Da nije bilo prodaje: Genk bi bio prvak Europe i točka

Vrijeme Čitanja: 4min | sri. 15.04.20. | 13:18

Ne pretjerujemo...

Jer da je svim njihovim bivšim zvijezdama belgijska liga bila dovoljno interesantna za ostanak, danas bi se karta nogometne Europe drugačije gledala. Središte nogometa Starog kontinenta ne bi bili Madrid, Milano ili London, nego belgijski grad od tek oko 80 tisuća stanovnika...

Naime, dres tog kluba nosile su neke od najvećih nogometnih zvijezda današnjice, većinom je riječ o današnjim vedetama belgijske reprezentacije, ali Genkovu plavu nosili su najskuplji Srbin svih vremena, jedan od najskupljih stopera današnjice te motor nigerijske reprezentacije...

Na golu bi imali Thibaulta Courtoisa, aktualnog čuvara mreže Real Madrida i belgijske repke te mnogi će reći jednog od najboljih svjetskih golmana. Genk mu je bio prvi profesionalni klub u karijeri i završio je njegovu nogometnu akademiju, a plavi dres nosio je do 2011. godine kad je otišao u Chelsea za 9.000.000 eura.

Današnji golman Real Madrida samo je jedan od izdanaka Genkove omladinske škole u ovoj momčadi, a uz njega Genkovi nogometni diplomci bili su još Timothy Castagne, Kevin de Bruyne, Yannick Ferreira Carrasco, Divock Origi i Christian Benteke, uglavnom sve današnji standardni članovi belgijske reprezentacije.

Castagne je dakle završio Genkovu školu kojoj se priključio iz Royal Excelsiora, a za Genk je igrao sve do 2017. godine kad je prodan za 6.500.000 eura. Hrvatski nogometni fanovi imali su ga prilike gledati u tekućoj sezoni u dvije utakmice Dinama i Atalante.

De Bruyne je svoje prve nogometne korake napravio u ovom klubu, a danas je četvrti najskuplji nogometaš na kugli zemaljskoj. Genk mu je dao nogometnu diplomu pa 2012. godine prodao Chelseaju za „samo“ 8.000.000 eura.

Yannick Ferreira Carrasco započeo je omladinsku karijeru u Diegemu, ali vrlo rano je prešao u Genkov pogon. No Belgijci se nisu usrećili s njim jer su ga još kao juniora prodali Monacu za samo 450.000 eura, a iz ove perspektive se to čini kao potpuni promašaj.

Divock Origi je još jedan primjer krive procjene, jer su ga vrlo rano dali Lilleu, naime, prešao je u njihovu omladinsku školu iz Genkove pa nikad nije zaigrao seniorsku utakmicu za Belgijce. Danas je igrač Liverpoola i tko ga želi, ne može ga dobiti za manje od 60.000.000 eura.

Christian Benteke imao je suprotan put od Origija, on je nogomet počeo izučavati u školi Standard Liegea, koju je utemeljio naš Tomislav Ivić te koja slovi kao jedna od najboljih u Belgiji, ali Genk ga je maznuo još kao klinca i prebacio ga u svoje omladince. Iz Genka se 2012. za 8.000.000 eura prodao u Aston Villu i napravio sasvim solidnu karijeru na Otoku u tri kluba.

Ostali igrači iz ove momčadi nisu školovani u Genku, ali su ostavili dio svoje mladosti u tom klubu. U Castagnea u obrani bi igrao jedan od trenutačno najskupljih braniča svijeta, Napolijev Kalidou Koulibaly, koji je prije dolaska na talijanski jug igrao za Genk. Belgijci su ga 2012. godine kupili iz Metza za 1.300.000 eura i dvije godine kasnije prodali za 7.750.000.

Najslabije poznato ime u ovom društvu je Christian Kabasele, ali riječ je o povremenom belgijskom seniorskom reprezentativcu koji je prošao sve mlađe kategorije Vragova. U Genku je igrao od 2014. godine, kad je stigao iz Eupena bez odštete, do 2016. kad je prodan u Watford za 6.500.000 eura.

U veznom redu bila bi još dva danas jako dobro poznata imena, Sergej Milinković Savić, najskuplji Srbin svih vremena i zvijezda Lazija te Wilfred Ndidi, veznjak Leicester Cityja.

SMS je u Genk stigao 2014. godine iz Vojvodine za 1.000.000 eura, a samo godinu kasnije Belgijci su za njega inkasirali čak 18.000.00 eura od Lazija. Nigerijac Ndidi odradio je sličan staž za sličan profit, 2015. godine kupili su ga za samo 180.000 eura u domovini, a nakon dvije godine „prerade“ u Genku, prodali za 17.600.000 eura u Leicester City.

I za kraj smo ostavili još jedno danas vrlo poznato ime za koje se Chelsea sprema ponuditi 50 plus milijuna eura. Riječ je o Bayerovom Leonu Baileyju. Jamajčanin je u klub došao iz Terenčinovog omladinskog pogona za 1.400.000 eura 2015. godine, a dvije godine „pacanja“ u njihovom klubu kasnije su sadašnjem vlasniku naplatili 13.500.000 eura.

Ali da su ih uspjeli sačuvati danas bi igrali u sastavu Courtois – Castagne, Koulibaly, Kabasele – DE Bruyne, Ndidi, SMS, Carrasco – Origi, Benteke, Bailey. Prvaci Europe, a na klupi, recimo, naša i njihova legenda Branko Strupar!

Iz udobnosti svog doma možete bez problema koristiti širok spektar GERMANIJINE online ponude na najbrži, najjednostavniji način, što je ovih dana vrlo bitno. Za razliku od klađenja na uplatno-isplatnom mjestu, gdje morate obaviti mnogo više koraka kako biste se okladili, preko internetske stranice ili aplikacije germaniasport.hr samo u ŠEST koraka obavit ćete sve što je potrebno kako bi igra započela. Detaljne upute pogledajte OVDJE!

Pogledajte TEČAJEVE Germania Sport kladionice.

POVRATAK NA NASLOVNICU

(foto: Reuters)

 


Tagovi

Da nije bilo prodajeGenkNogomet

Ostale Vijesti