
Grad Zagreb Dinamu daje koncesiju na korištenje zemljišta, Dinamo za uzvrat gradi dva stadiona?
Vrijeme Čitanja: 5min | uto. 11.01.22. | 12:05
Uprava Dinama i gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević sastali su se krajem 2021. godine. Načelni dogovor je, tvrdi Jutarnji list, da Grad Zagreb Dinamu daje koncesiju na korištenje zemljišta na 99 godina, a Dinamo će, za uzvrat, sam izgraditi stadion u Maksimiru i manji stadion u Sesvetama na kojem će igrati utakmice 1.HNL dok se ne izgradi Maksimir.
Problem Maksimirskog stadiona postoji od 2000. kada je zaustavljena renovacija stadiona pokrenuta 1998. Stadion izgrađen 1912. na prijelazu tisućljeća dobio je proširenu zapadnu i novu sjevernu tribinu. Ta nepotpuna renovacija koštala je nešto više od 40 milijuna eura. Stadion se u posljednjih 20-ak godina u nekoliko navrata 'ušminkavao', najviše pred Ligu prvaka 2011. kada je 'pofarbana' tartan staza, zamijenjene su stolice, a cijela ta 'adaptacija' koštala je puno više nego što je trebala. Za te kozmetičke zahvate spominjala se cifra od 10 milijuna eura....
Od 2000. do danas na godišnjoj se razini najmanje tri puta u javni i medijski prostor gura 'problem' Maksimirskog stadiona. U posljednjih 20 godina bilo je mnogo 'ideja' i 'rješenja', od renovacije Maksimira, do 'Plavih vulkana' u Blatu, Nacionalnih stadiona na Laništu i slično. Na kraju se odustalo od seljenja stadiona koji već više od stotinu godina obitava kraj parka Maksimir. Nekako se uvriježilo mišljenje da stadion mora ostati na postojećoj lokaciji, ali da je najbolje i najisplativije rješenje rušenje postojećeg zdanja i gradnja novog Maksimira.
Važnost izgradnje novog Dinamovog stadiona dodatno se povećala nakon zagrebačkog potresa 2020. kada je iz funkcije izbačena istočna tribina Maksimira. Reprezentacija više ne može igrati na Maksimiru, a pitanje je do kad će UEFA tolerirati Dinamu igranje na tom zadnju koje kao da je zapelo u nekakvom vremenu i prostoru, a građani glavnoga grada nekako su prestali vjerovati da će se ovo derutno izdanje može izvući iz te 'crvotočine' i da će Zagreb dobiti novi, moderan stadion.
Od zagrebačkog potresa prošlo je gotovo dvije godine, a stvari se još nisu pomaknule s mrtve točke. U predizbornoj kampanji, aktualnom gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću rješavanje 'problema' maksimirskog stadiona bio je jedan od najjačih izbornih aduta.

Stadion Maksimir je gradsko vlasništvo i Grad svake godine izdvaja pozamašan iznos kako bi ga podstanar Dinamo održavao. Grad izdvaja priličan proračunski novac kako bi se održavao stadion koji je već desetljećima spreman za rušenje ili potpunu rekonstrukciju.
Prema pisanju Jutarnjeg lista, uprava Dinama, na čelu s predsjednicom Uprave Vlatkom Peras i predsjednikom Mirkom Barišićem, te Tomislav Tomašević kao šef gradske vlasti sastali su se krajem 2021. godine. Grad bi, tvrdi Jutarnji list, Dinamu trebao dodijeliti 99-godišnju koncesiju na korištenje tamošnjeg zemljišta, a GNK Dinamo bi na sebe trebao preuzeti gradnju novog Maksimirskog stadiona.
Za vrijeme gradnje novog stadiona, koje bi trebalo trajati dvije godine, tvrdi Jutarnji list, Dinamo bi za igranje prvenstvenih utakmica bio spreman izgraditi i manji stadion, u Sesvetama za kojeg postoji projekt i sve lokacijske dozvole.
