Mucho Betis: Ugledani na Celtic, predvođeni svjetskim prvakom, pojačani bivšim igračem Real Madrida
Vrijeme Čitanja: 4min | pon. 18.12.23. | 20:00
Vrijedni 202,80 milijuna eura prvo čekaju Plave na svom terenu, a potom stižu i na Maksimir u proljetnom ruhu
Real Betis Balompié. Idući protivnik zagrebačkog Dinama u Europi, u doigravanju za osminu finala Konferencijske lige. Osnovan 1907., igra svoju 117. sezonu od osnutka, a devetu uzastopnu u La Ligi u kojoj su trenutačno sedma momčad. Dinamo i Betis će odmjeriti snage 15.veljače na stadionu Benito Villamarin u Sevilli, pa 22. veljače na Maksimiru.
Prouči cjelokupnu ponudu na Germaniji i zaigraj odmah (Igraj odgovorno, 18+)
"A dobro, neka je Betis", bila je prva reakcija Sergeja Jakirovića kada je saznao informaciju. No, naravno da to nije mislio nonšalantno. Svjestan je Dinamov trener da ga čeka niti malo lagan zadatak. S obzirom na mogućnosti koje su postojale, uz Ajax i Olympiacos nije moglo teže. S druge strane, opet zvuči lakše nego li dosadašnji španjolski protivnici s kojima se Dinamo u Europi susretao, no bio je to tada i jedan drugi Dinamo. A ovaj sada? E, ovaj sada ide na momčad vrijednu 202,80 milijuna eura. Za usporedbu - Plavi vrijede 72,55 milijuna eura, prema Transfermarktu.
MLADOST POTKOVANA ISKUSTVOM
Najskuplji igrač Betisa je Guido Rodriguez svjetski prvak iz Katara, argentinski reprezentativac, a kraj imena mu stoji 28 milijuna eura. Najskuplji dinamovac, Martin Baturina, vrijedi 10 milijuna manje. Nota bene, drugi najskuplji igrač Plavih je Bruno Petković, najbolji igrač lige po izboru kapetana HNL-a, španer Modrih i stup Jakirovićeve momčadi. Vrijednost mu je pet milijuna eura. Zbrojite li vrijednosti dvojice navedenih dinamovaca, dobit ćete iznos koji stoji kraj čak četvorice igrača Betisa. To su ozlijeđeni Nabil Fekir, koji bi se trebao oporaviti taman za početak drugog dijela sezone; portugalski golman Rui Silva; ljetno pojačanje iz Barcelone, lijevo krilo Abde Ezzalzouli koji je stigao za sedam i pol milijuna eura u andaluzijski klub i desno krilo, Brazilac Luiz Henrique, drugi najbolji asistent ove sezone. Svaki od navedene četvorke vrijedi po 15 milijuna eura.
Betisu se ovoga ljeta pridružio i legendarni Isco. Nekadašnja zvijezda Real Madrida stigla je kao slobodan igrač, nakon što je ranije nosila i dres najvećeg rivala Betisa - Seville. Upravo je Isco ove sezone treći strijelac momčadi u domaćem prvenstvu s dva postignuta pogotka i jednako toliko asista, dok je Ayoze Perez zabio četiri, a Willian Jose je na vrhu sa šest pogodaka. No, gledamo li sva natjecanja, Isco ima tri gola, ali ispred njega su i Assane Diao i Marc Roca s po četiri gola, Ezzalzouli s pet, Perez sa šest i Jose s okruglih 10 komada.
Iako je prosječna dob momčadi 28.5 godina (Dinamova je 25.6), imaju Andalužani podosta mladih u svojim redovima. Osim najskupljeg pojačanja ljeta, ranije navedenog Ezzalzoulija (22 godine), iz Barce je na posudbu stigao i dvije godine mlađi Chadi Riad, a tu je i 18-godišnje krilo Assane Diao, ali prosjek godina momčadi dižu iskusna imena. Među njima najviše čileanski 40-godišnji vratar Claudio Bravo, zatim kapetan, Meksikanac Andres Guardado (37), a i Grk Sokratis Papastathopoulos (35). Bila bi brojka i veća da se u 42. godini nije od nogometa oprostio Joaquin. Legenda kluba koja je za Betis odigrala ogromnih 490 utakmica (65 golova, 49 asistencija).
Šef struke protivnika Zagrepčana je iskusni Manuel Pellegrini kojega ne treba posebno predstavljati. Sa 70 godina u trenerskom životopisu ima upisane jedne od najvećih svjetskih klubova. River Plate, Villarreal, Real Madrid, Manchester City i West Ham samo su neki od njih, a na klupi Los Verdiblancosa je od ljeta 2020. i ima potpisan ugovor do ljeta 2026. godine. U 173 utakmice u klubu skupio je 85 pobjeda, 41 remi i 47 poraza, a u sezoni 2021./2022. s Betisom je osvojio i Copa del Rey.
“MUCHO BETIS”
Klubu je dodijeljen počasni naziv 'Real' - kraljevski - 1914. godine od strane kralja Alfonsa XIII., dok "Betis" potječe od Baetis, rimskog naziva za rijeku Guadalquivir koja prolazi kroz Sevillu. 'Balompié' je, pak, izvorna španjolska riječ za nogomet, tako da je Betis zapravo u sebi sačuvao sve iskonsko španjolsko što je mogao.
Dresovi su prvotno bili plavi, a hlačice bijele, no jedan od osnivača i nekadašnji kapetan Manuel Ramos Asensio iskoristio je svoje veze koje je stekao studiranjem u Škotskoj, kontaktirao Celtic te počeo koristiti istu tkaninu za izradu dresova sevillskog kluba. Zelena i bijela boja odgovarale su bojama zastave Andaluzije, a jedina je promjena bila što je Ramos Asensio okrenuo pruge vertikalno, a ne horizontalno što je također tada bila novost u španjolskom nogometu.
Mucho Betis, uzvik koji se danas na utakmicama Betisa može često čuti, u ranijoj se povijesti kluba nije koristio. Naime, tada se mogao čuti izraz ¡Viva el Betis manque pierda! (u prijevodu "Živio Betis, makar i gubio!"), no Mucho Betis nastao je otprilike u vrijeme sezone 1993./94., kada je klub osigurao promociju u Primeru. Nakon toga se manque pierda nije činilo prikladnim, pa je netko smislio Mucho Betis (doslovno prevedeno - puno Betisa). Njihovi navijači, Béticosi, ovu frazu koriste kao pjesmu na utakmici, ali se može čuti i kao uzvik po ulicama među zaljubljenicima u zeleno-bijeli klub. Zamislite ljeto, Andaluziju, šetnju ulicom i netko vam uzvikne "Mucho Betis"... Ima nešto u toj španjolskoj ‘vibri’. Ali, zamislite tek kada se istim tim ulicama u veljači zaori ‘Dinamo Zagreb!”
Ima nešto, nešto jako zarazno u tim hrvatskim prvacima u plavom.