Kako se pisala bajka: Otpisana djeca, prijestupnici, otpaci, ničiji talenti... PRVACI!!!

Vrijeme Čitanja: 11min | uto. 03.05.16. | 12:15

Ovako je sklapana šampionska momčad Leicestera u koju je uloženo oko 50.000.000 eura, a danas vrijedi pet puta više.

Ne počinje sve od tečaja 5.000, koji su samo ludi sretnici, zagriženi navijači ili neke vještice uplatili kada su stavili Leicester na listić uoči sezone. Nije počelo niti dolaskom Claudija Ranierija. Nije počelo ni kada je Leicester s nervoznim Nigelom Pearsonom pobijedio na sedam od devet posljednjih utakmica u prethodnoj sezoni i na čudesan način izborio ostanak u Premiershipu. Možda je sve počelo u ožujku 2010. godine kada je Leicester igrao play-off za Premiership iz kojeg je ispao prije šest godina.

Na klupi je spomenuti Pearson, od poznatijih igrača tu su Nolberto Solano, Paul Gallagher i 22-godišnji momak Andy King. Tako je počelo zidanje bajke koja će 2016. godine oduševiti i zaludjeti nogometni svijet.

ANDY KING (veznjak, 1988., Wales) - ponikao

King je igrač s najduljim stažem u taboru novog prvaka. Precrtani otpadak, kao i dobar dio njegovih suigrača. Prošao je Chelseajevu akademiju i s 15 godina dobio zahvalnicu. Tada je otišao u Leicester i dijelio s 'Lisicama' i dobro i zlo. Zabio je pogodak u tom baražu 2010. godine protiv Cardiffa, ali je Leicester ispao na jedanaesterce. To nije bilo prvo Kingovo razočaranje s Leicesterom. Dvije godine kasnije je ispao u treću ligu s 'Lisicama'. I tamo je bio najbolji igrač momčadi i najzaslužniji za povratak u Championship. S Leicesterom je osvojio League One, Championship i sada Premiership. Nikome u povijesti engleskog nogometa to nije uspjelo. Nije više ključni igrač kao u trećeligaškim danima, ali ga Ranieri obožava i čak 16 puta ga je uvodio s klupe ove sezone. Prošao je sve s Leicesterom. Jedan od simbola puta od blata treće lige do trona u konkurenciji bogatih zvijeri.

JEFFREY SCHLUPP (bek/krilo, 1992., Gana) - ponikao

Sin imigranata iz Gane, rođen u Hamburgu je odrastao u Leicesteru i u seniorskom nogometu debitirao za ovaj klub poput Kinga. Kao i on je ove sezone bio jedan od jokera s klupe ili je krpao rupe kada bi netko ispao iz startnih 11. Pokrivao je sve po lijevoj strani, radio sve što bi Ranieri zatražio i bio među onim bitnim kotačićima šampionskog mehanizma. Tek sada treba biti sretan što nije potpisao za Manchester United u siječnju 2013. godine kada je bio tri tjedna na probi kod Alexa Fergusona, čak je i zadovoljio, ali spletom okolnosti nije dobio ugovor. Sreća pa nije otišao na Old Trafford....

KASPER SCHMEICHEL (golman, 1986., Danska) - 1.700.000 eura

Ako su Schlupp i King epizodisti s kojima je krenulo stvaranje ove momčadi, ljeto 2011. godine je bilo početak zidanja temelja startne postave koju ovog jutra zna napamet svako dijete u Engleskoj. Vječito u sjeni slavnog oca, koji se kao klinac pojavljivao na velikim slavljima Manchester Uniteda je od sinoć samo Kasper Schmeichel. Nije više „sin Petera Schmeichela“. Manchester City ga se odrekao, slao ga na posudbe u niželigaške momčadi, a kada je s Notts Countyjem izborio ostanak u četvrtoj ligi, naučio je što je pritisak kada igraš za goli život. Već petu godinu je nezamjenjiv na golu 'Lisica'.