Vratimo se na predizbornu kampanju, Tomislav Tomašević je u njoj koristio 'adut' netransparentog i nedemokratskog funkcioniranja GNK Dinama. Priličan broj Dinamovih navijača ne slaže se s načinom na koji klub, koji je uređen kao udruga građana, funkcionira, a Tomašević je isticao kako je grad spreman ustupiti Dinamu zemljište, ali da prije toga mora doći do transparentnijeg poslovanja kluba.
"Gledamo kakvi su modeli suradnje kluba koji je udruga građana i grada. To je problem koji traje 20 godina, ne može se očekivati da će se riješiti u nekoliko mjeseci", rekao je krajem kolovoza Tomašević, nakon što su mu građani već dali povjerenje za vođenjem glavnoga grada, a u jeku kampanje za gradonačelnika o stadionu Maksimir govorio je sljedeće:
"Stadion u Zagrebu definitivno je potreban, međutim njegova izgradnja ili dovršetak mora biti uvjetovan ekonomskom isplativosti i realnim potrebama. Radi li se o Maksimiru, Kajzerici ili nekoj drugoj alternativnoj lokaciji, uvjet mora biti ekonomska računica, a ne ovo danas gdje se ne zna točan iznos koliko je dosad potrošeno i koliko je potrebno za dovršetak stadiona. Moderan stadion za trideset tisuća ljudi kakav imaju Olympiakos, Dynamo Dresden ili bečki Rapid su tipovi stadiona kakav bih volio vidjeti. Financiranje stadiona bi u prvom redu trebali pokriti Dinamo i HNS".

Znači li to da je uprava Dinama ponudila Tomaševiću i nekakvu 'protuvrijednost' u obliku demokratizacije upravljanja udrugom građana Dinamo u kojem više od 99 posto članova u ovom trenutku nema nikakvih upravljačkih prava, nije poznato. U Dinamu smatraju da model upravljanja klubom ne treba vezati za izgradnju novog stadiona, da djeluju usklađeno sa zakonom, rezultatski su uspješni i financijski stabilni, a ionako su pod stalnim nadzorom državnih tijela i revizorske tvrtke.
O pitanju novog stadiona i cijelog projekta na kraju dana odlučivat će Gradska skupština.
"Sastanak je bio dobar, konstruktivan, raspravili smo o različitim modelima, jedan od njih je i pravo građenja. Gledamo druge gradove poput Rijeke, ali isto tako i u Europi, da nađemo model koji neće ni kune opteretiti gradski proračun. Neće se iz gradskog proračuna financirati rušenje starog i izgradnja novog stadiona na istom mjestu. Počeli smo razgovore, zasad smo se fokusirali na modele financiranja i partnerstva. Ne bih puno o detaljima, kad dođemo do nekih opcija, informirat ćemo javnost. Odluku donosi Gradska skupština. Idući sastanak bi trebao biti krajem mjeseca. Ne može se to riješiti preko noći, to je problem koji je nastajao dva desetljeća", rekao je danas Tomašević na polaganju kamena temeljca koji je obilježio početak radova na dogradnji Osnovne škole Ante Kovačića.
Od svih dosadašnjih ideja i prijedloga, koje su u nekoliko navrata godišnje pronalazili svoj put u javni i medijski prostor, ova se priča čini nekako najbliža realizaciji. Grad Zagreb prebacuje 'vrući krumpir' u ruke Dinamu, a onda problem izgradnje stadiona više nije gradski nego Dinamov koji mora pronaći sredstva za izradu istoga, što je u skladu s onim što je gradonačelnik najavljivao u izbornoj kampanji.
Ponavljamo, na kraju o svemu odlučuje Gradska skupština, a sama činjenica da je najavljeno preseljenje tri zagrebačka fakulteta (Građevinski, Geodezija i Arhitektonski) pod sjevernu tribinu Maksimira na godinu dana dok traje renovacija njihovih matičnih zgrada govori nam da izgradnja novog stadiona, ako ovaj plan prođe, neće početi prije sredine 2023., što znači da bi Zagreb i Dinamo novi stadion trebali dobiti tek 2025. godine.
