Germanijak
Germanijak

Hrvatska dobila 'jack-pot' u osmini finala: Ovo će nam biti treći susret na SP-ima, još nam nisu zabili gol (GRAFIKA)

Vrijeme Čitanja: 5min | čet. 01.12.22. | 22:09

Nakon što je Hrvatska treći put u povijesti izborila osminu finala Svjetskog prvenstva, saznala je suparnika u osmini finala natjecanja...

Vatreni će 5. prosinca (ponedjeljak) u 16 sati igrati protiv senzacionalnog osvajača skupine E, reprezentacije Japana koja je svladala Njemačku i Španjolsku s 2:1, a izgubila od Kostarike 0:1.

Japan je četverostruki prvak Azije (1992., 2000., 2004. i 2011.), a na prošlom kontinentalnom turniru izgubili su u finalu od Katara. Na Svjetsko prvenstvo prvi puta su se plasirali 1998. kada su završili posljednji u skupini bez osvojenog boda. Jedan od poraza nanijela im je Hrvatska golom Davora Šukera u 77. minuti iznimno teške utakmice odigrane po popodnevnoj sparini u francuskom Nantesu.

Japanci od tada nisu propustili Svjetsko prvenstvo, a grupu su prošli na domaćem turniru (2002)., kada su u osmini finala izgubili od Turske 0:1, 2010. kada su nakon lošijeg raspucavanja penala izgubili od Paragvaja (regularni dio završio je 0:0) te u Rusiji 2018. kada ih je u dramatičnoj utakmici svladala Belgija 3:2.

Ovo im je četvrti prolaz grupe na Svjetskom prvenstvu i treći protiv Hrvatske na mundijalima. Osim spomenutog Nantesa 1998., Vatreni i Samurai susreli su se na Svjetskom prvenstvu 2006. Dvoboj je završio bez golova, a najveću šansu na utakmici propustio je Darijo Srna koji nije realizirao kazneni udarac. Na kraju su obje reprezentacije natjecanje završile u grupi, a dalje su prošli Brazil i Australija.

Hrvatska se s Japanom sastala i na Kirin Kupu 1997. u Japanu, kada su domaćini slavili 4:3.

Japan prema Transfermarktu vrijedi 154 milijuna eura, najvrjedniji igrač im je ofenzivac Daichi Kamada iz Eintrachta (30 milijuna eura), slijedi ga desni bek Takehiro Tomiyasu iz Arsenala (25 milijuna), te dva krilna igrača Ritsu Doan (Freiburg) i Takefusa Kubo (Real Sociedad) koji vrijede 12 milijuna eura. Samo usporedbe radi, vrijednost Hrvatske prema Transfermarktu je 377 milijuna eura, 223 više od Japana.

U nastavku pročitajte kako smo najavili Japan pred početak Svjetskog prvenstva.

JAPAN: REPREZENTACIJA KOJA IMA POTENCIJAL IZNENADITI

Pjesmica ide ovako: 1998. - eliminacija u grupnoj fazi, 2002. - Ispadanje u osmini finala, 2006. - eliminacija u grupnoj fazi, 2010. - Ispadanje u osmini finala, 2014. - eliminacija u grupnoj fazi, 2018. - Ispadanje u osmini finala… 2022. - ? Ako Japan slijedi obrazac svojih posljednjih šest nastupa, vjerojatno će rano poletjeti kući. Japanska reprezentacija i njeni navijači doživjeli su veliku bol izgubivši u 94. minuti protiv Belgije u Rusiji 2018. izgubivši svaku nadu za plasman u četvrtfinale.

Japanska reprezentacija nikada nije prošla dalje od osmine finala Svjetskog prvenstva, ali se nada tome upravo ove godine i kada bismo se morali kladiti na underdoga koji će iznenaditi to bi bili oni. Budu li se Njemačka ili Španjolska opustile samo na sekundu Japan bi mogao zasjesti na mjesto koje vodi u prolazak skupine.

Ima puno iskustva u njihovoj momčadi, ali ima i nekoliko talentiranih mladih perspektiva, poput krila Real Sociedada Takefusa Kuboa. Osim toga, Japan se može pohvaliti igračima u Premier ligi, a mnogi su već upoznati s Takehirom Tomiyasuom iz Arsenala i bivšim igračem Liverpoola Takumijem Minaminom. Nema im Yute Nakayame zbog ozljede, a izbornik mu je zaželio brz oporavak prije Svjetskog prvenstva.

Put do SP-a:  

Nogometaši Japana su 2:0 pobjedom na gostovanju kod Australije u Sydneyu osigurali su izravni plasman na Svjetsko prvenstvo i to kolo prije kraja Azijske zone kvalifikacija. Dva pogotka džokera s klupe, Kaorua Mitome, donijela su burno slavlje gostiju, koji su završili drugi u svojoj skupini iza Saudijske Arabije. Japanci su tako stigli do sedmog Svjetskog prvenstva zaredom od 1998. godine. Uoči susreta 9. kola skupine B u Sydneyu Japan je imao tri boda više od Australije te bi i s bodom praktički osigurao jedno od prva dva mjesta koja izravno vode na SP, no Japanci nisu igrali na bod već su bili mnogo aktivniji i bolji suparnik od svojih domaćina.

