Saudijska Arabija kreće u veliku nogometnu ekspanziju, prije SP-a 2030., žele organizirati i Azijski kup
Vrijeme Čitanja: 4min | pon. 05.12.22. | 12:18
Saudijska Arabija više
Saudijska Arabija se 1994. kvalificirala na svoje prvo Svjetsko prvenstvo. Na Mundijalu u SAD-u, Saudijci su senzacionalno svladali Maroko i Belgiju i izborili osminu finala natjecanja. Tada se mislilo kako će ova bogata bliskoistočna kraljevina postati relevantni faktor na svjetskoj nogometnoj sceni, nakon što se već etablirala kao najbolja azijska reprezentacija (u periodu od 1984. do 2000. osvojili su tri Azijska kupa i dva srebra).
Saudijci su se kvalificirali na iduća tri Svjetska prvenstva, međutim, na istima su upisali tek dva boda i to oba protiv afričkih reprezentacija. Na Mundijalu u Francuskoj 1998. remizirali su sa Južnom Afrikom (2:2), u utakmici za prestiž, a osam godina kasnije isti rezultat su ostvarili u prvom kolu protiv Tunisa. Posebno porazan turnir za Saudijce bio je onaj u Japanu i Južnoj Koreji kada su skupinu s Njemčkom, Kamerunom i Irskom završili s nula bodova i gol-razlikom 0:12.
U Južnoj Africi i Brazilu ih nije bilo, a na svjetsku smotru vratili su se u Rusiji prije četiri godine. Utakmicu otvaranja izgubili su s 0:5 od domaćina, zatim su s 0:1 poraženi od Urugvaja, a tek su u zadnjem kolu, u utakmici za prestiž, svladali Egipat i tako prekinuli seriju od 12 utakmica bez pobjede na velikim natjecanjima.
Saudijci su na ovo prvenstvo također stigli kao autsajderi, no, već je prijateljska utakmica protiv Hrvatske dokazala da neće više biti kanta za napucavanje (na prethodna četiri turnira imali su gol-razliku 6:33), a onda su napravili senzaciju svih senzacija i svladali Argentinu s 2:1. Protiv Poljske i Meksika igrali su dobro, konkurentno, međutim, upisali su porazi i oprostili se turnira unatoč velikoj pobjedi nad Argentinom, ali i vrlo dobrom dojmu kojeg su ostavili zbog svoje napadačke i ofenzivne igre.
Saudijci su tehnički vrlo dobra reprezentacija, a pokazali su i veliki napredak u taktičkom aspektu. Ne igraju bunker, s 10 igrača iza lopte, već se pokušavaju nadigravati i napadati suparničke linije.
Razlog tome su pozamašna ulaganja u razvoj nogometa u toj bogatoj državi, a o čemu je pričao i naš Romeo Jozak, direktor nogometa pri Ministarstvu sporta u Saudijskoj Arabiji, u nedavnom intervjuu za Germanijak,.
"Ne treba očekivati čuda, da kažemo da će za četiri godine Saudijska Arabija lagano proći skupinu, ali više nikad neće biti takvo iznenađenje i takva senzacija da Saudijci pobijede Argentinu. Ta utakmica sigurno će promijeniti percepciju, a sigurno će za četiri godine Arabija biti još bolja nego u Kataru", rekao nam je nedavno Jozak.
Saudijci plaćaju europske stručnjake koji potom školuju njihove igrače, a razvoj nogometa podignut je na državnu razinu. U Saudijskoj Arabiji igraju i brojni stranci, među kojima su i dva Hrvata Domagoj Antolić i Damjan Đoković, tu je i bivši Dinamovac El Arabi Hilal Soudania, brojni zvučni stranci (Vincent Aboubakarm Luiz Gustavo, David Ospina, Odion Ighalo, Ever Banega, Santi Mina, Bruno Henrique i drugi), a u posljednje vrijeme sve se više piše o dolasku jednog od najvećih u povijesti - Cristiana Ronalda za rekordni iznos od 225 milijuna eura za tri godine ugovora u Al Nassru.
Saudijska Arabija izrazila je želju za organiziranjem Svjetskog prvenstva 2030., zajedno s dvije afričke države Marokom i Egiptom, pa s Italijom, no čini se da će se Saudijci kandirati s Egiptom i Grčkom te bi, u slučaju pobjede, Mundijal 2030 postao prvi interkontinentalni u povijesti.
No, domaćin tog Mundijala bit će odabran na 74. FIFA-inom kongresu 2024., do tada ćemo vidjeti koje će se sve države isprofilirati kao legitimni kandidati za organiziranje najlukrativnijeg natjecanja.
Ono što je puno izglednije jest Saudijska Arabija domaćin Azijskog kupa 2027. godine budući da je Indija danas odustala od kandidature te je Saudijska Arabija postala jedina azijska država kandidat za organiziranje prvenstva Azije.
Potvrdu tog domaćinstva Saudijska Arabija trebala bi dobiti početkom veljače 2023. godine.
Zanimljivo, iako je Saudijska Arabija nakon Japana najuspješnija azijska država, s tri zlata i tri srebra, nikada u povijesti nije organizirala prvenstvo Azije.
Iduće prvenstvo Azije održat će se iduće godine, a treći put u povijesti organizirat će ga azijski prvak Katar. Osim domaćina tekućeg Svjetskog prvenstva, samo su Ujedinjeni Arapski Emirati, Iran i Tajland više od jednom organizirali prvenstvo Azije, a jednom su domaćini bili Hong Kong, Južna Koreja, Izrael, Kuvajt, Singapur, Japan, Libanon, Kina, Indonezija, Malezija, Vijetnam i Australija.
Organizacija Azijskog kupa 2027., kandidatura za organiziranje Svjetskog prvenstva 2030., dolazak Cristiana Ronalda... Saudijska Arabija bi u narednom periodu zaista mogla postati puno relevantniji faktor na nogometnoj karti svijeta (nr).