Gubitnici koji su ostali upamćeni u porazu: Mađarska 54., Nizozemska 74., Dortmund 2013.
Vrijeme Čitanja: 3min | pet. 08.12.17. | 16:41
Svi navijači znaju koliko boli poraz u finalu, ali ove momčadi ostat će zapamćene čak i u porazu.
Španjolci nikada neće zaboraviti tu 116. minutu u Johannesburgu. Fabregasov savršeno odvagan pas - Iniestin prvi dodir i šut iza leđa nemoćnog Stekelenburga. Gol, pobjeda, prva titula svjetskih prvaka. Međutim, dok je Carles Puyol vitlao trofejem, Nizozemci su padali po podu. Treće finale, treći poraz. Još jednom, došli su do samog kraja.
Španjolska će, zasluženo, ostati upamćena kao pobjednica Svjetskog prvenstva i jedna od najboljih reprezentacija svih vremena, spojivši dvije europske s jednom svjetskom krunom.
Međutim, ponekad povijest više pamti suze poraženih. Nogomet je kompleksna igra, upravo je jedna od njegovih čari i činjenica da momčad koja igra bolje u svakom aspektu može izgubiti. Loš dan vratara, odbijena lopta, greda ili prečka - i najveće utakmice se odlučuju sitnicama i srećom.
Ovo je lista najslavnijih svjetskih gubitnika - momčadi koje su zapele na zadnjem koraku, ali ostale upamćene po nečemu većem od rezultata.
Mađarska 1954.
Tolika je bila mađarska dominacija svjetskim nogometom tih godina, da je pobjeda Zapadne Njemačke u finalu Svjetskog prvenstva u Švicarskoj 1954. ostala zapamćena kao „Čudo u Bernu“. Puškaševa Mađarska bila je Olimpijski prvak i neporažena u 31 utakmici. Međutim, kombinacija loših uvjeta, sreće i ingenioznosti njemačkog trenera Seppa Herbergera donijela je Zapadnoj Njemačkoj prvi naslov prvaka, nakon pobjede od 3:2. Aranycsapat, kako su Mađari zvali svoju „Zlatnu momčad“, ostat će zapamćena kao jedna od najvećih reprezentacija svih vremena, unatoč porazu u finalu.
Nizozemska 1974.
Ovu priču vjerojatno znate. Cruyffova Nizozemska povela je u finalu, protiv Zapadne Njemačke, sa svojom prvom akcijom, prije nego je ijedan Nijemac dodirnu loptu. Nizozemski totaalvoetbal u svojoj esenciji. Nijemci su, međutim, kao i dvadeset godina ranije protiv Mađarske, okrenuli i pobijedili sa 2:1. Nizozemci će izgubiti finale i četiri godine poslije, protiv Argentine, ali će njihova momčad ostati upamćena kao jedna od najboljih svih vremena.
Borussia Dortmund 2013.
Bio je to labuđi pjev jedne od najatraktivnijih momčadi u posljednjih desetak godina. Borussia Dortmund izdigla se iz prosječnosti pod vodstvom karizmatičnog Jurgena Kloppa i osvojila nogometna srca diljem Europe. Dvije godine zaredom prkosili su bogatijem i moćnijem Bayernu, tukavši ih u prvenstvu i u kupu. Kloppova mlada momčad igrala je brzo, atraktivno i dinamično, te je 2013. došla do finala Lige prvaka na Wembleyju. Putem su padali Manchester City, Real Madrid i Šahtjar. Momčad je vodio Mats Hummels, u sredini je konce vukao Ilkay Gundogan a prednja trojka - Reus, Lewandowski, Gotze - bila je među najubojitijima u Europi. Ipak, unatoč tome što su u finalu nadigrali Bayern, Bavarci su odnijeli titulu pogotkom Robbena u samoj završnici utakmice. Danas je Dortmundu ostao vjeran samo Marco Reus, dok su ostale zvijezde iz 2013. otišle u bogatije klubove, ali uvijek ćemo pamtiti crno-žute pruge i njihov neumorni presing na Wembleyju.
Argentina 2015.
Godinu dana ranije, Messijeva Argentina poražena je u finalu Svjetskog prvenstva protiv Njemačke, nakon pogotka u produžecima. Godinu dana kasnije, Messijeva Argentina bit će poražena u finalu Copa Americe, od Čilea, nakon jedanaesteraca. Te 2015., Argentina je izgubila još jedno finale, ponovo od Čilea, ponovno na jedanaesterce. Argentina je dominirala, stvarala šanse, ali pogotka nije bilo. Čile se branio, čekao jedanaesterce, udarao Messija, ali pogotka nije bilo. Velika Argentinska generacija, ne samo sa Messijem nego Sergiom Aguerom, Javierom Mascheranom, Gonzalom Higuainom i Angelom Di Mariom na pragu je da završi kao Puškašova Mađarska ili Cruyffova Nizozemska. Rusija 2018. mogla bi im biti posljednja šansa.
(Foto: Action Images)