foto: Action Images
foto: Action Images

Podvale, prijetnje i crowdfunding kampanje: Kontroverzna pozadina Arsenalova transfera sezone

Vrijeme Čitanja: 5min | sri. 07.10.20. | 09:06

Klub koji je napravio ime u 21. stoljeću na tzv. ''reaktivnom nogometu'', prilično je u stanju svojim reakcijama očešati involvirane strane i van nogometnih stadiona.

U ponedjeljak 5. listopada, ujedno zadnjeg dana prijelaznog roka na nogometnom tržištu, londonski Arsenal je u zadnji tren realizirao zaključenje u tom trenutku najdužeg tekućeg transfer-projekta. Uplaćena je izlazna klauzula za Thomasa Parteya iz Atletico Madrida u visini od 50 milijuna eura i snažni Ganac će, na radost navijača Topnika, obući dres 13-trostrukog prvaka Engleske.

I to je sve što njih u ovom trenutku zanima, no po običaju, u zadnjem danu prijelaznog roka klubovi i njihovi čelnici posežu za makijavelističkim metodama. Oni koji se nađu s druge strane takvih bravura, obično okončaju ogorčeni, a nerijetko i osvetoljubivo raspoloženi.

Topnici su u ovoj situaciji djelovali lukavo, asertivno, neki bi čak rekli i podmuklo. Obavijest o uplati izlazne klauzule plasirali su direktno španjolskoj La Ligi u ponedjeljak poslijepodne, bez obavijesti tad još aktualnog Parteyevog kluba kojeg je taj potez bacio van ravnoteže. La Liga je pak Atletico Madrid obavijestila u 23:38 navečer. 22 minute prije službenog okončanja prijelaznog roka.

Diego Simeone planirao je i u novoj sezoni dosta taktike podrediti upravo Gancu, a tijekom perioda otvorenog interesa Arsenala za igrača nekoliko su puta odbijali ponude s namjerom da Englezima otežaju posao. Plan je bio čak da mu u produženju ugovora do 2025. dignu klauzulu na 100 milijuna eura,

Sad su bijesni jer, kako kažu ''nisu imali vremena da osiguraju zamjenu'', iako Urugvajac Lucas Torreira koji je otišao u suprotnom smjeru (doduše na posudbu) pokriva praktički identičnu poziciju. Klub iz Madrida ima zamjetnu povijest muljanja, petljanja, svađa i revanšizma prilikom transfera (sjetimo se samo ''telenovele'' oko Griezmannovog prelaska u Barcelonu) te je Arsenal ovom prilikom jednostavno postupio sa sviješću s kime ima posla.

„Uništit ću Arsenal, uzet ću taj njihov top i nabiti im ga u guzicu!“, Simeone je jednostavno pobjesnio, nesvjestan u ovom trenutku kako izlazne klauzule po pretpostavci, budu li uplaćene, eliminiraju igračev klub iz pregovora.

Odnosi dva kluba su ovom prilikom, prenosi The Athletic, nepovratno narušeni. No Cholo je vjerojatno ogorčen obzirom da je (kako je njegov klub odbijao nasrtaje Arsenala podižući igraču cijenu) prethodno došao do stanja svijesti da je slavodobitno izjavio kako je ''siguran da Arsenal neće platiti izlaznu klauzulu za Thomasa Parteya''.

Mikel Arteta je ljubitelj ovog veznjaka još od vremena kad je bio pomoćnik Pepa Guardiole u Manchester Cityju, a Ganac na posudbi u Almeriji. Nisu ove simpatije ''od jučer'', iako će mnogi pomisliti da je Arsenal krenuo u foto-finišu furiozno po Parteya jer nisu uspjeli dovesti igrača za kojeg se misli da je bio njihova primarna meta, Houssem Aouar.

No s druge strane, klauzula isplaćena za Ganca je upravo iznos u onoj visini kojeg bi Jean-Michel Aulas, predsjednik Lyona, vjerojatno prihvatio za Aouara. Ovaj je posao osebujni Aulas poprilično kontaminirao svojim rigidnim manirama, opisavši pregovore koje su vodili sportski direktor Lyona Juninho Pernambucano i tehnički direktor Arsenala Edu, kao ''nastojanje dva vrtićka djeteta da nauče voziti tricikl''. Ishod u kojem na kraju 22-godišnjak nije došao ni blizu dresa Topnika, stoga, nimalo ne čudi.

