
Od godinama najjače do danas najslabije karike
Vrijeme Čitanja: 6min | čet. 10.04.25. | 08:05
Nevjerojatno je kako momčad kojoj su među vratnicama bili Schmeichel, Van der Sar, De Gea, Barthez se toliko srozala i trenutačno ima čuvara mreže koji je, statistički, jedan od najgorih u povijesti Crvenih vragova
Utakmica između Lyona i Manchester Uniteda, iako najjači par četvrtfinala, ni po čemu nije trebala odskakati od neke uobičajene. Možda bismo govorili o renesansi Memphisa Depaya u Corinthiansu, a on je svojevremeno Manchester zamijenio Lyonom. no, u fokusu su našla dvojica drugih aktera, još jedan bivši član Crvenih vragova, Nemanja Matić i Andre Onana, koji su potpalili iskru na konferencijama za medije uoči utakmice i time joj dali dodatnu dimenziju.
Igrajte na svoje favorite iz široke ponude na Germaniji (Igrajte odgovorno, 18+)
U vidu nekakvog trash talka, prvi se, ničim izazvan, javio kamerunski vratar.
''Svi znamo važnost ove utakmice, ići ćemo tamo s pobjedničkim mentalitetom. Moramo otići tamo i pokazati tko smo. Ako budemo fokusirani, ostanemo kompaktni i zajedno i slijedimo plan igre, dobit ćemo utakmicu. Naravno da neće biti lako, ali mislim da smo puno bolji od njih."
Naravno, posljednji dio izjave nikako nije mogao proći nezamijećeno, a javio se bivši igrač Manchester Uniteda, Nemanja Matić, koji je bio poprilično direktan.
"Poštujem svakoga, ali kada ste jedan od najgorih vratara u povijesti Man Uniteda, morate paziti o čemu pričate. Da to govore Edwin Van der Sar, Peter Schmeichel ili David De Gea, onda bih se preispitivao. Ali morate imati pokriće da kažete tako nešto."
Lyon - Manchester United
Cjelokupnu ponudu za prvu utakmicu četvrtfinala Europske lige koja se igra u četvrtak 10. travnja u 21 sat u Celju pogledajte ovdje:
(2.55) Lyon (3.30) Manchester United (2.80)
ODIGRAJ ODMAH!
Retrospektivno gledano, Matić je u potpunosti u pravu. Primjerice, još jedan bivši vratar Ajaxa, Edwin Van der Sar u 266 nastupa primio je 202 pogotka i 135 puta mrežu sačuvao netaknutom. Njegov prethodnik, Peter Schmeichel odigrao je 398 utakmica za Crvene vragove, 328 puta odlazio po loptu u mrežu, ali i gotovo pola utakmica, točnije njih 180 nije primio nijedan.
O uspjesima ovoga dvojca uopće nema smisla razgovarati. Svaki je od njih podigao ''ušatu kantu'' s manchesterskim klubom i zacementirao svoje ime kao jedan od najvećih koji je nosio dres kluba s Teatra snova. Oni su, barem novijim generacijama, sada već pomalo daleka prošlost, čije obrane mogu naći na Youtubeu. No, netko koga su, kao navijači, zasigurno gledali, bio je David de Gea.
Sjajni Španjolac bio je žrtva pretumbavanja momčadi Erika ten Haga, a do isteka ugovora pretprošlog ljeta, upisao je 545 nastupa, primio 590 pogodaka i zaustavio protivnike u namjeri postizanja pogotka 190 utakmica. On je jedan specifičan primjer i, iako njegove brojke možda nisu najbolje, treba sagledati cijeli kontekst momčadi nakon odlaska Sir Alex Fergusona, a za njega možemo iskoristiti sintagmu ''slobodan pad'', jer pred njim više nisu bili Vidić i Ferdinand, već (uz dužno poštovanje) Chris Smalling, s kojim se na terenu našao 243 puta, Phil Jones sa 194 zajednička nastupa i Victor Lindelöf, koji ima jedan manje od Jonesa.
