Erik ten Hag? Ovo je novi trener Ajaxa, koji je učio pod Guardiolom
Vrijeme Čitanja: 4min | pet. 29.12.17. | 20:05
Predstavljamo vam Guardiolu iz Utrechta.
Ajax je odavno prestao biti europska supersila – u suvremenom nogometnom svijetu dominiranom od strane tržišta i brendova Kopljanici su relegirani na status najveće ribe u malom jezeru boreći se za prevlast u Nizozemskoj, daleko od slavnih dana Van Bastena i Van Gaala u devedesetima, a kamoli Cruyffa i Michelsa u sedamdesetima, kada je Ajax bio dominantna sila europskog i svjetskog nogometa. Pa ipak, čak i današnjem kontekstu, postavila su se pitanja oko imenovanja novog trenera u Amsterdamu – „Tko? Trener kojeg kluba?“ – nakon što je Marc Overmars, Ajaxov sportski direktor, objavio da će na trenersku fotelju nakon Marcela Keizera sjesti mladi Erik ten Hag, dosadašnji trener Utrechta.
Uistinu, tko je taj ten Hag i po čemu je zaslužio stolicu tako velikog kluba, osim što ima istu ćelavu frizuru kao i njegova dva prethodnika – Keizer i Bosz?
Ten Hag je svoje prve korake u trenerskom svijetu napravio između 2006. i 2012., kada je bio pomoćni trener u Twenteu i PSV Eindhovenu. Međutim, njegov prvi posao bio je sa Go Ahead Eagles, nizozemskim klubom gdje ga je pozvao tadašnji dioničar i direktor kluba, Marc Overmars. Eaglesi su bili maleni klub koji se žestoko borio za ostanak u ligi, a ten Hag je u tome i uspio, igrajući pritom i atraktivan nogomet.
Međutim, njegova dva sljedeća posla izgradit će od ten Haga trenera koji je postao danas – vođenje rezervne momčadi Bayerna i nizozemskog prvotimca, Utrechta.
Opsjednut nogometom, ten Stag je bio perfekcionist i vjerovao u pedantnu trenersku metodologiju, gdje je svaki detalj presudan, a u Minhenu je upoznao trenera koji dijeli njegov nogometni svjetonazor. Bio je to, naravno, Josep Guardiola, tadašnji trener prve Bayernove momčadi. Ten Hag je u dvije godine na čelu Bayerna II uveo momčad u treći rang i, kako sam priznaje, naučio puno od Guardiole i Mathiasa Sammera. Kada je, u kasno proljeće 2015., preuzeo prvu momčad Utrechta, bio je spreman.
U Utrechtu ga je zatekla situacija slična poput one u Go Ahead Eagles – klub koji se dugo busao titulom četvrtog najvećeg u Nizozemskoj, odmah iza nedodirljivog tridenta PSV-Ajax-Feyenoord, životario je na sredini tablice, a istovremeno je bio i u financijskoj krizi. Infrastruktura je bila nikakva, trening tereni loši, a igrači su patili od kroničnih ozljeda i slabe nutricionističke njege. Ten Hagov holistički, opsesivni pristup svakom aspektu upravljanja klubom momentalno je donio rezultate. Klub je počeo voditi računa o prehranama igrača, sredio trening terene i uveo moderne trening metode. Drugim riječima, Ten Hag je modernizirao Utrecht, uveo ga u nogometnu suvremenost i promijenio mentalitet. Rezultati su se poboljšali i publika se vratila na kultni Galgenwaard.
Lekcije su naučene od Pepa Guardiole, tog velikog post-krojfista i modernista europskog nogometa, ali ne bi bilo točno tvrditi da je ten Hag taktički ideolog ili promotor pozicijskog ili proaktivnog nogometa, unutar čijih se širih aksioma uglavnom gura njegov mentor. Erik ten Hag daleko je od taktičkog ludita, ali njegov Utrecht igrao je puno pragmatičniji, racionalniji i, čak, organiziraniji nogomet od najpoznatijih eksponenata pozicijske igre (tzv. „Juego de posicion“) poput Guardioline Barcelone ili Michelsovog Ajaxa. Ten Hag je u Utrechtu uglavnom igrao bez krila, što je u Nizozemskoj ravno blasfemiji, sa fokusom na eksploataciji protivničkog polu-prostora (prostora između protivničkog beka i stopera, između centralne i krilne zone) i obrambenoj organizaciji, pretežno igrajući u klasičnoj 4-4-2 formaciji ili nešto rjeđoj 5-3-2, sa visoko pozicioniranim bekovima i snažnim posljednjim blokom od trojice stopera.
U ligi gdje je svaka inovacije stala sa Cruyffovim 4-3-3, ten Hagove ideje bile su gotovo pa revolucionarne te je uskoro postao jedan od taktički najpotkovanijih trenera Eredivisie.
U svoj prvoj punoj sezoni sa Utrechtom, ten Hagenove metode urodile su plodom – dosegao je finale kupa, osvojio peto mjesto u prvenstvu i bio je proglašen najboljim trenerom lige. Sljedeće sezone, otišao je korak dalje i izborio četvrtu poziciju u prvenstvu, odmah iza velike trojke, te se plasirao u Europu. Mancinijev Zenit bio je za dlaku bolji u borbi za grupnu fazu Europa lige, ali to nije umanjilo Hagova postignuća te je na povratku iz St. Petersburga dočekan poput heroja.
Kako će ten Hagenove metode funkcionirati pod reflektorima Amsterdam Arene, ostaje za vidjeti, ali najzanimljivije pitanje koje se postavlja je ono vezano uz stil. Erik ten Hagen možda je učio pod Guardiolom i njegove metodološke postupke koristio ne bi li postigao velike uspjehe sa dva mala nizozemska kluba, ali vođenje Ajaxa nešto je potpuno drugačije. U Amsterdamu kroz sve pore kluba isijava Cruyffov utjecaj – od trenera Ajaxa i dan danas očekuje se ne samo da bude uspješan nego da igra na određen, vrlo jasno definiran način, sa dva krila, u 4-3-3 formaciji, sa stoperima koji sudjeluju u izgradnji igre i obrani kroz visoki presing. Ten Hag je u dosadašnjoj karijeri dokazao da nije dogmatist, kao velika većina nizozemskih trenera druge generacije, ali u Ajaxu će biti pod večim pritiskom nego bilo gdje drugdje do sada.
Ten Hag svakako je već sad jedno od najperspektivnijih imena novije trenerske scene, ali njegov najveći izazov – vratiti Ajax na vrh uspješno balansirajući njegovom tradicijom i suvremenim idejama – tek je pred njim. Ja, osobno, jedva čekam vidjeti što će trenerski um poput Hagovoh napraviti sa jednom od najtalentiranijih mladih momčadi Europe, gdje su već sada stasale buduće super zvijezde poput stoperskog para Mathijs De Ligt – Frenkie De Jong ili krilnih napadača Kluiverta i Neresa. Guardiola je, makar nehotice, pomogao u stasanju još jednog potencijalnog trenerskog rivala, rivala koji dijeli njegove metode ali ne i nogometnu ideologiju.
Piše: Luka Kostić
(Foto: Action Images)