Novci od Lige prvaka: "Milosrdni Dinamo" ili pametan PR potez?

Vrijeme Čitanja: 2min | čet. 22.09.16. | 13:17

Često se priča o tome kako radi Dinamovog uspjeha profitiraju svi klubovi u HNL-u, ali realnost je malo drugačija...

Iz Dinama je jučer došla izjava glavnog direktora Tomislava Svetine o tome kako mu je krivo da "naša krovna organizacija, kao ni hrvatski klubovi, ne prepoznaju činjenicu da će zbog prošlogodišnjeg ulaska Dinama u Ligu prvaka svaki naš prvoligaški klub dobiti tri milijuna kuna“, čime se stječe dojam da se ostatak lige ponaša nezahvalno, pa čak i prekritički nastrojeno prema hrvatskom prvaku koji dio svog europskog uspjeha prenosi i na druge klubove.

„Zbog Dinama dobivamo milijun kuna, pa nećemo to valjda odbiti?“ riječi su Ivana Meštrovića, kada je opravdavao svoju fotografiju sa Zdravkom Mamićem pred ljutitim navijačkim korpusom NK Osijeka, samo potvrđujući stav kako je zapravo riječ o slobodnoj volji zagrebačkog kluba da dio UEFA-inog nagradnog kolača odluči podijeliti s ostatkom lige, „u znak dobre volje“.

Međutim, stanje stvari ipak nije takvo da klubovi trebaju ponizno zahvaljivati Dinamu na takvoj odluci.

Kako ističe portal nogometplus, ECA – Europsko udruženje nogometnih klubova – potpisala je u ožujku 2015. novi ugovor s UEFA-om na temelju kojeg se novac iz UEFA nagradnih fondova dijeli u omjeru 4:1 u korist država čiji se klubovi plasiraju u skupine Lige prvaka. Te države dakle dobiju 88 milijuna eura, dok one bez predstavnika u skupinama dobivaju 22 milijuna eura. Dakle, tek je od ove godine iznos - i to samo određeni dio istog - koji pripada ostatku lige ovisio o Dinamovom plasmanu u skupine. Tih 22 milijuna eura svakako bi pripali klubovima, bez obzira imali predstavnika u Ligi prvaka ili ne.

U čemu je uopće kvaka s raspodjelom sredstava klubovima koji ni u teoriji ne mogu igrati čak ni kvalifikacije europskih natjecanja? Europska komisija traži od UEFA-e i klubova pod njenim patronatom da se pridržavaju načela tržišnog natjecanja. Klubovi koji plasmanom u skupine zarade velika sredstva iz nagradnih fondova, putem kojih steknu financijsku prednost nad ostatkom lige, ta ista sredstva moraju podijeliti s drugima kako bi se osiguralo da jedan klub ne stekne nepremostivu prednost u odnosu na konkurenciju u ligi. Istoj onoj ligi bez koje u našem slučaju Dinamo ne bi mogao uopće doći do mogućnosti zarade tih sredstava. U prijevodu, da je u Ligi prvaka Rijeka, Hajduk, Osijek ili bilo koji drugi prvoligaš, stvar bi bila jednaka.

Upravo je zbog nepridržavanja ravnopravnosti tržišnog natjecanja na hrvatskoj razini udruga Naš Hajduk svojedobno podnijela prijavu Agenciji za tržišno natjecanje, zbog subvencija kojima Grad Zagreb iz javnog proračuna – što je protivno regulativama Europske komisije – financira Dinamo. Do danas AZTN nije intervenirala oko tog slučaja.

Stoga, koliko god je plasman Dinama u Ligu prvaka apsolutno veliki uspjeh, stvar je što se tiče raspodjele nagradnog fonda takva da je zapravo relativno hoće li naš predstavnik u Ligi prvaka biti Dinamo, Rijeka, Hajduk ili netko drugi – svi bi prvoligaši svakako profitirali. 

(Foto: Action Images)


Tagovi

ECAUEFA

Ostale Vijesti