Dinamo se mora paziti: Napadač Benfice igra sezonu života – trenutno je bolji od Messija, Mbappea i Aguera
Vrijeme Čitanja: 4min | uto. 26.02.19. | 11:11
Ne promašuje u ovoj kalendarskoj godini.
Prva reakcija po dizanju papirića s imenom Benfice, digla je i kosu na glavi igrača i struke Dinama, kao i svih navijača zagrebačkog kluba. Portugalski velikan ugledno je ime u europskim okvirima, a Europska liga natjecanje je koje svi klubovi iz te zemlje sa Pireneja shvaćaju puno ozbiljnije od onih iz 'liga petice'.
Protivnik hrvatskog prvaka u osmini finala ovog turnira svoje 'zlatno doba' proživio je početkom davnih 1960.-ih godina, sa glavnim igračem Eusebijom, ali dolaskom Europske lige, Portugalci su se prometnuli u jedne od favorita – uz neprikosnovene španjolske klubove.
Tako je Porto osvojio ovaj naslov 2011. godine, kada je u finalu pobijedio još jedan portugalski klub – Bragu – a u polufinalu dobio je upravo Benficu. Lisabonski velikan igrao je u dva finala zaredom, 2013. godine te sezonu potom, ali su gubili prvo od Chelseaja, a zatim od specijalizanata za Europsku ligu, Seville.
I ove su sezone nogometaši Benfice među favoritima u EL, unatoč činjenici što konkurencija nije nikada bila jača kao ove sezone. Tu su engleski velikani Chelsea i Arsenal, talijanske boje brane Napoli i Inter, Nijemci su tu sa Eintrachtom i njihovim izrazito atraktivnim balkanskim napadačima (Jović, Rebić i Kostić), a Španjolsku predstavljaju Sevilla, Valencia i Villarreal.
Međutim, Benfica je jedan od najneugodnijih protivnika u osmini finala, a jedan od glavnih razloga je i najubojitiji napadač u cijeloj Europi u ovoj kalendarskoj godini, Haris Seferović. Švicarac bosansko-hercegovačkih korijena isturena je špica u sastavu trenera Bruna Lagea, gdje su još vrlo opasni Pizzi, Silva te mladići Jota i poglavito Joao Felix. Ali nitko nije opasan kao 27-godišnji napadač.
Ove je sezone u svim natjecanjima utrpao sveukupno 24 pogotka za klub i reprezentaciju. U Ligi nacija je zabio 5 pogodaka za Švicarce, a posebno se izdvaja hat-trick Belgijcima u visokoj 5-2 pobjedi sredinom studenog. U klubu je još opasniji.
Za momčad sa lisabonskog Luza, u Europi je postigao po pogodak u svakom natjecanju – AEK-u u Ligi prvaka te Galatasarayu u Europskoj ligi nakon što su u skupini s Bayernom i Ajaxom završili na 3. mjestu u najelitnijem klupskom nogometnom natjecanju. U nacionalnom kupu je pridodao također dva, a najefikasniji je tamo gdje im i najviše treba – u prvenstvu. Do sada je skupio 15 golova u Primeira ligi, ali njegova forma u 2019. godini je fascinantna.
Trenutno je najbolji strijelac u kalendarskoj 2019. godini sa 11 golova – ima po pogodak više od Lionela Messija i Kyliana Mbappea, a u leđa mu gledaju još veličine poput Sergija Aguera i Edinsona Cavanija. Ruku na srce, treba dodati da ima po jednu utakmicu više odigranu od argentinskog čarobnjaka i francuskog wunderkinda.
Karijeru je počeo u omladinskom pogonu Luzerna, a na veliku scenu se probio u Grashoppersu gdje ga je nakon samo jedne polusezone u seniorskom nogometu spazila Fiorentina te u siječnju 2010. godine dovela u svoje redove. Tamo se nije uspio nametnuti, pa je u svekupnih dvije godine uspio zabiti jedan jedini zgoditak u mizernih 12 nastupa. Kako bi pronašao formu i dokazao da nije 'propala investicija', uslijedio je niz posudbi, u Xamax i Lecce, a tek je u Novari u jednoj polusezoni zabio 10 komada što mu je donijelo transfer u Real Sociedad, gdje se ponovno mučio s aklimatizacijom upisavši tek 4 pogotka u jednoj sezoni.
Karijera nije izgledala obećavajuće nakon epizodne sezone u Baskiji, ali karijeru ponovno oživljava u Eintrachtu koji je postao poznat po 'vraćanju iz mrtvih' nekad perspektivnih nogometaša – pitajte hrvatskog reprezentativca Antu Rebića i najboljeg strijelca Bundeslige Luku Jovića, za koje se trga 'pola Europe'. U sezoni 2014./15', zabio je 11 pogodaka za klub iz Frankfurta, od čega 10 u njemačkom prvenstvu, čime se ponovno vratio pod povećalo renomiranih europskih klubova. Odlučio je ostati u Njemačkoj, ali mjesec dana nakon početka nove sezone zadobio je rupturu mišića, a iako se relativno brzo vratio u sastav, te sezone se izrazito mučio s pronalaskom stare forme. Upisao je tek 3 prvenstvena zgoditka, kao i sezonu poslije, a pred početak prošle sezone došao je u portugalsku prijestolnicu.
U Benfici je dobro počeo, zauzeo je startno mjesto u momčadi, potom poentiravši u prve tri uzastopne prvenstvene utakmice. Međutim, u sljedećem periodu pala je igra Benfice, a njegova 'pipa' se naglo zatvorila. Kiksali su sa Rio Aveom, izgubili od Boaviste, a trener je bio strpljiv još do kraja listopada 2017. nakon čega je posjednut na klupu te je tražio svoju priliku kao 'joker' s klupe.
Do kraja sezone se nije uspio nametnuti, ali preporod je došao nakon Mundijala u Rusiji gdje je upisao dva nastupa. Po povratku u Lisabon, uspio se djelomično nametnuti treneru Ruiju Vitoriji kod kojega je u pravilu jednu utakmicu startao u udarnoj postavi, a sljedeću s klupe za pričuve.
Međutim, stvari se mijenjaju trećeg dana nove 2019. godine. Uprava je je dala otkaz treneru s kojim su došli do naslova prvaka pretprošle sezone (od 2010. godine imaju pet titula), a na njegovo mjesto postavila je dosadašnjeg stratega B momčadi, Brunu Lagea. Seferović je odmah instaliran u prvu postavu, što mu je ovaj vratio sa spomenutih 11 zgoditaka, a dva je postigao u demoliranju Nacionala sa čak 10-0 prije dva tjedna.
Nesumnjivo je, 27-godišnji Seferović igra najbolju sezonu u karijeri, a trener Plavih, Nenad Bjelica, imat će dodatne muke pri pripremi za dvomeč u osmini finala Europske lige.
(Foto: Reuters)