ALBERTO LINGRIA/Action Images
ALBERTO LINGRIA/Action Images

DANAS POČINJE EURO U-21 (Grupa B): Španjolci bez prvih zvijezda opet jači od svih!

Vrijeme Čitanja: 11min | sri. 24.03.21. | 10:48

Talijani znatno slabiji nego prije dvije godine, Česi bez jednog od svojih najtalentiranijih nogometaša, domaćin Slovenija potpuni autsajder

Nogometni agenti i skauti velikih europskih klubova lutat će u idućih tjedan dana stadionima širom Mađarske i Slovenije. Razlog – počinje grupna faza Europskog prvenstva za igrače do 21 godine, poligon kao stvoren za sve nogometaše koji još uvijek nisu u potpunosti uspjeli skrenuti pažnju na sebe.

Pogodnosti koje pruža ovo natjecanje osnovano još 1978. godine do sada su najbolje znali iskoristiti (i najveći mu značaj pridavali) Španjolci (osvajači prethodnog turnira) i Talijani, petostruki osvajači U-21 prvenstva Starog kontinenta. Stoga, iako prema mišljenju mnogih ne slovi za najatraktivniju grupu i iz nje ne dolazi prvi favorit za osvajanje (što je Francuska), Grupu B, u kojoj su pored Italije i Španjolske još Slovenija i Češka, nikako ne treba zanemariti, jer bi, ako ništa drugo, ponovo mogla iznjedriti Thiaga Alcantaru, Fabiana Ruiza, Danija Ceballosa (osvajači nagrade za najboljeg igrača turnira) ili pak Andreu Pirla, Alberta Gilardina, Alvara Moratu, Saula (najbolji strijelci turnira).

18:00 (4.40) ČEŠKA (3.35) ITALIJA (1.80)

18:00 (8.50) SLOVENIJA (4.50) ŠPANJOLSKA (1.35)


ŠPANJOLSKA

Branitelj titule je kartu za kontinentalnu smotru izborio na zastrašujuć način – sa devet pobjeda, jednim remijem i samo jednim primljenim golom. Međutim, Izrael, Farski Otoci, Kazahstan, Sjeverna Makedonija i Crna Gora nisu rivali na kojima je Crvena furija mogla testirati svoje domete.

Problem za izbornika Luisa de la Fuentea leži u tome što se istovremeno igraju i kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo A selekcije, zbog čega je nekadašnji trener Alavesa ostao uskraćen za usluge Danija Olma, Ferrana Torresa, Pedrija, Erica Garcije, Bryana Gila, Pedra Porra, s obzirom na to da ih je Luis Enrique uvrstio na popis seniorske reprezentacije. Nitko se od njih nije posebno istaknuo nekim konkretnim učinkom u vidu golova ili asistencija, štoviše, najbolji strelac La Rojite u kvalifikacijama bio je Olmo sa svega tri pogotka iz razloga što je De la Fuente često miješao karte, ali daleko od toga da je odsustvo spomenutih fudbalera zanemarivo. Međutim, koga nema bez njega se može i mora, pa hajde da vidimo kakvim oružjem raspolaže jedan od prvih favorita za osvajanje turnira.

Na golu ne bi trebalo biti iznenađenja, najavljuju španjolski mediji. Ustaljeno mesto Alvara Fernandeza među stativama Huesce pruža sigurnost De la Fuenteu, te će Josep Martinez, inače rezervni vratar u Leipzigu, i Alex Dominguez svoju šansu čekati s klupe.

Vrtoglavi uspon Pedra Porra na posudbi u lisabonskom Sportingu ukazivao je na to da će mjesto desnog beka biti zacementirano za nogometaša ugovorom vezanog za Manchester City. Ipak, njegove odlične partije nisu promakle ni Luisu Enriqueu, koji mu je uputio debitantski poziv u A tim, a kako je defanzivac Dortmunda Mateu Morey zbog ozljede otpao s popisa u posljednjem trenutku, mjesto se otvorilo za Sevillinog beka Alejandra Poza, standardnog i vrlo dobrog u Eibaru ove sezone. Na suprotnoj strani ćemo bez dileme gledati Marca Cucurellu, iako nekadašnji lijevi bočni Barcelone u Getafeu ima nešto ofanzivniju ulogu.