Rekli bi naši stari, forma je prolazna, klasa je vječna. De Gea je godinu dana pauzirao i bio bez kluba. U tom je periodu Onana bilježio kiks za kiksom te se među navijačima Crvenih vragova pojavila želja za povratkom proslavljenog Španjolca. Do ponovnog susreta nije došlo, a 34–godišnjak se zaputio prema Fiorentini, gdje je u kratkom periodu pokazao da i dalje pripada svjetskom vrhu. Ne biste pogriješili ni ako bi ga prozvali najboljim vratarom Serie A, jer utakmicu po utakmicu pokazuje da je za tu raspravu zreo.
Iz iste te Italije je Onana i došao, s pedigreom osvajača Scudetta i kao finalist Lige prvaka, koji je trebao dodati sigurnost u zadnjoj liniji. No, Kamerunac je donio – sve osim toga. Još nije dogurao ni do 100 nastupa (trenutačno ih ima 93), a već je primio više pogodaka od Van der Sara (137), a u tek 23 utakmice uspio je ne primiti pogodak. Sve ono što je rečeno za De Geu, vrijedi i kod njega, nema konstantnu obrambenu liniju i to je sasvim sigurno jedan od uzroka problema. Ali, ako je doveden kao svjetska klasa, brojke su mu zasigurno trebale biti bolje od navedenih.
U cijeloj se diskusiji nameće i pitanje, otkud Nemanji Matiću pravo za ovakve riječi? Prije svega, srpski reprezentativac cijelu karijeru slovi kao veliki lider i naravno da je stao u obranu svoje momčadi, što je potpuno legitimno. Pravi se odgovor možda krije u izjavi njegovog trenera dok je igrao za Manchester United, Josea Mourinha.
''Ako vam kažem, na primjer, da smatram da je jedan od najboljih poslova u mojoj karijeri bio drugi s Man Unitedom u Premier ligi, reći ćete ovaj tip je lud. Osvojio je 25 naslova i kaže da je drugo mjesto jedno od njegovih najboljih postignuća? Stalno to govorim jer ljudi ne znaju što se događa iza kulisa.''
Inače, to drugo mjesto u sezoni 17./18. bilo je prvo ozbiljnije postignuće u elitnom rangu engleskog nogometa Manchester Uniteda nakon odlaska Sir Alexa Fergusona. Iako Matić s klubom nije podigao nijedan trofej (došao je u ljeto 2017., dok je United bio aktualni osvajač Europske lige), ispostavilo se da je, kao i u većini slučajeva, The Special one bio u pravu svojom izjavom. Tome u prilog ide i to što im je takav pothvat uspio još samo jednom, u sezoni 20./21., kada ih je do pozicije viceprvaka doveo Ole Gunnar Solskjær.
Na britki odgovor Matića, tweetom je odgovorio i Onana, koji u svojim vitrinama ima FA Cup, a pritom je i ''bocnuo'' Srbina.
''Nikada ne bih omalovažavao drugi klub. Znamo da će sutra biti teška utakmica protiv jakog protivnika. Usredotočeni smo na pripremu nastupa na koji će naši obožavatelji biti ponosni. Barem sam podizao trofeje s najvećim klubom na svijetu. Neki ne mogu reći isto'', oglasio se Kamerunac na društvenim mrežama.
Ova je rasprava utakmici dala osjetno veći publicitet (ako joj je i trebao) te će se s pozornošću pratiti i jedan i drugi. Matić, iako već u poznim nogometnim godinama, i dalje dirigira veznim redom Lyona, dok će Onana morati podići još malo razinu svoje pozornosti i ni u snu dopustiti neki kiks. Ako imaš velika usta, moraš imati i znanje da te riječi podupreš nečim. U dosadašnjem mandatu, Onana to još nije pokazao.
Čast da sudi ovu utakmicu pripala je Glennu Nybergu. Njegovi će pomoćnici biti Mahbod Beigi i Andreas Söderkvist, a četvrti sudac bit će Adam Ladebäck (svi Švedska). U VAR sobi sjedit će Christian Dingert (Njemačka) i Alen Borošak (Slovenija).
Moguće postave:
Lyon (4-2-3-1): Perri – Maitland-Niles, Mata, Niakhate, Tagliafico – Tessmann, Matić – Cherki, Tolisso, Mikautadze – Lacazette. Trener: Paulo Fonseca.
Manchester United (3-4-2-1): Onana – Mazraoui, Maguire, Yoro – Dalot, Casemiro, Ugarte, Dorgu – Fernandes, Garnacho – Zirkzee. Trener: Ruben Amorim.