WES MORGAN (stoper, 1984., Jamajka) - 1.250.000

Godinu i pol dana nakon dolaska Schmeichela, sazidana je i druga cigla obrane koja će ovog proljeća mnoge ostaviti bez teksta. Rođen u Nottinghamu nekoliko godina nakon najvećeg nogometnog čuda koje je Engleska vidjela (Nottingham Forestovog uzleta iz druge u prvu ligu, pa izravno na europski tron), mora da mu je taj 'lokalni gen' podario sudbinsku ulogu. Da neki od lokalaca jednog dana ispiše bajku kada se već Forest ne može malo podignuti. Nakon 400 i nešto utakmica je preselio u redove lokalnog rivala Leicestera za milijun funti i uništio srca svog Nottinghama. U Leicesteru će ubrzo postati kapetan. Preživjet će i nogometni infarkt u 98. minuti na Wembleyju kada je Watford u nezaboravnoj utakmici play-offa za ulazak u Premiership, rastužio navijače 'Lisica'. I to možda baš zato što je Wes Morgan kasnio na skoku i u pokrivanju Deeneyja. Sve će mu se vratiti kasnije... Uspio je s kapetanskom trakom uvesti Leicester u Premiership, a prvu pogodak u eliti je zabio protiv Tottenhama koji će mu godinu danas kasnije biti najveći protivnik u utrci za naslov. Često gledan s podsmijehom zbog kojeg kilograma viška, bio je zacementiran u obrani Leicestera, koja je položila sve ispite u drugom dijelu sezone, a dao je i onaj gol protiv Southamptona kada nitko drugi nije uspijevao otključati bravu 'Svetaca'.

DANNY DRINKWATER (veznjak, 1990., Engleska) - 1.250.000

Danny Drinkwater je treći dio slagalice iz Championshipa za ovu šampionsku postavu. Poput Morgana i on je došao u siječanjskom prijelaznom roku 2012. godine. Schmeichel nije odgovarao Cityju, King je potjeran iz Chelseaja, a Drinkwater iz Manchester Uniteda. U Championshipu su takvi igrači neophodni. Mahrezova lucidnost tada ne bi Leicesteru značila koliko kilometraža Dannyja Drinkwatera. Dobio je milijun bitaka s drvosječama iz Championshipa i u godini kada je Leicester napokon osigurao plasman u Premiership, izabran je zajedno sa Schmeichelom i Morganom u momčad godine u drugoj engleskoj ligi. Nagrađen je novim ugovorom i zajedno s Kanteom je ove sezone stvorio čeličnu mrežu na sredini terena u koju su se upetljali mnogi protivnici 'Lisica'. Dogurao je čak i do reprezentacije Engleske. Klasični engleski centralni vezni, koji voljom i znojem nadoknađuje sve tehničke nedostatke, ali je povremeno uspio i poslati loptu očima kao kod one maestralne asistencije Vardyju u Sunderlandu ili centaršuta na glavu Morganu na Old Traffordu.

JAMIE VARDY (napadač, 1987., Engleska) - 1.250.000

Četvrti član šampionske prve postave koji je igrao za Leicester u Championshipu je Vardy. Mnogi su se smijali odluci Leicestera da potroši milijun funti za igrača iz pete lige, koji se voli tući, svojeglav je i čak je bio osuđen zbog nasilja u javnosti. Kada je u prvoj sezoni u Championshipu zabio četiri pogotka i ušao u sukob s navijačima, pritisak je postao još veći. Po tko zna koji put je odlučio napustiti nogomet ali ga je trener Pearson odgovorio i tempirao za sljedeću sezonu u kojoj je sa 16 golova u tandemu sa Nugentom napravio od Leicestera kaznenu ekspediciju u Championshipu. Cijela Engleska, dobar dio Europe, a onda i mi i vi sa njima smo ga upoznali rujanskog poslijepodneva kada je upropastio Manchester United i uništio sve Van Gaalove milijune. Porasla mu je cijena, mogao je i otići iz Leicestera, ali je ostao i neviđen uspon je ove sezone došao do vrhunca. Luda serija golova, rušenje Van Nistelrooyjevog rekorda, ubitačni instinkt pred protivničkim mrežama, izluđivanje defanzivaca, poziv u reprezentaciju, gol petom Nijemcima i na kraju onaj kontroverzni susret s West Hamom su od njega napravili središnju figuru Leicesterove sezone iz snova. On je simbol ovog uspjeha. Primjer da se može i iz osme lige doći do neba. Voli se šaliti i podvaljivati, a na kraju je bio i organizator ludog tuluma na kojoj je Leicester saznao da je postao prvak. Najkraćim putem stiže do gola i onda loptu samo pošalje u mrežu.

RIYAD MAHREZ (ofanzivni veznjak, 1991., Alžir) - 500.000

Došao je za 350.000 funti iz Le Havrea, a danas vrijedi 35.000.000 funti. Pukim slučajem ga je otkrio Leicesterov skaut Steve Walsh i alarmirao klub da ga dovede. Iako se Mahrez na početku dvoumio jer je za Leicester čuo samo po ragbi klubu. Potpisao je u zimskom prijelaznom roku sezone kada je Leicester ulazio iz Championshipa u Premiership. Bio je jedan od najzaslužnijih za izboren ostanak u finišu prošle sezone, ali je prava eksplozija uslijedila u ovom prvenstvu. Ono kolektivno slanje nesretnika iz Aston Ville 'po burek' je potez sezone u ligi. Postao je prvo igrač mjeseca, nizao golove i asistencije iz kola u kolo i na kraju igrač godine. Hat-trick protiv Swanseaja, ključni golovi protiv WBA, Evertona, Watforda, Palacea, Chelseaja, promašeni penali protiv Ville i Bournemoutha, sve one asistencije Vardyju i kompaniji.... Bacio je Premiership na noge. Trenutno je najatraktivniji igrač Premiershipa i Leicester će biti na velikim mukama da ga zadrži.

