FABIAN BIMMER/Action Images
FABIAN BIMMER/Action Images

Nova pobjeda za njemački Regel 50+1 model: Slavni drugoligaš učvrstio člansko vlasništvo u svojem statutu

Vrijeme Čitanja: 2min | ned. 10.10.21. | 19:41

Mnogi navijači i nogometne kulture diljem svijeta zavide Nijemcima i njihovom Regel 50+1 modelu.

U zapadnoj Europi postoje dva dominantna 'modela' upravljanja športskim klubovima. Jedan predstavljaju klubovi koji funkcioniraju kao sportska trgovačko-dionička društva, a drugi klubovi koji funkcioniraju kao udruge građana odnosno, kolokvijalno rečeno, „članski“ klubovi.

Ono što mnoge ljude buni jest činjenica da su i udruge građana privatni klubovi budući da su isti u vlasništvu svojih članova. Oba društva su privatna. No, i trgovačko društvo može biti u većinskom vlasništvu članova kluba i funkcionirati kao udruga, kao što je situacija s njemačkim i švedskim profesionalnim klubovima.

Nijemci su, naime, uspostavili 'hibridni model' u kojem profesionalni sportski klubovi smiju biti registrirani kao dionička društva, ali prema njemačkom zakonu moraju ostati u većinskom vlasništvu udruge građana odnosno njenih članova. Odnosno 50 posto + minimalno jedna dionica profesionalnog kluba mora ostati u vlasništvu udruge građana. Iznimke su Bayer Leverkusen i Wolfsburg, klubovi koje su osnovale tvrtke Bayer i Wolksvagen, no svi ostali profesionalni klubovi u Njemačkoj su u vlasništvu njihovih članova koji drže tih 50 posto + minimalno 1 dionicu, dok je preostalih 50 posto minus jedna dionica ostavljeno na prodaju različitim tvrtkama i investitorima. Čak i RB Leipzig, suprotno uvriježenom mišljenju, funkcionira prema 50+1 pravilu, no oni su djelomično izigrali zakon i članstvo u klubu su omogućili samo odabranim pojedincima (čitaj: članovima uprave poznatog konzorcija energetskih pića).

Međutim, iako je taj njemački 'model' hibrid između članskog kluba i trgovačkog društva, članovi su imaju završnu riječ i za njihove navijače i dileme nema - oni su vlasnici svojih klubova.

No, posljednjih godina sve više jača pritisak onih koji tvrde da bi se njemački profesionalni klubovi trebali u potpunosti okrenuti 'tržištu' i po uzoru na engleske, talijanske, francuske i njemačke klubove otvoriti prostor da superbogati investitori preuzmu potpunu kontrolu nad njihovim klubovima.

Članovi slavnog njemačkog drugoligaša Hannovera 96 otišli su korak dalje te su 'usidrili' 50+1 pravilo u statut kluba. Na taj način, onemogućili su investitorima da kupe većinski udio dionica kluba, čak i ako Njemački nogometni savez ili njemački sud ukine spomenuto pravilo.

Taj potez je još bitniji za njemački klub jer je Hannoverov predsjednik Martin Kind i pojedinac s najvećim udjelom u ovih 50%-1 dijelu kluba, jedan od većih zagovornika ideje da se ukine spomenuto pravilo kako bi se popravila financijska situacija klubova.

U njemačkom navijačkom puku vlada možda ne plebiscitarno, ali uvriježeno mišljenje da su klubovi u kojima se poštuju zakonom zajamčena prava članova puno povezaniji sa svojom publikom i lokalnom zajednicom nego je to situacija u dioničkim društvima ili udrugama građana u kojima članovi nemaju nikakva prava. Članovi, tvrde Nijemci, vole svoj klub bez interesa, a ljudi koji upravljaju tim klubom imaju veliki osjećaj odgovornosti prema klupskim članovima i lokalnim zajednicama iz koje ti klubovi potječu.


Tagovi

Hannover

Ostale Vijesti