će njima donijeti benificije zaboravivši osnovnu stvar. A to je da nogomet ne pripada samo velikim klubovima“.
Mijatović je je komentirao i činjenicu da se u cijeli slučaj uplela politika, a svoj negativan stav o kreiranju Superlige je prvi iznijeo britanski premijer Boris Johnson.
"Svakako je postojao utjecaj politike, ali ne po principu 'vi to ne možete uraditi', već u kontekstu da se o svemu tome nisu uvažavala mišljenja navijača, odnosno onih zbog kojih nogomet postoji i koji plaćaju ulaznice. Političko protivljenje, osim u Engleskoj, iskazale su španjolska i talijanska vlada. Klubovi su to uradili brzopleto, bez precizne studije što dalje ako ne budu imali podršku? Bili su dosta sebični“.
Mijatović je naglasio da bi eventualno formiranje Superlige bilo pobugno za nogomet u siromašnijim zemljama.
"Definitivno, Liga prvaka ne bi bila atraktivna kao ranije. Bilo bi dosta komplicirano za afirmaciju igrača i dalji razvoj manjih klubova. Također, postavljalo se i pitanje šta bi bilo s igračima koji bi sudjelovali u Superligi, da li bi mogli sudjelovati na svjetskim i europskim prvenstvima. Ali, na svu sreću, situacija se vraća u normalu. Da se Superliga pokrenula, to bi donijelo mnogo problema“.