Propali FM 'wonderkidovi': Pogledajte gdje su nakon 10 godina Vanden Borre, Sherman Cardenas, Ratinho...

Vrijeme Čitanja: 4min | čet. 11.02.16. | 14:41

Izuzev veličina poput Alexisa Sancheza, Garetha Balea, Gonzala Higuaina i sličnih, postoje i oni koji su danas završili na samoj nogometnoj periferiji ili pak nisu ispunili puni svoj potencijal.

Nema onog pravog zaljubljenika u najvažniju sporednu stvar na svijetu, koji barem jednom nije pokrenuo ponajbolju nogometnu simulaciju menadžerskog tipa – Football Manager. Prvi nam je potez uvijek bio 'googlanje' najboljih talenata u FM-ovoj bazi podataka, odnosno 'wonderkidova', ne bi li za mali iznos doveli dugoročnu zvijer od igrača.

Simulacija k'o simulacija, redovito je 'pumpala' ocjene tim klincima kako su virtualne godine prolazile, ali stvarnost je kod nekih bila sasvim drugačija. Izuzev veličina poput Alexisa Sancheza, Garetha Balea, Gonzala Higuaina i sličnih, postoje i oni koji su danas završili na samoj nogometnoj periferiji ili pak nisu ispunili puni svoj potencijal.

1. Anthony Vanden Borre (28 godina)
Čuveni belgijski 'wonderkid', nezaobilazna kupovina većine FM fanatika, ako se pogleda unazad deset godina i sada, nije napravio nikakav pomak. S 18 godina otisnuo se van Belgije, točnije rečeno u Fiorentinu za 4,5 milijuna eura i kako su godine prolazile, on je iz godine u godinu mijenjao klubove. To mu je bio jedini transfer u karijeri, a igrao je još za Genou, Portsmouth i Genk. Pola je godine bio bez kluba, a u siječnju 2013. godine vratio se tamo odakle je i krenuo.

2. Sherman Cardenas (26)
Veliki talent kojeg se u to vrijeme svim silama čupalo iz kolumbijske Bucaramange, ali se Cardenas otisnuo van zemlje tek u veljači prošle godine kada je otišao u brazilski Atletico Mineiro. Od 1. siječnja ove godine ponovno se vratio u rodnu zemlju, a za upisao je svojedobno 26 nastupa za mlađe selekcije Kolumbije.

3. Oscar Ustari (29)
Godine 2007. vodstvo argentinskog Independientea imalo je pune ruke posla oko prodaje svog velikog vratarskog talenta Oscara Ustarija. Tada 20-godišnji mladić pojačao je redove Getafea za 6 milijuna eura, da bi devet godina kasnije, na vrhuncu golmanske 'snage' završio u meksičkog Atlasu.

4. Igor Akinfejev (29)
Nema tko ga ne zna i nema onog tko bar jednom nije imao njega na vratima svoje momčadi u toj čuvenoj menadžerskoj simulaciji. No, ruski vratar nikada nije ni imao namjeru napustiti redove moskovskog CSKA-a u kojem je proveo cijelu karijeru. Mogao je i više, ali što se tiče reprezentacije, tu odrađuje sjajan posao – 85 nastupa.

5. Didier Digard (29)
Prošao je apsolutno sve selekcije Francuske, ali do one najbitnije nikada nije došao. To je zapravo najbolji pokazatelj kako mu se karijera razvijala. Od ovog se stopera, danas veznjaka, očekivao veliki nogometni put, iz Le Havre se otisnuo u tada ipak slabašni PSG, da bi nakon toga uslijedili Middlesbrough, Nica i danas Betis u koji je došao kao slobodni igrač početkom ove sezone.

6. Freddy Adu (26)
O ovome smo 'slučaju' već sve ispričali. Nekadašnje čudo od djeteta posljednjih godina ne može odigrati poštenu seniorsku utakmicu, ali i dalje se javljaju klubovi koji ga žele angažirati iz nekog potpuno nepoznatog razloga. Nakon što je napustio finski KuPS, Adu je pronašao angažman u američkom klubu Tampa Bay Rowdies. Majstor već ima 13 klubova, a tek mu je 26...

7. Eduardo Ratinho (28)
Današnji bek Bayerna Rafinha bio je najtraženiji mladi bek u tom trenutku, ali ni dvije godine mlađi Eduardo Ratinho nije previše zaostajao. Ipak, njegova je karijera otišla potpuno drugim pravcem, a u Europi se zadržao tek nešto manje od godinu dana, u dresovima CSKA Moskve i Toulousea.

8. Anderson (27)
Poznato lice koje je dugi niz godine, sve do veljače prošle godine, branilo boje Manchester Uniteda, ali poprilično bezuspješno. Nikada nije ispunio svoj veliki potencijal, a prije desetak godina bio je jedan od uvjerljivo najjačih mladih igrača u FM-u. Skauti ove simulacije nisu pogriješili, nije ni Sir Alex, ali nije ni pogodio... Karijeru je započeo u Gremiju, a danas u svojim najjačim godinama igra za Internacional.

9. Ismael Aissati (27)
I u njegovom je slučaju karijeri išla obrnuto proporcionalnim putem od onog koji se očekivao u PSV-u. Prodali su ga konkurentima Ajaxu za 4 milijuna eura, a vodstvo amsterdamskog kluba samo je tražilo način da ga se riješe. Pokušali su preko posudbe u Vitesse, da bi ga 2012. godine 'utrpali' Antalyasporu za 600 tisuća eura. Posljednje dvije godine marokanski veznjak igra u ruskom Tereku.

10. Daniele Dessena (28)
Pogled na njegove ocjene iz sezona 2005./06. i 06./07. ostavljaju bez daha, a u Sampdoriji su se nadali kako će ih iz kola u kolo oduševljavati njegovi pogoci. Platili su ga Parmi 6,7 milijuna eura, a koliko mu je karijera bila uspješna najbolje govori njegova trenutna tržišna cijena i klub – Cagliari, 1,7 milijuna eura.

11. Jonathan De Guzman (28)
Šest godina mlađi brat Juliana De Guzmana, Jonathan, dobio je za razliku od nekih ranije spomenutih pravu priliku 2011. godine kada ga je u svoje redove doveo Villarreal za 8 milijuna eura. No, čelnici 'Žute podmornice' nisu bili oduševljeni svojom novom akvizicijom te su ga na čak dvije sezone posudili Swanseaju. Nije uspio ni u Napoliju, ali treba priznati kako mu je velike probleme u karijeri stvorila ozljeda meniskusa koljena, zbog čega je bio nešto manje od godinu dana van pogona u sezone 2008./09.

12. Celsinho (27)
Ovaj se Brazilac definitivno može 'rame uz rame' nositi s karijerom Freddyja Adua. Ni sam ne zna koliko je posudbi i klubova prošao, ali jedno je sigurno. Danas ponovno brani boje brazilskog drugoligaša Londrine.

(Foto: Action Images, Screenshot)

Germanijak pratite i na našoj Facebook stranici!


Tagovi

Football ManagerAnthony Vanden BorreSherman CardenasEduardo RatinhoCelsinhoJonathan De GuzmanDaniele DessenaIsmael AissatiAndersonFreddy AduDidier DigardIgor AkinfejevOscar Ustari

Ostale Vijesti