Najcrniji scenarij: U slučaju plasmana u playoff Hrvatska može igrati protiv europskih velikana, ali i imati vrlo lagani put
Vrijeme Čitanja: 4min | pon. 16.10.23. | 13:36
Ako Wales u posljednja dva kola pobijedi Armeniju u Jerevanu i Tursku u Cardiffu, Hrvatska će svoje mjesto na Euru morati tražiti kroz dodatne kvalifikacije...
U ponedjeljak i utorak igraju se utakmice u skupinama B, C, F, G, H i J, čime će se zaključiti listopadski ciklus kvalifikacija za Euro 2024. i nakon kojeg ćemo još bolje biti upoznati s brojem sudionika na Euro
Plasman u Njemačku 2024 za sada su, osim domaćina, osigurali Belgija, Francuska, Portugal, Španjolska, Škotska i Turska, ne i Hrvatska koja je s dva neočekivana poraza od Turske i Walesa drastično zakomplicirala svoju situaciju i pala na treće mjesto kvalifikacijske skupine.
Hrvatska više ne ovisi sama o sebi te za direktni plasman na Euro mora svladati Latviju i Armeniju i nadati se da Wales neće pobijediti Armeniju ili Tursku. Ipak, prema projekcijama Tomislava Globana, Hrvatska i dalje ima iznimno velikih 86 posto šanse da se plasira na Euro. U ovom trenutku Vatreni imaju 60 posto šanse da se plasiraju u Njemačku direktno, iz kvalifikacijske grupe, i 40 posto šanse da završe u playoffu koji se temelji na rezultatima Ligi nacija.
Changes in projected pots since yesterday:
— Tomislav Globan (@tgloban) October 15, 2023
🟢 🇪🇸 up from Pot 2 to Pot 1
🟢 🇹🇷 up from Pot 3 to Pot 2
🟢 🇨🇿 up from Pot 4 to Pot 3
🟢 🇷🇴 up from proj. elimination to Pot 4
🔴 🇭🇺 down from Pot 1 to Pot 2
🔴 🇭🇷 down from Pot 2 to Pot 3
🔴 🇸🇮 down from Pot 3 to Pot 4
🔴 🇺🇦 down… pic.twitter.com/CVwWE7ANp1
A Hrvatska je, podsjetimo, osvojila svoju skupinu Lige nacija čime je izborila završni turnir, čak i finale natjecanja, samim time osigurala si je mjesto (minimalno) u playoffu koji će iznjedriti posljednja tri mjesta koje vode na Euro. U playoffu, koji se igra 21. i 26. ožujka iduće godine, sudjelovat će 12 reprezentacija koje nisu izborile Euro kroz kvalifikacije, podijeljene u tri jakosna 'puta' od kojih će svaki brojiti četiri reprezentacije. Pobjednik svakog puta (polufinale i finale) izborit će mjesto. na Euru.
Za Hrvatsku je svakako dobra vijest ta što bi, u slučaju igranja playoffa, bila domaćin polufinalnog susreta jer je druga najbolje rangirana reprezentacija Lige nacija, iza Španjolske koja je izborila Euro.
KOMPLICIRANI SISTEM BARAŽA
U baražu za Euro će se pronaći po četiri najbolje rangirane reprezentacije iz svake od prve tri divizije Lige nacija (A, B i C), a koje se nisu kvalificirale na Euro. No, kako su iz Lige A plasman u Njemačku, osim domaćina, već osigurali Španjolska, Portugal, Belgija i Francuska, a na dobrom putu da to učine su Italija, Danska, Mađarska, Švicarska, Austrija i Engleska, Hrvatskoj bi iz Lige A mogle prijetiti Nizozemska, Češka i Poljska, odnosno dva bivša europska prvaka.
No, od spomenute tri reprezentacije, Nizozemci i Česi imaju dosta velike šanse za direktni plasman na Euro, Poljaci nešto manje, tako da nam je Poljska zapravo, u ovom trenutku, najrealniji suparnik u doigravanju, pod uvjetom, naravno, da Hrvatska uopće završi u playoffu.
Koliko je nelogičan ovaj sistem baraža potvrđuje sljedeći podatak. Ako u skupini B Nizozemska završi ispred Grčke, Republika Irska ima teoretske šanse da završi u playoffu (put B). Ako Grčka završi ispred Nizozemske, Irci ostaju bez svih šansi za plasman na Euro. Problem je u tome što u studenom Irska gostuje kod Nizozemske! Prema tome, Irci ne smiju pobijediti u toj utakmici jer bi time (moguće) Grčku gurnuli na Euro, a sebi onemogućili sve šanse za plasman. Stoga, Irska će vjerojatno pustiti Nizozemcima i tako onemogućiti Grčkoj direktni plasman u Njemačku, već će isti morati tražiti kroz baraž (doduše, kroz najlakši 'Put C'), čime se dodatno narušava sama regularnost natjecanja.
No, što kada bi Nizozemska i Češka (pa čak i Poljska) opravdale povoljan raspored i izborile plasman na Euro, odnosno kada bi sve reprezentacije iz Lige A , izuzev recimo Hrvatske, izborile direktni plasman na Euro?
U tom slučaju jedno od tri mjesta bi se popunilo s najbolje rangiranom reprezentacijom iz D Divizije (koja nema svoj 'put'), a to je Estonija, dok bi se preostala dva mjesta popunila s najbolje rangiranim reprezentacijama iz Divizije B, a koje nisu osvojile svoju skupinu natjecanja. S obzirom na to da su Izrael i Bosna i Hercegovina, dvije reprezentacije koje bi se mogle pronaći u playoffu osvojile svoje skupine u B diviziji, oni će biti u lakšem ‘putu B’, a Hrvatskoj i Estonijidošle bi reprezentacije Finske, Ukrajine ili Islanda ovisno o tome koje od njih ne izbori direktni plasman u Njemačku (i koliko bi bilo praznih mjesta u 'putu A').
Dakle, najteži mogući ždrijeb za Hrvatsku u playoffu mogao bi biti Češka, pa pobjednik dvoboja Nizozemska – Poljska (četiri reprezentacije iz A Divizije ne bi izborile direktni plasman na Euro).
A najbolji ždrijeb bi nam bio kada bismo u polufinalu dočekali Estoniju (najbolje rangirana reprezentacija Divizije D), a onda u finalu igrali protiv boljega iz susreta Finska - Ukrajina (dvije najbolje rangirane reprezentacije iz Divizije B koje nisu osvojile skupinu).
Sve u svemu, nadamo se kako ćemo se nakon utakmica u studenom tek površno morati baviti ovim kompliciranim sustavom playoffa te da ćemo u to vrijeme igrati prijateljske utakmice u kojima ćemo nastojati popraviti igru iz listopada i adekvatno se pripremiti za početak europske smotre koja se u lipnju i srpnju iduće godine igra u Njemačkoj...