U srcu obrane konkurencija je jača za Oscara Mingueza. Polaznik La Massie je ove godine u potpunosti iskoristio Barcelonine stoperske anomalije i nametnuo se kao standardni član Koemanove ekipe, što je natjeralo de la Fuentea da mu uputi tek prvi poziv u mladu reprezentaciju, pošto u kvalifikacijskim utakmicama nije računao na njega. Ipak, teško će Minguez uspjeti razbiti tandem Hugo Guillamon – Jorge Cuenca.

De la Fuenteov izbor u veznom redu najviše je iznenadio nogometnu javnost u Španjolskoj. Enrique mu je "oteo" Pedrija, ali je i pored toga izbornik La Rojite odlučio s popisa putnika izostaviti Carlesa Alenu i Oscara Rodrigueza. Posebno čudi nepozivanje nogometaša Sevilje, koji je odigrao osam od deset utakmica u kvalifikacijskom ciklusu. Jedno mjesto u manevru rezervirano je za nezamjenjivog veznjaka Celte Frana Beltrana (propustio samo jednu utakmicu u kvalifikacijama), dok bi preostala dva trebala zauzeti Romin Gonzalo Villar i Riqui Puig, u kojeg De la Fuente ima povjerenje, uprkos tome što omaleni veznjak praktički nema ulogu u Koemanovoj Barceloni.

Riqui Puig (REUTERS/Sergio Perez)Riqui Puig (REUTERS/Sergio Perez)


Kako se Olmo, najbolji strijelac u kvalifikacijskom ciklusu s tri pogotka, pridružio A selekciji, mjesto nogometaša Leipziga trebao je zauzeti Ander Barrenetxea (Sociedad). Preostala dvojica koji će predvoditi La Rojitu u pohodu Ka šestoj europskoj kruni jesu Dani Gomez (Levante) i Brahim Diaz. Posljednje spomenuti bi kao igrač koji je uprkos godinama (21) već igrao za Manchester City, Real Madrid i Milan (posuđen od Reala), do sada stečenim iskustvom trebao biti lider ove generacije.

***

Vratari: Alex Domingez (Las Palmas), Alvaro Ernandez (Huesca), Josep Martinez (Leipzig)

Obrana: Pipa (Huddersfield), Mark Cucurella (Getafe), Jorge Cuenca (Almerija, na posudbi iz Villarreala), Adria Pedrosa (Espanyol), Hugo Guillamon (Valencia), Oscar Mingueza (Barcelona), Juan Miranda (Betis, na posudbi iz Barcelone, Alejandro Pozo (Eibar, na posudbi iz Seville)

Vezni red: Brahim Diaz (Milan, na posudbi iz Real Madrida), Ander Barrenetxea (Real Sociedad), Fran Beltran (Celta Vigo), Manu Garcia (Gijon), Jon Moncayola (Osasuna), Riqui Puig (Barcelona), Gonzalo Villar (Roma), Martin Zubimendi (Real Sociedad)

Napad: Dani Gomez (Levante), Yeremi Pino (Villarreal), Javi Puado (Espanyol), Abel Ruiz (Braga)

***

Najveća vrijednost: Marc Cucurella, 20.000.000; Najmanja vrijednost: Alex Dominguez, 400.000

Vratar: Alvaro Fernandez, 4.000.000 / ukupno 6.900.000

Obrana: Marc Cucurella, 20.000.000 / ukupno 59.500.000

Vezni red: Riqui Puig, 18.000.000 / ukupno 95.000.000

Napad: Yeremi Pino, Abel Ruiz 5.000.000 / ukupno 15.000.000

Ukupna vrijednost reprezentacije - 176.400.000


ITALIJA

Talijani u kvalifikacijama nisu bili uvjerljivi poput Španjolaca iz jednostavnog razloga jer su imali koliko-toliko kvalitetnije protivnike u Islandu, Irskoj i Švedskoj, koja im je i nanijela jedini poraz u grupi.

Na prošlom prvenstvu održanom upravo u Italiji prije dvije godine, Azzuri su u potpunosti razočarali. Tada je natjecanje brojalo tri grupe i samo najbolji drugoplasirani išao je u polufinale, pa su Talijani sa šest bodova sudjelovanje završili već u grupi. A kada sa Nicolom Barrellom, Federicom Chiesom, Lorenzom Pellegrinijem, Nicolom Zaniolom, Gianlucom Mancinijem i Manuelom Locatelijem nisu uspjeli napraviti veći rezultat, malo tko je na Čizmi optimističan po pitanju uspjeha sada kad nikoga od spomenutih nema u ekipi.