LEONARDO ULLOA (napadač, 1986., Argentina) 10.120.000 eura

U rodnoj Argentini nije bio zvijezda, zabio je devet prvenstvenih pogodaka za tri godine. Preselio je u španjolsku Segundu gdje je igrao gotovo pet godina, a onda je Gus Poyet u Brightonu vidio nešto što Englezi ne bi uspjeli prepoznati. Urugvajac je 'namirisao' argentinsku 'lisicu' i platio 2.000.000 eura za njega, a Ulloa je počeo rešetati. Dovoljno da Leicester prije gotovo dvije godine sruši klupski rekord u visini transfera i za 8.000.000 funti ga izabere kao prvu opciju u napadu. Bio je prva špica kod Pearsona, a Vardy je igrao iza njega. Pomogao je da se izbori ostanak, a onda je Ranieri promijenio sustav i Ulloa je postao prva napadačka opcija s klupe. I bio je zlata vrijedan. Postizao je neke ključne golove kao protiv Norwicha, West Hama ili Swansea, a umijeće skok igre i zadržavanja lopte kada Leicester čuva rezultat su ono što Ranieri nije imao u drugim napadačima.

DANNY SIMPSON (desni bek, 1987., Engleska) - 2.500.000

O njemu je od svih startera ispričano najmanje ove sezone, ali Ranieri ima neograničeno povjerenje u ovog desnog beka. Poput Drinkwatera i on je bio višak u Manchester Unitedu pa je i to možda razlog frustracija Unitedovih navijača Leicesterovom sezonom. S Newcastleom i Queens Park Rangersima je ulazio iz Championshipa u Premiership, a u Leicesteru je prvo bio rezerva Wasilewskom i De Laetu. Plaćen je 2.000.000 funti. Tek kod Ranierija je blindiran u početnih 11. Nije toliko atraktivan, ali je neumorni borac, obično posljednja brana protivnicima u kontranapadima i neprolazan u situacijama jedan na jedan. Crveni karton protiv Arsenala i promašaj protiv Southamptona zamalo su od njega napravili tragičara sezone, ali mnogo je više dobrih stvari koje je Simpson napravio u ovoj čudesnoj sezoni.

MARC ALBRIGHTON (veznjak, 1989., Engleska) - bez odštete

Uoči prošle sezone je poput Simpsona i Ulloe došao i Marc Albrighton. Još jedan član startnih 11. Umjesto da bude junak Villa Parka, postao je jedan od Spartanaca povijesne generacije Leicestera. Ponikao je u Aston Villi, ispunio snove kada je debitirao za klub koji obožava, navijači su ga zavoljeli i vidjeli u njemu lokalnog heroja, a onda mu je slomljeno srce kada mu je voljeni klub pokazao izlazna vrata u ljeto 2014. godine. Nije imao kuda i kao slobodan igrač kojeg nitko nije želio, otišao je u Leicester. Nije bio standardan kod Pearsona, ali mu je teška ozljeda Jamesa otvorila vrata prve postave kod Ranierija iz koje ga nitko nije uspio izbaciti. Jedini je uz Schmeichela i Morgana koji je igrao u svakoj utakmici Premiershipa od početka sezone. Pouzdan je u oba smjera, majstor jednostavne igre, odlično izvodi prekide, sa Kanteom, Mahrezom i Drinkwaterom je član veznog reda koji je uspio maestralno koristiti posjed lopte kada ga je imao.

ROBERT HUTH (stoper, 1984., Njemačka) - 4.200.000

Vječiti predmet podsmijeha. Potpuno nestiliziran za Chelsea u kojem je započeo premierligašku karijeru, a potom ili ozlijeđen ili ispodprosječan u generaciji Middlesbrougha koja je pala u Championship i na kraju član Pulisove 'bande' sa Britannia stadiona koja je igrala antinogomet da bi radila prekršaje, branila se i iz nekog prekida davala golove. Došao je u Leicester u siječnju prošle godine kada je izgledalo da 'Lisicama' nema spasa i sa Wesom Morganom složio stoperski tandem  koji je pospremio u džep zvijezde Premiershipa. Veliki su, spori su, ali znaju kako ovaj drugi diše i kada treba uskočiti u pomoć. Uz to je postigao pogodak za pobjedu nad Tottenhamom u 90. minuti i dva gola na gostovanju Manchester Cityju kada je prvak uništen od nogometa. Danas Nijemci traže od Löwa da ga vrati u reprezentaciju.