Istovremeno, ovaj transfer i iz perspektive promućurnijih navijača Arsenala sklonijih dugoročnom razmišljanju ima drugu stranu medalje. Prema njima, situacija u klubu nije nimalo podobna za dovođenje pojačanja vrijedna više desetaka milijuna eura.

Klub je u minulom periodu nagomilao značajan broj promašenih strateško-menadžerskih odluka koje čine navijače bijesnima u prilikama transfera poput ovih Parteya. Klupski plan amortiziranja učinaka krize prouzrokovane pandemijom virusa Covid-19 uključio je uručenje otkaza 55 zaposlenika kluba, i to onih slabije plaćenih.

Legenda Topnika Ian Wright je poludio na ovakve mjere, a kap koja je prelila čašu jest vijest da je i klupska maskota, među navijačima omiljeni Gunnersaurus, dobila otkaz. Navijače je to nagnalo da krenu u kampanju prikupljanja novca kako bi se voljena maskota sačuvala na radnom mjestu na kojem je od davne 1993.

„Osvojili ste FA Kup i plasirali se u Europu. Plaćate tjedno 350 tisuća funti Özilu da sjedi na dupetu. Sramotne odluke!“, napisao je novinar Piers Morgan početkom kolovoza kad su mjere o otpuštanjima objavljene. U tom kontekstu, keširanje 45 milijuna funti za jednog igrača razbjesnilo je svakog kome je londonski klub blizu srcu.

U međuvremenu, u utorak popodne javio se upravo – Mesut Özil. Nijemac je voljan djelićem svojih ''zrakopraznih'' primanja osigurati ostanak Gunnersaurusa na radnom mjestu.

Postavlja se pitanje je li u pitanju čisti populizam od strane Nijemca ili stvarno nije znao da klub planira vratiti Gunnersaurusa čim se navijači vrate na tribine? Zaista, maskota nema previše smisla bez navijača na stadionima, a i općenito govoreći – sumnjamo da više postoji način za njegov povratak u milost navijača.

Zadnju je utakmicu odigrao točno prije obustave nogometnih aktivnosti uslijed pandemije (točnije 7. ožujka), od tad ne igra radi ozljede leđa, a od 18 utakmica Premiershipa koje je startao u sezoni 19/20 je zamijenjen u polovici.

Još veću količinu bijesa na sebe je navukao u trenutku kad je odbio smanjenje plaće u jeku pandemije koronavirusa, jer je htio dobiti uvid u detalje poslovanja kluba i tražio konkretno objašnjenje tog poteza. Za najplaćenijeg igrača na platnoj listi koji već godinu i pol dana ne dostavlja nikakvu produkciju, prilično nepromišljeno.

Bez obzira na nekolicinu remetilačkih faktora, Arsenalu ide dobro nakon što su se lopte ponovno zakotrljale europskim travnjacima. Osvojen je FA Kup i Community Shield, a u tim su pothvatima svladani najprije (prošle sezone) neugodni Sheffield United, zatim Chelsea, Manchester City i Liverpool.

Liverpool je, još jednom na isti način kao i u Community Shieldu (nakon jedanaesteraca), izbačen iz Carabao kupa. Nebitno natjecanje koje klubovi igraju skoro pa volonterski (100 tisuća funti nagrade pobjedniku), ali iz perspektive samopouzdanja, veoma bitno za situaciju u kojoj se u zadnje vrijeme nalaze Topnici.

Ono će također biti frizirano i pobjedama van terena. 20 milijuna eura dobiti za rezervnog vratara nije mala stvar (makar bio u pitanju tako kvalitetan poput Emiliana Martineza), a još su bitnije dvije ''pobjede'' koje će dijeliti svlačionicu ove sezone, nova/stara udarna igla u napadu Pierre-Emerick Aubameyang i – Thomas Partey.



Tagovi

Thomas ParteyAtletico MadridArsenalnogometni transferi

Ostale Vijesti