Štoviše, jedino su Sandro Tonali i sadašnji kapetan Patrick Cutrone od ovogodišnjig sudionika sudjelovali na prethodnoj smotri, s tim da tada ni jedan ni drugi nisu imali zapaženiju ulogu. Dvije godine kasnije najviše će se očekivati upravo od njih dvojice kao igrače sa najvećim iskustvom u timu.

Sandro Tonali (Foto: Reuters)Sandro Tonali (Foto: Reuters)


Ne treba zaboraviti ni na Gianlucu Scamacca, koji će u sustavu 3-5-2 Paola Nicolata sa Cutroneom činiti tandem najisturenijih napadača. Napadač Sassuola na posudbi u Genovi je u prethodna dva prijelazna roka bio jedna od meta Milana, u aktualnoj sezoni postigao je osam pogodaka u svim natjecanjima, i predstojeće prvenstvo moglo bi mu poslužiti kao odskočna daska za transfer u ambiciozniji klub na ljeto.

Od zvučnijih imena valja istaći i dvojicu defanzivaca, Milanovog Mattea Gabbiju i njegovog imenjaka iz Verone, Lovata, kojem je tržišta vrijednost ove sezone skočila sa 450.000 eura na 7.000.000 eura. Bilo kako bilo, nemaju Talijani sastav dovoljno kvalitetan da pomrsi račune najvećim favoritima, što se donekle moglo zaključiti i po izjavi izbornika Paola Nicolata.

"Kompleksna grupa. S obzirom na to da će Šanjolska gotovo sigurno proći dalje, prva utakmica za nas će biti od ključnog značaja. Mlada smo ekipa, s obzirom na to da su najbolji s pravom u seniorskoj reprezentaciji, ali se nadamo da ćemo biti u stanju natjecati se s našim protivnicima."

Da je grupa nešto kvalitetnija, namučili bi se Talijani da izbjegnu i drugo uzastopno ispadanje već na startu. Ovako, sa Česima i Slovencima kao konkurentima za drugo mjesto, nokaut faza djeluje kao rutina. Ali nešto više od toga...

***

Vratari: Marco Carnesecchi (Cremonese, na posudbi iz Atalante), Michele Cerofolini (Reggiana, na posudbi iz Fiorentine), Alessandro Plizzari (Reggina, na posudbi iz Milana)

Obrana: Raoul Bellanova (Pescara, posudba Bordeaux), Enrico Del Prato (Reggina, na pousdbi iz Atalante), Gianluca Frabotta (Juventus), Matteo Gabbia (Milan), Matteo Lovato (Verona), Riccardo Marchizza (Spezia, na posudbi iz Sassuola), Lorenzo Pirola (Monza, na posudbi iz Intera), Luka Ranieri (SPAL, na posudbi iz Fiorentine), Marco Sala (SPAL, na posudbi iz Sassuola), Gabriele Zappa (Cagliari)

Vezni red: Davide Frattesi (Monza, na posudbi iz Sassuola), Giulio Maggiore (Spezia), Tommaso Pobega (Spezia, na posudbi iz Milana), Samuele Ricci (Empoli), Nicolo Rovella (Genova), Sandro Tonali (Milan)

Napad: Lorenzo Colombo (Cremoneze, na posudbi iz Milana), Patrick Cutrone (Valencia, na posudbi iz Wolverhamptona), Giacomo Raspadori (Sassuolo), Gianluca Scamacca (Genova)

***

Najveća vrijednost: Sandro Tonali, 32.000.000; Najmanja vrijednost: Michele Cerofolini, 700.000

Vratar: Marco Carnesecchi, 2.000.000 / ukupno 4.400.000

Obrana: Matteo Gabbia, 9.000.000 / ukupno 35.600.000

Vezni red: Sandro Tonali, 32.000.000 / ukupno 61.500.000

Napad: Patrick Cutrone, 10.000.000 / ukupno 23.000.000

Ukupna vrijednost reprezentacije - 124.500.000


ČEŠKA

Selektor Češke Karel Krejči pretrpio je ozbiljan udarac pred start prvenstva – Adam Hložek odlučio je ostati u domovini i u potpunosti se oporaviti od ozljede koju je zadobio još krajem listopada. Za one kojima ime nije poznato, radi se o 12.000.000 eura vrijednom 18-godišnjem napadaču Sparte, okarakteriziranom kao jednom od najvećih talenata tamošnjeg nogometa, koji je na uvodnih osam utakmica (dok se nije ozljedio) za praški tim postigao četiri i asistirao za još pet golova.