CHRISTIAN FUCHS (lijevi bek, 1986., Austrija) - bez odštete

Ljetos višak u Schalkeu, koji ga se odrekao besplatno, danas igrač bez kojeg se ne može zamisliti igra Leicestera. Tko je pratio Bundesligu i pogotovo Fuchsove igre u Bochumu, znao je što može ovaj Austrijanac. Njegova ljevica ima razornu moć i njegovi prekidi, šutevi i centaršutevi su nekad pola gola. Nije postigao niti jedan pogodak, ali Leicester je u njemu imao oružje od kojeg su protivnici strahovali. Odličan u ofanzivi, vječito spreman da se sjuri na protivničku polovicu, bio je često više krilo nego i bek i činio supertandem s Albrightonom po lijevoj strani. Sezona karijere u kojoj je s Austrijom osigurao i plasman na Europsko prvenstvo.

SHINJI OKAZAKI (napadač, 1986., Japan) - 11.000.000

Poput Fuchsa, i Okazaki je prošlog ljeta zamijenio Bundesligu Premiershipom. Ali kao najskuplji igrač u povijesti Leicestera koji ga je Mainzu platio 11.000.000 eura. Ranieriju se nije sviđao naš Andrej Kramarić i želio je Japanca. Okazaki nije gol-mašina ali fanatizam u pressingu na posljednju liniju, pretrčani kilometri i borba do posljednjeg atoma snage su donijeli energiju iz koje su često došli golovi Mahreza, Vardyja ili Ulloa. Samo da ima malo bolju realizaciju, Okazaki bi vrijedio mnogo više. Ali i ovo što je napravio je iznad očekivanja bez obzira na etiketu s cijenom koju nosi na leđima. Također, škarice protiv Newcastlea su jedan od prijelomnih trenutaka sezone...

NATHAN DYER (krilo, 1987., Engleska) - posudba

Došao je ljetos na posudbu iz Swansea i već na početku sezone postigao važan pobjednički gol protiv Aston Ville kada su u Leicesteru shvatili da mogu činiti čuda. Nije igrao mnogo u drugom dijelu sezone, ali je počinjao u važnim utakmicama kao što su ini protiv Manchester Cityja, Tottenhama, Liverpoola, Southamptona... Zna svoju ulogu i odigrao ju je prilično dobro.

N'GOLO KANTE (zadnji vezni, 1991., Francuska) - 8.500.000

Posljednji je došao od članova prve postave šampionske momčadi. Bez dileme, otkriće godine u europskom nogometu i pojačanje sezone u Premiershipu. Poput Mahreza i Vardyja i Kantea je otkrio Leicesterov skaut Steve Walsh i natjerao klub da plati 8.500.000 eura za anonimnog Francuza iz Caena, kojeg su u domovini mnogi počeli uspoređivati s Claudeom Makéléléom. Ova sezona u Leicesteru je pokazala i zašto, a Kante već sada djeluje kao poboljšana verzija slavnog sunarodnjaka. U šali kažu da je 70 posto površine na planeti pokriveno vodom, a da sve ostalo pokriva N'Golo Kante. Gotovo je nevjerojatno kako omaleni Francuz kontrolira sredinu terena. Kao da ima magnete u nogama, lopta se uvijek odbija njemu. Konstantno je u pravo vrijeme na pravom mjestu, odlično čita igru i zato nije čudo što je rekorder po broju dobivenih duela presječenih protivničkih pasova u ligi. 'Patrolirao' je ispred obrane štiteći ranjivu sporost Hutha i Morgana ali i uspijevao iznijeti i po dvojicu na leđima i podijelio asistenciju kao Vardyju protiv West Hama.

DEMARAI GRAY (krilo, 1996., Engleska) - 5.100.000 eura

Priču o Spartancima iz Leicestera koji su napisali nogometnu bajku završavamo s momkom koji predstavlja budućnost ovog kluba. Demarai Gray je došao ove zime iz Birminghama i nije se uplašio nekog sasvim novog ambijenta, očekivanja i pritiska. Ranieri se nije ustručavao 19-godišnjaka koristi kao drugu ili treću izmjenu. U svih deset utakmica je ušao s klupe i uspio je brzinom munje poremetiti rivala, ali i odradio lavovski dio posla u obrani kada se Leicester branio. Tek će igrati...

Piše: Aleksandar Gligorić/Mozzartsport

(Foto: Pixsell/Action Images)

 


Tagovi

Jeffrey SchluppAndy KingClaudio Ranieri

Ostale Vijesti