Kako nogometaši koriste WhatsApp za provokacije, transfere i kupnju automobila
Vrijeme Čitanja: 4min | uto. 14.05.19. | 10:21
Pojedini ga koriste kako bi provocirali vječne rivale u El Clasicu, pojedini kako bi vlastite zvijezde obavijestili kad je trening, a neki kako bi se prodali…
Razlog? Želio im je to sam priopćiti prije nego mediji provale priču kako im kasnije ne bi morao objašnjavati kako i što….
„Nismo imali trening iduće jutro i nisam želio da čitaju iz novina o mom transferu, nego sam ih želio prve obavijestiti,“ priznao je.
I nije jedini na svijetu koji se oslanja na besplatni komunikacijski servis kako bi razgovarao s nogometnim svijetom.
Englezi koji kruh zarađuju u Bundesligi, Jadon Sancho i Reiss Nelson, koriste WhatsApp kako bi si olakšali život u Njemačkoj. Razgovaraju svakodnevno, otkriva Nelson…
„Ako je njegova utakmica prije moje, napišem mu „Sanch, znaš što trebaš učiniti“,“ otkrio je Nelson.
Chelseajevi igrači na posudbi, njih 41, a među njima i naš Mario Pašalić, imaju grupu s trenerima u kojoj se svakodnevno čuju gdje god da se nalazili na kugli zemaljskoj.
Barcelonina legenda, Gerard Pique, majstor je pismene provokacije, naime, često provocira igrače Real Madrida porukama u grupi s ostalim reprezentativnim suigračima. Iako je ona zamišljena kako bi se reprezentativni suigrači dopisivali međusobno, razmjenjivali savjete i probleme, Pique je pronašao maštovit način kako bocnuti svoje rivale.
WhatsApp je pokrenut 2009. i postao je jedna od najčešće korištenih aplikacija za komunikaciju na svijetu. Nogometašima, koji su često razasuti svugdje po svijetu, nije trebalo dugo da shvate njegove prednosti. Sve što im je potrebno je Wi Fi i mogu besplatno razgovarati s obiteljima, prijateljima i, jasno, suradnicima...
„Trener nam preko WhatsAppa šalje obavijesti ako se promijeni vrijeme treninga,“ priča De Jong.
„Ako svi gledamo neku utakmicu istovremeno, pričamo preko WhatsAppa kao da smo u istoj prostoriji.“
Pique je otkrio kako je napravio WhatsApp grupu kako bi lakše komunicirao sa suigračima iz reprezentacije, ali svela se na bockanje na relaciji Barca – Real.
„Ponosan sam u što se grupa pretvorila“, nasmijao se branič Barce, pa nastavio:
„Prošle sezone, kad je realovcima išlo dobro, bili su glavni u grupi. Stalno su nas provocirali. Ove sezone, ne pišu baš često“.
„Zato ja pišem njima. 'Dečki, što ste tako ozbiljni?' je najčešća poruka koju im ostavim. Začinim ju emotikonom koji plače i jednim koji se smije.“
Provociranje i „trash talk“ nije jedino za što im WhatsApp služi, koriste ga i kad se žele počastiti novom jurilicom.
Premierligaši su to najprije započeli. Vlasnik jednog zastupstva za automobile, Ricard Clark, prodao je Jacku Wilshireu, Olivieru Giroudu i Callumu Wilsonu automobile pomoću te aplikacije.
„Prodao sam ih na stotine preko WhatsAppa,“ rekao je Richard Clark.
„Nogometaši su javne ličnosti i nije im baš zgodno šetati po salonima, ovo im je puno praktičnije. Nazovu me, kažu što žele i ja im to ostvarim.“
Agenti također obožavaju WhatsApp jer im olakšava obavljanje poslova bez da se moraju fizički pojaviti pred igračem i zastupnicima kluba s kojim pregovara.
WhatsApp je osobito koristan u posljednjim satima prijelaznog roka, a mnogi detalji se dogovaraju u grupama. Jasno, uštede tisuće i tisuće eura na svojim telefonskim računima jer je uglavnom riječ o internacionalnim pozivima.
„Kad se transfer zaključuje, pregovara se u grupi u kojem je igračev agent, sam igrač i netko od zastupnika kluba. Tamo se uglavnom dogovaraju sitniji detalji posla. Nekoć se to obavljalo e-mailovima ili telefonom,“ otkriva nogometni odvjetnik Daniel Geey.
„Glasovne i video poruke su također aktualne, osobito kad stranke ne govore dobro jezik pa im se lakše sporazumjeti kad se vide lice u lice. Fotografije se također šalju često," priča.
No, ton poruka nije uvijek poslovan ili ugodan. Roy Keane nedavno je punio novinske stupce kad je procurio njegov verbalni napad na dvojicu irskih reprezentativaca. Nije bio zadovoljan što su stalno ozlijeđeni pa im je napisao da su „papci“, odnosno da su „premekani“. Skandal je izbio kad je screenshot te prepiske objavljen na društvenim mrežama.
Neki su se igrači pak razočarali radi WhatsAppa. Peter Crouch rekao je kako mu je teže od ispadanja iz reprezentacije palo što su ga ubrzo izbrisali iz WhatsApp grupe u kojoj su svi engleski reprezentativci.
„Engleski reprezentativci imaju grupu s brutalnim pravilima. Dobiješ poziv, odjednom dobiješ obavijest da si u nekakvoj grupi, a kad ispadneš iz momčadi, odjednom pročitaš „Peter Crouch je napustio grupu“. Brutalni su,“ otkrio je Crouch.
Ovaj oblik komunikacije uobičajen je i za hrvatsku reprezentaciju, nije poznato kakva pravila imaju Zlatko Dalić i društvo pri ubacivanju i izbacivanju iz grupe „Hrvatska“, ali Darijo Srna je navodno dugo nakon završetka igranja za reprezentaciju još bio član pa je za nagađati kako su ipak nešto manje rigorozni od brutalnih Engleza.
(foto: Pixsell)