Izbornik: Hajime Moriyasu (54)

Bivši japanski nogometni reprezentativac, Hajime Moriyasu, imenovan je japanskim izbornikom 2018. Imenovanjem Moriyasua za izbornika A vrste, Japanski nogometni savez nastavio je politiku postavljanja domaćih trenera nakon što su se u prethodnom 20-godišnjem razdoblju, od SP-a 1998. u Francuskoj, uglavnom oslanjali na znanje stranih stručnjaka pa su tako Japan vodili Francuz Philippe Troussier, Brazilac Zico, bosanskohercegovačke legende Ivica Osim i Vahid Halilhodžić, Talijan Alberto Zaccheroni i Meksikanac Javier Aguirre. 54-godišnjak je upisao 35 utakmica za svoju zemlju kao igrač, ali nikad nije imao priliku nastupiti na Svjetskom prvenstvu. Najveći dio karijere proveo je u Sanfrecce Hiroshimi, gdje je upisao 271 nastup, a tu je i započela njegova menadžerska karijera.

Ključni igrač: Takumi Minamino (27 godina, Monaco)

Takumi Minamino, Japanac s brojem 10 na leđima, morat će biti ključni igrač momčadi kada zagusti. Minamino je prešao u Liverpool 2019./20., a iako nije uspio izboriti redovno startno mjesto, imao je ulogu u Liverpoolovom naletu na prvu ligašku titulu u 30 godina. Prema Anfield Watchu, Minamino je zabijao u prosjeku svaku 101 minutu u svim natjecanjima prošle sezone. To ga je učinilo najsmrtonosnijim igračem Premier lige koji su igrali više od 1000 minuta tijekom sezone, ispred Mohameda Salaha i Cristiana Ronalda. Minamino se preselio u Monaco u potrazi za više minutaže. Do sada nije do toga došao, ali je svejedno glavni oslonac Plavih samuraja. Minaminova kvaliteta bila je očita kada je zabio u sedam uzastopnih utakmica kvalifikacija za SP 2022. godine.

Mlada nada: Takefusa Kubo (21 godina, Real Sociedad)

“Japanski Messi”, u dobi od samo 21 godine, Takefusa Kubo već je sastavio popriličan nogometni životopis, iako možda nije odmah prepoznatljivo ime prosječnom navijaču. Koliko njih može u svoje bivše klubove ubrojiti i Barcelonu i Real Madrid? No, nakon što je bio prisiljen napustiti slavnu La Masiu jer je Barca prekršila pravila, a potom nije našao svoje mjesto pod suncem na Santiago Bernabeuu, čini se da je japanski napadač konačno pronašao mjesto gdje će zablistati - Real Sociedad. U slavnom španjolskom klubu pokazao je odlične partije čak i na međunarodnoj sceni (protiv Manchester Uniteda), što mu je osiguralo mjesto u Kataru gdje će predvoditi mlade nade svoje reprezentacije.

U prva dva kola (Njemačka i Kostarika) Japan je krenuo u 4-2-3-1 formaciji, a protiv Španjolske u 3-4-3:

Kadar Japana za Katar:

Vratari: Eiji Kawashima (Strasbourg), Shuichi Gonda (Shimizu S-Pulse), Daniel Schmidt (Sint-Truiden)

Braniči: Yuto Nagatomo (Tokyo), Maya Yoshida (Schalke 04, kapetan), Hiroki Sakai (Urawa Red Diamonds), Takehiro Tomiyasu (Arsenal), Yuta Nakayama (Huddersfield Town), Miki Yamane (Kawasaki Frontale), Shogo Taniguchi (Kawasaki Frontale), Ko Itakura (Borussia Mönchengladbach), Hiroki Ito (Stuttgart)

Veznjaci: Gaku Shibasaki (Leganes), Wataru Endo (Stuttgart), Takumi Minamino (Monaco), Junya Ito (Reims), Ritsu Doan (Freiburg), Daichi Kamada (Eintracht), Takefusa Kubo (Real Sociedad), Hidemasa Morita (Sporting), Ao Tanaka (Fortuna Düsseldorf), Kaoru Mitoma (Brighton & Hove Albion), Yuki Soma (Nagoya Grampus)

Napadači: Takuma Asano (Bochum), Ayase Ueda (Cercle Brugge), Daizen Maeda (Celtic)


Tagovi

japanska nogometna reprezentacijaKatar 2022Svjetsko prvenstvo u nogometu Katar 2022.

Ostale Vijesti