Pride je uz Vaclava Drchala bio drugi najbolji strijelac Češke u kvalifikacijama sa tri pogotka, međutim, Krejči će mu morati naći zamjenu. Ona bi mogla doći u vidu njegovog klupskog suigrača, najmlađeg člana reprezentacije, 17-godišnjeg Adama Karabeca, koji je za Spartu već upisao četiri starta (još sedam sa klupe) i postigao dva pogotka. Pozivanje spomenutog Drchala izazvalo je veliko nezadovoljstvo češke nogometne javnosti iz razloga što je napadač Mlade Boleslav ove sezone postigao samo jedan gol u prvenstvu, ali ga je Krejči nagradio zbog spomenutih zasluga iz kvalifikacijskog ciklusa. Baš kao i Denisa Granečnyja, koji je u Emenu ove sezone skupio samo 16 minuta, dok je - primjera radi - napadač Pardubica David Huf, strijelac sedam i asistent kod jednog gola, ostao kod kuće.

Pored Hložeka, veliki problem predstavlja odsustvo obrambenog igrača Slavije Davida Zime, koji je za izvrsne mečeve u dresu praškog tima nagrađen pozivom u seniorsku reprezentaciju. Zbog toga će Ladislav Krejči, inače najbolji strijelac u kvalifikacijskom ciklusu s pet pogodaka, gotovo sigurno zaigrati u srcu odbrane, iako mu je nešto prirodnija pozicija zadnjeg veznog. Da ima njuh za gol, Krejči je potvrdio i u prvenstvu Češke, gdje na 16 utakmice već ima pet golova, iako se, napominjemo, radi o obrambenom igraču.

Ladislav Krejčl (REUTERS/Pascal Rossignol)Ladislav Krejčl (REUTERS/Pascal Rossignol)


Uz Krejčija, pokretačku snagu Češke predstavljat će i Michal Sadilek, izvođač većine prekida, motivator i srce tima, kako ga opisuju tamošnji mediji. Sadileka je PSV ove sezone posudio Slovanu, gdje igra na poziciji lijevog beka, ali je izvjesno da će na predstojećem prvenstvu zaigrati tamo gdje se najbolje osjeća – u veznom redu.

***

Vratari: Matej Kovar (Manchester United), Martin Jedlička (Dunajska Streda), Matouš Trmal (Vitoria Guimaraes)

Obrana: Matej Chaluš (Viktorija Plzen), Michal Fukala (Slovac Liberec), Denis Granečny (Emen), Libor Holik (Jablonec), Dominik Plechaty (Sparta Prag), Martin Vitik (Sparta Prag)

Vezni red: Pavel Bucha (Viktorija Plzen), Filip Havelka (Češke Budejovice, na posudbi iz praške Sparte), Dominik Janošek (Zlin), Adam Karabec (Sparta Prag), Michal Kohut (Slovacko), Ladislav Krejči (Sparta Prag), Ondrej Lingr (Slavia Prag), Tomaš Ostrak (Karvina), Michal Sadilek (Slovan Liberec), Pavel Šulc (Viktorija Plzen), Antonin Vaniček (Bohemians Prag), Patrik Žitny (Teplice)

Napad: Vaclav Drchal (Mlada Boleslav), Ondrej Šašinka (Banik Ostrava)

***

Najveća vrijednost: Pavel Bucha, Ladislav Krejči, Michal Sadilek, 2.500.000; Najmanja vrednost: Martin Vitik, 200.000

Vratar: Matouš Trmal, 1.000.000 / ukupno 1.800.000

Obrana: Libor Holik, 900.000 / ukupno 3.500.000

Vezni red: Pavel Bucha, Ladislav Krejči, Michal Sadilek – 2.500.000 / ukupno 13.300.000

Napad: Vaclav Drchal, 650.000 / ukupno 1.250.000

Ukupna vrijednost reprezentacije - 18.050.000


SLOVENIJA

Nogometna javnost u Sloveniji svjesna je koliki su dometi njihove reprezentacije u debitantskom nastupu na Europskom prvenstvu za U21 nogometaše. Ukoliko sagledamo tradiciju, reputaciju, tržišnu vrijednost reprezentacije (nemaju nogometaša vrijednijeg od 900.000) i samim tim kvalitet, izabranicima Milenka Ačimoviča nitko ne pridaje ni promil šansi za uspjeh. U grupi sa Španjolskom i Italijom čak bi i prolazak u nokaut fazu bio ravan znanstvenoj fantastici, međutim, spominju iz Slovenije da su veličanje rivala i pretjerani strah potpuno bespotrebni.

