Lige petice: Englezi do sad potrošili preko 300 milijuna eura više od Španjolaca, Nijemci jedini u plusu
Vrijeme Čitanja: 4min | pon. 26.07.21. | 18:11
Premier liga kao obično predvodi listu najvećih potrošača, La Liga se tek zahuktava, dok je ostala trojka na regularnim brojevima.
Ušli smo u zadnji tjedan mjeseca srpnja što znači da nam se približava polovica ljetnog prijelaznog roka pa smo odlučili napraviti kratki rezime dosadašnje potrošnje u Ligama petice. Englezi su očekivano najveći potrošači, dok su Španjolci iznenađujuće prespavali prvu polovicu prijelaznog roka. Nevjerojatno zvuči podatak da su klubovi iz Premier lige potrošili preko od 300 milijuna eura više od klubova iz La Lige.
PREMIER LIGA – 485 MILIJUNA EURA
Englezi su do sad potrošili 485 milijuna eura raspoređenih na 151 igrača, a trenutno najskuplji transfer je Jadona Sancha za kojeg je Manchester United Dortmundu uplatio 85 milijuna eura. U istom razdoblju klubovi su prodali 132 igrača te zaradili oko 200 milijuna eura, što bi značilo da je trenutni transfer minus nešto manji od 300 milijuna eura.
Međutim, Manchester City, Chelsea kao i Newcastle još nisu potrošili ni eura, dok su primjer Everton i West Ham iskeširali tek oko dva milijuna eura pa se u drugoj polovici očekuje još veća potrošnja te gotovo sigurno i rušenje trenutnog rekorda.
Usporedbe radi, prošle sezone na ljetnom prijelaznom roku klubovi iz Premier lige su na 303 igrača potrošili nešto više od 1,4 milijarde, dok su u istom vremenu prodali za malo manje od 500 milijuna eura. Drugim riječima, transferni minus prošlog ljeta iznosi milijardu eura.
SERIE A – 299 MILIJUNA EURA
Talijanski klubovi su do sad kupili 103 igrača na koja su potrošili malo manje od 300 milijuna eura, a do sad je najskuplji transfer Fikayoa Tomorija za kojeg je Milan nakon posudbe iskrcao Chelseaju 29,20 milijuna eura. Što se tiče prodaje, Talijani su do sa prodali čak 317 igrača, što bi značilo da je trenutna bilanca lige u minusu oko 43 milijuna eura.
Međutim, iako su talijanski klubovi već potrošili dosta novca tek se očekuje da zavire u novčanik. Posebno se to odnosi na Juventus, koji je do sad tek odradio dogovorenu opciju sa Schalkeom te uplatio 20 milijuna eura za Westona McKenniea.
Prošlog ljeta klubovi Serie A su potrošili malo manje od 900 milijuna eura, dok su u isto vrijeme prodali igrača za 760 milijuna eura, što bi značilo da su ljetni prijelazni rok završili u minusu malo manje od 120 milijuna eura.
BUNDESLIGA – 277 MILIJUNA EURA
Bundesliga je trenutno na trećem mjestu te su do sad potrošili malo više od 277 milijuna eura kupivši 197 igrača, a za sad najskuplji transfer je Daytona Upamecana koji je stigao u Bayern IZ RB Leipziga za 42,50 milijuna eura. No, iako su Nijemci solidno potrošili, u isto vrijeme oni su i kvalitetno prodavali te su na 159 igrača zaradili 315 milijuna eura, što bi značilo da se za sada mogu pohvaliti da su jedina liga od pet najjačih u plusu i to za oko 38 milijuna eura.
No, Nijemci u pravili nisu veliki potrošači, dokaz tome je da su na cijelom prošlom ljetnom prijelaznom roku spiskali „tek“ oko 361 milijun eura, a kako su u istom razdoblju na prodaji 278 igrača zaradili nešto više od 377 milijuna eura, to bi značilo da su prošlo ljeto završili s gubitkom od 24 milijuna eura. Iznos je to koji u usporedbi s drugim ligama djeluje kao sitniš.
LIGUE 1 – 227 MILIJUNA EURA
Francuzi su do sad kupili 236 nogometaša na koje su potrošili 227 milijuna eura, a dosadašnji rekorder je Achraf Hakimi za kojeg je PSG platio Interu 60 milijuna eura. Ukoliko gledamo prihode, francuski klubovi su do sad prodali 180 igrača te zaradili malo manje od 184 milijuna eura, što bi značilo da je trenutni minus 44 milijuna eura.
Prošlog ljetnog prijelaznog roka Francuzi su na 326 igrača potrošili malo manje od 471 milijun eura, dok su u istom razdoblju na 326 igrača ostvarili prihod od oko 418 milijuna eura, što bi značilo da su prošlo ljeto završili u minusu od 53 milijuna eura, što u usporedbi s Englezima uopće ne izgleda loše.
LA LIGA – 116 MILIJUNA EURA
Španjolci kao da su prespavali prvi dio prijelaznog roka. Naime, potrošili su na 170 igrača tek 116 milijuna eura, a trenutno najskuplji transfer je Rodriga De Paula, koji je iz Udinesea stigao u Atletico za 35 milijuna eura. U sitom razdoblju klubovi La Lige su prodali 148 igrača na kojima su zaradili nešto više od 93 milijuna eura, što bi značilo da su trenutno u minusu tek 23 milijuna eura.
Međutim, kao što smo već rekli od Španjolskih klubova tek očekujemo aktivnosti na tržištu, posebno se tu misli na Real koji nije potrošio ni centa, kao i Barcelonu koja do sad platila samo Emersona devet milijuna eura.
Prošlog ljeta klubovi La Lige su na 354 igrača potrošili 418 milijuna eura, dok su u istom razdoblju uprihodili 556 milijuna eura, što bi značilo da su ljetni prijazni rok završili u nevjerojatnom plusu od 137 milijuna eura.
HNL – 7,5 MILIJUNA EURA
Kad usporedimo HNL s ovim ligama, kao da se radi o nekom drugom sportu. Hrvatski klubovi iz najvišeg ranga su do sad potrošili 7,5 milijuna eura, dok su uprihodili 32,6 milijuna te su za sad u plusu 25 milijuna eura. Naravno, da većina tog iznosa odlazi u blagajnu kluba iz Maksimira koji je za Joška Gvardiola uprihodio 18,8 milijuna eura.
Prošlog ljeta klubovi iz Prve HNL su potrošili 14 milijuna eura, dok su prihodili od 303 igrača 47 milijuna eura, što bi značilo da su ljeto završili u plusu 33 milijuna eura.