Umjesto toga, prisjećaju se slovenski mediji reprezentacija koje su na prethodnim natjecanjima uradili mnogo više nego što se od njih očekivalo: Izrael je, primjera radi, 2013. osvojio četiri boda u grupi sa Engleskom, Italijom i Norveškom, Slovačka 2017. završila kao drugoplasirana, a Švedska se 2017. popela na krov Europe...

No, vratimo se na tim Slovenije. Dvije trećine nogometaša, njih 15 od 23, dolazi iz domaćeg prvenstva. Od osmorice stranaca, dvojica su vratari, nijedan starter u svom timu, dok su u napadu trojica nogometaša koji nisu pretjerano poznati široj slovenskoj javnosti – Nik Prelec koji karijeru gradi u mlađim kategorijama Sampdorie, Romin Žan Celar posuđen Cremoneseu (27 utakmica, dva gola) i Žan Medved, koji je doduše nastupao za slovenskog drugoligaša Fužinar, ali je trenutno član Slovana na posudbi u Wisli, gdje također nije standardan.

Kao što rekosmo, daleko od toga da u Ačimovičevoj momčadi sve pršti od kvaliteta, ali ima slovenski stručnjak nekoliko nogometaša koji su, obzirom na godine, poprilično iskusni. Velike nade Mile polaže u kapetana Timija Elšnika. Veznjak Olimpije je prethodnih godina imao nekoliko neuspješnih epizoda u engleskim niželigašima, ali je ove sezone u momčadi iz Ljubljane revitalizirao karijeru te bi turnir u domovini mogao biti prilika da iskaže svoj kvalitet. Od istaknutijih nogometaša tu su i Mariborovo brzonogo krilo Aljoša Matko (sedam golova) i Dario Kolobarić koji je za Domžale već pogađao devet puta, te Dejan Petrovič (Rapid Beč) i Adam Gnezda Čerin (Rijeka), koji su već nastupali za A selekciju.

Ačimovičev popis, spominju Slovenci, dodatno ističe koliko se u Olimpiji i Mariboru slabo radi sa mlađim igračima, obzirom na to da su omladinskoj selekciji zbirno dali tek tri igrača. Zapravo, dvojicu, jer se Žan Kolmanič pred početak prvenstva oprostio od Maribora.

***

Vratari: Žan-Luk Leban (Everton), Martin Turk (Parma), Igor Vekič (Bravo) – 300.000 Vekič

Obrana: David Brekalo (Bravo), Jan Gorenc (Mura), Žan Kolmanič (Austin, na posudbi iz Maribora), Aljaž Ploj (Aluminij), Žan Rogelj (Tirol), Sven Šoštarič-Karič (Domžale), Dušan Stojinovič (Celje), Žan Zaletel (Celje), Andraž Žinič (Domžale)

Vezni red: Timi Elšnik (Olimpija), Adam Gnezda Čerin (Rijeka, na posudbi iz Nurnberga), Tomi Horvat (Mura), Sandi Ogrinec (Bravo), Dejan Petrovič (Rapid Beč), Tamar Svetlin (Domžale)

Napad: Žan Celar (Cremoneze, na posudbi iz Rome), Dario Kolobarić (Domžale), Aljoša Matko (Maribor), Žan Medved (Wisla Krakov, na posudbi iz Slovan Bratislave), Nik Prelec (Sampdoria)

***

Najveća vrijednost: Dejan Petrovič, 900.000; Najmanja vrednost: Žan-Luk Leban, Martin Turk / X

Vratar: Igor Vekič, 300.000 / ukupno: X

Obrana: Dušan Stojinovič, Žan Zaletel 800.000 / ukupno 3.700.000

Vezni red: Dejan Petrovič 900.000 / ukupno 2.950.000

Napad: Žan Celar 800.000 / ukupno 2.750.000

Ukupna vrijednost reprezentacije – 9.400.000


GRUPA B

(raspored utakmica)


Srijeda

18.00: (4.40) Češka (3.35) Italija (1.80)

18.00: (8.50) Slovenija (4.50) Španjolska (1.35)

Subota

18.00: Slovenija – Češka

21.00: Španjolska – Italija

Utorak

21.00: Španjolska – Češka

21.00: Italija – Slovenija


Piše: Stefan Stanković, originalno na MozzartSport.com portalu


Tagovi

Euro U21češka u21 nogometna reprezentacijaŠpanjolska U21 nogometna reprezentacija

Ostale Vijesti